Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 14.2.2005
Svátek má Valentýn
  Výběr z vydání
 >HISTORIE: Ad Sudetoněmecké dějiny: Proč překlad?
 >EVROPA: Referendum o euroústavě ve Španělsku a jiné drobnosti
 >EKOLOGIE: Ta hrůza by byla vidět až z Prahy!
 >MÉDIA: Jak zabít digitalizaci
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Brutální závěr sobotního večera - hádka s policajtkama
 >EVROPA: Jsme pro Evropu svobody a demokracie
 >POLITIKA: Gross to má odbytý, co pánové Kalousek a Tlustý?
 >GLOSA: Stovka za sto
 >PSÍ PŘÍHODY: Rváčem proti své vůli
 >EVROPA: Význam společné zahraniční a bezpečnostní politiky EU
 >POLITIKA: Spanilá jízda ocelové magnólie
 >NÁZOR: Proč nevěřím Grossovi
 >MEJLEM: Výzva k ukončení útoků na premiéra
 >EKONOMIKA: Snížením daní k beznaději
 >PENÍZE.CZ: Evropské programy bank: objev roku, nebo marketing?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Ekologie  
 
14.2. EKOLOGIE: Ta hrůza by byla vidět až z Prahy!
Václav Vlk

Málokdy mne v novinách něco potěší. Už proto, že jsou koncipovány podle hesla: "Dobrá zpráva - žádná zpráva". Potěšila mne jedna zpráva o výsledku jednání našeho parlamentu. A přestože si nemyslím, že sedět v Parlamentu a nebo vládě je nějaká flákárna, sám bych to nedělal ani za zlaté prase, zrovna tak mne málokdy potěší poslanci.

V tuto sobotu 12.2. se tak stalo. Na celkem nenápadném místě v MfD, to je na druhé-levé straně dole v levém rohu - kam, jak ví každý elév, noviny umístňují ty nejnezajímavější zprávy, byl článek " Politici varují před stíny větrných elektráren".

Suma, sumárum jde o to, že český parlament při projednávání vysoce lobistického zákona o takzvané podpoře "ekologické energie" zamítl, aby se v Česku stavěly věrné maxielektrárny, jejichž výška bývá nad 100 metrů a průměr vrtulí 40 až 50 metrů .To znamená že v krajině trčí 150 metrů vysoké monstrum. Autor si postěžoval, že poslanci zamítli stavbu ekologických gigapyjů právě v době, kdy v Německu spustili největší -tedy nejvyšší elektrárnu vysokou 183 metrů s vrtulí o průměru 61 metrů - dohromady tedy výška 213,5 metrů !

Poslanci správně argumentovali tím, že stavba takovýchto monster by naprosto zničila českou krajinu. Vždyť, jak se ukázalo podle posledních informací, jen na hřebenech Krušných hor by chtěli Angličané, doma s plány na stavby větrných elektráren 20let neúspěšní, společně s některými německými firmami a českými aktivisty postavit více než 350 obrovitých větrných elektráren! Celý "les" větrníků! Představte si ten pohled na Krušné hory od Chomutova a nebo Žatce! A dále pak další na Karlovarsku, Znojemsku, na Vysočině a v Jeseníkách atd, atd.

Kdo kdy viděl těmito monstry esteticky zprzněnou líbeznou krajinu u Frankfurtu am Mein, kde nad chlumy a hrázděnými domy a starými hrady trčí tyto obludy, kdo byl v okolí Meiningenu, kde aktivisté nechali postavit v překrásné vrchovině tyto obludy, může našim poslancům jen poděkovat. 350 větrníků 3x vyšších než petřínská rozhledna, kterou lze při dobré viditelnosti vidět až z Krkonoš ze Sněžky! Tahle hrůza by byla vidět až ze severního okraje Prahy!!!

Ale snad by mohli poslanci při dalším čtení v parlamentu projevit ještě více zdravého rozumu. Stačilo by popřemýšlet o tom, že tyto nespolehlivé zdroje musí být zálohovány elektrárnami na klasická paliva a nebo atom. Příklady, co to pro dodávky energie znamená když je ve velkých mrazech a nebo naopak v létě bezvětří by mohli našim poslancům poskytnout němečtí energetici. V Německu se díky nesmyslnému zapojení větrných elektráren a odpojování klasických zdrojů v posledních letech několikrát téměř zhroutila celá energetická síť. A pak bylo za mimořádných nákladů potřeba, aby Německo energeticky nezkolabovalo, dovést potřebný energetický výkon.

A nejde jen o zničení krajiny. Stavby větrných elektráren mají stát miliardy v eurech. A protože v zákoně má být napsáno , že elektřina z těchto monster bude odebírána povinně a to za dva až třikrát vyšší cenu než za jakou se vyrábí dnes , měli by si poslanci nechat vyčíslit kolik stovek miliard to bude nás, obyvatele Česka stát peněz. Protože tu zvýšenou, dvou až trojnásobnou cenu musíme zaplatit my, odběratelé. Jedno jestli přímo a nebo v daních. Zaplatit to prostě někdo musí.

A inkasovat ji budou oni, investoři, kteří po tom, co mají obtíže a zvedá se proti nim tvrdá kritika v celé Západní Evropě, se vrhli na postkomunistické státy jak supi. Cítí, podporováni zelenými fanatiky a docela obyčejnými prospěcháři, obrovské peníze. Naše peníze! Vyhnali je z Anglie, několikrát přivedli rozvodnou soustavu v Německu téměř ke kolapsu, pomohli zapříčinit zhroucení sítě a dodávek elektřiny v Kalifornii a teď jsme na řadě my.

Stavbě gigavětrníků se podařilo zabránit. Podaří se zabránit i tomu, aby si tihle povedení "investoři" nemastili kapsy i na nás? Ostatně, platit za to budou i páni poslanci a senátoři a jejich rodiny. Mají se tedy o co starat.
Další články tohoto autora:
Václav Vlk

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku