Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 15.2.2005
Svátek má Jiřina
  Výběr z vydání
 >SVĚT: O předpokladech vhodného počínání v hostově domě
 >EKOLOGIE: Někteří poslanci to kupodivu vědí
 >SPOLEČNOST: Omluva Pavlu Dostálovi
 >MÉDIA: Digitalizaci nelze zastavit
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Tak holt budu platit
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Proč číst verneovky – Děti kapitána Granta I
 >HISTORIE: Vznik a zánik jaderné elektrárny
 >VIA CAROLINA: Tradiční spojnice českých zemí s evropským západem
 >PSÍ PŘÍHODY: Fascinovaná Irda
 >ÚVAHA: Krátká a aktuální
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Největší Čech a fenomén Cimrman
 >SPOLEČNOST: Sv. Valentýn nebo sv. Trifon?
 >ÚVAHA: Český impeachment – „birdment“?
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Pronájem tf. linky by měl stát zhruba 200 korun
 >PENÍZE.CZ: Navýšit cílovou částku kvůli spoření? Nesmysl!

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
15.2. SPOLEČNOST: Sv. Valentýn nebo sv. Trifon?
Venera Chovancová

„Dostaneš k Valentýnu čokoládu?“ – zeptala se mě kamarádka. Zaplavily mě vzpomínky na 14. února z mého dětství v Bulharsku. Pousmála jsem se. „Asi ne.“ Já už to datum nebudu nikdy schopná brát romanticky a sentimentálně. Pro mě to zůstane svátek oblíbeného pravoslavného Svatého Trifona, známého také jako Trifon Zarezan.

Svatý Trifon je patronem vinařů. Každý rok 14. února ráno se vinaři vypraví na vinice poctít svého ochránce a poprosit o dobrou sklizeň. Jádrem rituálu je prořezávání vinice. Ze slova „zariazvam“, neboli česky prořezávat, pochází i jméno Trifon Zarezan. Vinař uřízne několik větví vinné révy a pokropí je vínem. V některých oblastech je zvolen i král vína, který bere na sebe morální odpovědnost za kvalitu úrody pro tento rok. A jako každá sešlost vše končí kolem stolu, kde se jí a pije až pozdě do noci. Každý přítomný se chce pochopitelně pochlubit nejlepším vínem ze svého sklepa.

Na první pohled sv. Valentýn a sv. Trifon nemají nic společného. Ale není tomu úplně tak. Oba svátky přispívají k dobrému vztahu mezi mužem a ženou. Bulharské manželky většinou berou tento svátek jako ryze pánskou záležitost. Manžel sebere záviděníhodné množství vína, vyrazí s kamarády na vinohrad a tam v mrazivém únorovém dni, daleko od civilizace, se všichni ožerou a vyblbnou jako malí kluci. Pak můžou po zbytek roku doma sekat dobrotu.

Nevím, zda sv. Trifon přežije nátlak medializovaného sv. Valentýna. Už za socializmu se ho komunisté snažili zatratit. Měsíc únor byl prohlášen za měsíc střízlivosti. Marně! Nakonec se únor lišil od ostatních měsíců jen tím, že v novinách vycházelo množství karikatur a vtipů o opilcích.

Ale možná je tu záchrana pro Trifon Zarezan před sv. Valentýnem. V posledních letech se více slaví 1. února. Je tu stále zmatek po reformě církevního kalendáře v roce 1968 a souběžném pronásledování věřicích komunistickým režimem. Některé svátky se slaví podle starého, jiné podle nového kalendáře.

Co ještě dodat? Na vynikající ročník 2005! Na zdraví!


Další články tohoto autora:
Venera Chovancová

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku