Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 15.2.2005
Svátek má Jiřina
  Výběr z vydání
 >SVĚT: O předpokladech vhodného počínání v hostově domě
 >EKOLOGIE: Někteří poslanci to kupodivu vědí
 >SPOLEČNOST: Omluva Pavlu Dostálovi
 >MÉDIA: Digitalizaci nelze zastavit
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Tak holt budu platit
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Proč číst verneovky – Děti kapitána Granta I
 >HISTORIE: Vznik a zánik jaderné elektrárny
 >VIA CAROLINA: Tradiční spojnice českých zemí s evropským západem
 >PSÍ PŘÍHODY: Fascinovaná Irda
 >ÚVAHA: Krátká a aktuální
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Největší Čech a fenomén Cimrman
 >SPOLEČNOST: Sv. Valentýn nebo sv. Trifon?
 >ÚVAHA: Český impeachment – „birdment“?
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Pronájem tf. linky by měl stát zhruba 200 korun
 >PENÍZE.CZ: Navýšit cílovou částku kvůli spoření? Nesmysl!

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
15.2. TISKOVÁ ZPRÁVA: Největší Čech a fenomén Cimrman
Martin Krafl

Nominační fáze projektu Největší Čech sice už skončila, Česká televize však stále odpovídá na dotazy, jak naloží s hlasy, které zaslali příznivci Járy Cimrmana. Masivní podpora fiktivní postavy je fenoménem české verze projektu, který má svůj původ ve Velké Británii. Jde samozřejmě o jev ojedinělý a zajímavý a Česká televize ho bude s ohledem na svou službu veřejnosti reflektovat.

Jára Cimrman se sice nemůže umístit mezi skutečnými osobnostmi, oceňujeme však smysl pro humor a recesi, který se za podporou Cimrmana také skrývá, a proto připravujeme nejen dokument o Cimrmanovi, ale i speciální ocenění této literární postavy. Od startu projektu jsme opakovaně deklarovali, že žádná fiktivní osobnost se v hlasování umístit nemůže, protože by to odporovalo pravidlům projektu. Vzhledem k opakovaným dotazům na tato pravidla a na podmínky licence projektu, požádali jsme o vyjádření také BBC Worldwide:

„Jsme potěšeni rozsáhlou reakcí na Největšího Čecha a diskusí, kterou vyvolal. To je vlastně podstatou a cílem tohoto formátu. Zvláště živou diskusi vyvolala zřetelně silná podpora Járy Cimrmana, jehož osobnost má zjevně českému divákovi hodně co říci. Formát BBC však předepisuje, že kandidáti musejí být „skutečné“ osoby buď historické, anebo dosud žijící. Fiktivní postavy jako takové nemohou být zařazeny do Top 100.

BBC Worldwide se domnívá, že formát "Velkých" by měl vyvolat debatu o tom, co je podstatou velikosti, a jak k ní přispívají vlastnosti jako odkaz potomstvu, genialita, vůdcovské schopnosti, statečnost a soucit. Fiktivní postavy tyto vlastnosti nemají, protože ty vyvěrají z nitra. Vlastnosti fiktivních postav byly pro ně vytvořeny, a tudíž nemohou být považovány za jejich zásluhy."

BBC Worldwide, Londýn

Martin Krafl

Tiskový mluvčí ČT


Další články tohoto autora:
Martin Krafl

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku