Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 16.2.2005
Svátek má Ljuba
  Výběr z vydání
 >DOKUMENT: Otevřený dopis premiéru ČR Stanislavu Grossovi
 >GLOSA: Je opravdu hloupej
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Rudé praporky premiéra Grosse
 >POLITIKA: Inteligentní Gross aneb Tak hovoří vysokoškolák
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Ohlédnutí za Valentýnem
 >DOPRAVA: In re Zóna s dopravním omezením
 >VESMÍR: Před 75 lety bylo objeveno Pluto, dodnes ale nevíme, co je zač
 >HISTORIE: Ad vocem bombardování Drážďan
 >PSÍ PŘÍHODY: Slibný pokus o neviditelnost
 >DOKUMENT: Otevřený dopis premiérovi ČR a Veřejné prohlášení předsedy ČP všem občanům ČR
 >SPOLEČNOST: Je správné dělat si ze Židů legraci?
 >CHTIP: Stiažnosť
 >POLITIKA: Důležitost íránské mise
 >POVÍDKA: Nádherná viditelnost
 >PENÍZE.CZ: S cestovním pojištěním až na kraj světa? Rozhodně ne!

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
16.2. ŠAMANOVO DOUPĚ: Rudé praporky premiéra Grosse
Jan Kovanic

Mezi nejzávažnější rizika každé firmy patří podvody a mezi podvody nejtíže dohledatelné pak podvody vedoucích pracovníků. Definice podvodu praví, že to jest činnost, zahrnující širokou škálu nesrovnalostí a nezákonných činů. Oproti chybě je podvod činností úmyslnou. Přičemž někdy je tento úmysl konán s ušlechtilou snahou pomoci své organizaci. Takový podvod je často brán podvodníkem - ale i spolupracovníky, neb veřejností - někdy dokonce jako přínos:

"Von to nedělal pro sebe, ale pro firmu, pro fotbal, pro stranu, pro celou naši společnost."

Avšak když se podíváme důkladněji, pak i tento úmysl je špinavý. Protože pokud "von je tak dobrej, dycky se domluví s rozhodčím, soudcem, poslancema..." tak pak má "von" dobré postavení ve firmě či partaji, jeho strana či společnost prosperuje (na úkor poctivých) - a "von" má z toho prémie, postavení, příjem z tohoto postavení, zisk z růstu akcií - čili výhody čistě osobní. Takže i když je podvodníkovým záměrem dosáhnout nějakého "dobra pro všechny", i v tomto případě se mu vpodstatě jedná o získání neoprávněné osobní výhody pro sebe. Tak dlouho se "pomáhá firmě", až to tu firmu nakonec položí - viz Enron. Proto vznikla profese interních auditorů, která má pomoci společnostem zabránit podvodům ještě ve fázi vzniku. Auditorům k tomu slouží definice indikátorů podvodů ("red flags", "rudé praporky"). Některé z nich teď evidentně vlají kolem nevinné tváře šéfa firmy jménem Česká republika. Na začátek je třeba říci, že pokud tyto praporky vlají, neznamená to ještě, že podvod existuje - a pokud podvod existuje, neznamená to, že ho odhalíme.

Mezi základní varovné signály u vedoucích pracovníků patří například život nad poměry. Když si třeba někdo pořídí a zařídí byt, který neodpovídá jeho příjmům. Indikátorem podvodu tu je, když nejsou ihned k dispozici doklady, ve kterých by byl sporný příjem evidován. Další vyjmenovanou stopou jest používání kopií dokladů. To, že by snad doklad o příjmu (o půjčce od strýčka, například) vůbec neexistoval, nepovažují auditoři pravděpodobně vůbec za možné...

Jiným rudým praporkem je, pokud se udávají nerealistické předpoklady budoucích příjmů.

Varovným signálem jsou i nenahlášené konflikty zájmů. Například: Mám manželku, která objíždí známé firmy a mámí z nich příspěvky na svou nějakou bohulibou činnost, a přitom já mám možnost ovlivnit přidělení zakázek pro tyto její obchodní partnery.

Velkým rudým praporem pak jsou osobní vazby na dodavatele/odběratele. Rodinný přítel činovníka strany není vhodnou osobou, která by měla dostat stamilionovou zakázku, jako je třeba volební kampaň partaje.

Rudých praporů kolem Stanislava Grosse teď vlaje tolik, že by měl přijít čas tzv. forenzního auditu. Tento audit však v žádném případě nemůže zabezpečit Národní bezpečnostní úřad, kterému šéf státu šéfuje. Bohužel, i policie je tu v podezření ze střetu zájmu, když pan premiér, ještě jako ministr vnitra, přímo policii řídil, a má zde bohaté osobní vazby. Tady totiž bylo zanedbáno už mnohem dříve určité nastavení pravidel.

A opět - auditoři mají pojmenovány podmínky a situace, jejichž existence umožňuje vznik podvodu. Mezi ně patří nedostatečné kontrolní mechanismy, jako je u politiků zákon o střetu zájmů či jejich majetková přiznání. A nebo nedostatečné nástroje v rukou příslušných parlamentních komisí.

Pokud tu píšu o jakýchsi pravidlech, pak musím veřejně oznámit, že můj "audit" může být neobjektivní. Moje objektivita byla totiž narušena, když si Stanislav Gross jako novopečený premiér vybral do čela úřadu vlády pana Přibyla. Dále byla moje objektivita narušena, když prosadil, ještě jako ministr vnitra, na kapitánský můstek Českého Telecomu pana Gabriela Berdára.

Ještě jedno upřesnění: Pokud se podvodu účastní politik, který zneužívá veřejné moci za účelem osobního prospěchu, pak je pro tento podvod správný termín korupce. Já neříkám, že je pan Stanislav Gross zkorumpovaný.

Jenom mi vadí ty rudě vlající indikátory podvodu.

Psáno v Praze dne 14. února 2005


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku