Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 16.2.2005
Svátek má Ljuba
  Výběr z vydání
 >DOKUMENT: Otevřený dopis premiéru ČR Stanislavu Grossovi
 >GLOSA: Je opravdu hloupej
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Rudé praporky premiéra Grosse
 >POLITIKA: Inteligentní Gross aneb Tak hovoří vysokoškolák
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Ohlédnutí za Valentýnem
 >DOPRAVA: In re Zóna s dopravním omezením
 >VESMÍR: Před 75 lety bylo objeveno Pluto, dodnes ale nevíme, co je zač
 >HISTORIE: Ad vocem bombardování Drážďan
 >PSÍ PŘÍHODY: Slibný pokus o neviditelnost
 >DOKUMENT: Otevřený dopis premiérovi ČR a Veřejné prohlášení předsedy ČP všem občanům ČR
 >SPOLEČNOST: Je správné dělat si ze Židů legraci?
 >CHTIP: Stiažnosť
 >POLITIKA: Důležitost íránské mise
 >POVÍDKA: Nádherná viditelnost
 >PENÍZE.CZ: S cestovním pojištěním až na kraj světa? Rozhodně ne!

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
16.2. SPOLEČNOST: Je správné dělat si ze Židů legraci?
Jan Vučka

Známý šoumen Izer nakupující v kostýmu ortodoxního Žida sekačku s 80% slevou vyvolal takové pohoršení, že protestovalo také izraelské velvyslanectví. Jistý představitel židovské obce dokonce před časem prohlásil, že narážky na údajnou židovskou povahu jsou prvním krokem k plynovým komorám. Kauze Mountfield byly věnovány články v novinách a reklama po čase z televize zmizela.
Dnes tedy nakupuje švarný ogar a zdánlivě už je všechno v pořádku. Jenže nic není tak jednoznačné, aby nešlo najít jiný úhel pohledu ...

Pověra o Židech jako lakomcích a kšeftařech má kořeny již ve středověku. Katolická víra odsuzovala půjčování peněz na úrok, takže významnou roli ve finančnictví hráli právě Židé. Vznikla vrstva bohatých židovských finančníků, kteří poskytovali peníze i mnohým panovnickým dvorům. Proto také pogromy nebyly vždy motivovány nábožensky. Někteří feudálové v nich spatřovali dobrý zdroj příjmů: zbavili se věřitelů a ještě si přivlastnili část jejich majetku. Dále k tomu přispěla averze křesťanů vůči Židům, neboť jim bránili v přístupu k některým povoláním. Kvůli tomu se mnoho Židů živilo obchodem.
Samozřejmě to neplatilo pro Židy jako celek. Stejně jako existovali židovští finančníci a obchodníci, existovala mnohem početnější vrstva židovské chudiny živící se námezdní prací. Představovat si každého Žida jako kšeftaře by bylo stejně naivní jako domnívat se, že Němci jsou blonďáci, chodí v kožených kalhotách s padacím mostem a jedí pouze klobásy se zelím.
Jenže zatímco dělat si legraci z Němců v kožených kalhotách se pokládá za společensky zcela přijatelné, ortodoxní Žid u Bédy Trávníčka spustil výše popsaný povyk. Ale proč vlastně?
Kolik existuje vtipů na téma "Čech, Rus a Američan" a kolik je vtipů o anglických lordech a jejich údajných vlastnostech. O negativních rysech tzv. české národní povahy se točí celé filmy (Homolka, Slunce, seno atd.), stejně tak o Němcích. Pamatujete na Herr Flicka z Haló, haló nebo jak Louis de Funes vysvětloval s patkou a hlasem Adolfa Hitlera recept německému hostovi restaurace? Tak proč by se ortodoxní Žid nemohl objevit v televizní reklamě na zahradní vybavení, když ze všech ostatních lidí se legrace dělat smí?
Věřím, že všichni protestující byli motivováni jen těmi nejčistšími úmysly. Ale kdo tvrdí, že legrace ze Židů je něco jiného než legrace z kohokoli jiného, ten jinými slovy tvrdí, že Židé jsou něco jiného než všichni ostatní. A TOHLE je první krok k plynovým komorám!
Tito "profesionální Židé" by si měli konečně uvědomit, že svými neodůvodněnými požadavky činí svým souvěrcům medvědí službu (podobně jako se to daří "profesionálním Romům" z některých romských spolků). Vždyť by mělo být v jejich zájmu, aby se na Židy pohlíželo jako na kteroukoli jinou menšinu. Koneckonců všichni jsme menšina: Pražáci jsou menšina, zahrádkáři jsou menšina, mzdové účetní jsou menšina atd. Tak co je zvláštního na tom, že je někdo Žid.
Když budou neustále tvrdit "my Židé jsme něco jiného", slušné lidi tím jen popudí a ty neslušné utvrdí v jejich předsudcích. Ano, vidíte, i oni tvrdí, že jsou něco jiného. Taky mají velké nosy.
Takže vyzývám všechny slušné lidi: dělejte si srandu ze Židů. Dělejte si ji přesně stejně, jako si ji děláte z Němců, Rusů, Američanů nebo z kohokoli jiného. Proti antisemitizmu se nebojuje tím, že budete s Židy zacházet jinak než s někým jiným. Proti antisemitizmu se bojuje tím, že budete s Židy zacházet ÚPLNĚ STEJNĚ jako s kýmkoli jiným.


Další články tohoto autora:
Jan Vučka

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku