Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 18.2.2005
Svátek má Gizela
  Výběr z vydání
 >VÍKENDOVINY: Děda Herodes, vnuk a tajemný cizinec
 >GLOSA: Jak trestat popírání holocaustu?
 >POLITIKA: Proč Gross nakonec zůstane premiérem
 >EVROPA: Proč je evropská ústava tak objemná aneb Jak feministky k euroústavě přišly
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Holič
 >LETECTVÍ: Nové ostrovní letiště zvedlo kotvy
 >SPOLEČNOST: Evropo – tvoje jméno je Zbabělost
 >ENERGETIKA: Platit za zónu havarijního plánování?
 >PSÍ PŘÍHODY: V pátek má být obleva
 >VIA CAROLINA: Tradiční spojnice českých zemí s evropským západem
 >SPOLEČNOST: Mafie pro neziskový sektor
 >DOKUMENT: Reakce SOCR na omezení prodejní doby
 >PENÍZE.CZ: Jak průhledné jsou sliby stavebních spořitelen?
 >POLITIKA: Jak je to vlastně s tou koalicí?
 >ARMÁDA: Švédská cesta do Evropy - tradičně přes Prahu

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
18.2. Lidovci a charakter
(eff)

Na dotazy poslanců odpovídal před televizními kamerami Stanislav Gross. Ze všech kliček šikovně vyklouzl a navíc ještě oznámil, že si vezme hypotéku, aby splatil strýci Vikovi dluh. Takže strejda přijde na stará kolena k melounu, to bude radosti!
Ovšem skutečně chytrý tah použil Gross na lidovce: vyzval lidovecké ministry, aby mu sdělili, zdali souhlasí s jejich šéfem Kalouskem, že vláda kvůli premiérově aféře špatně funguje. To znamená, že postavil ministry do konfrontace se šéfem jejich strany. Zřejmě toto je naplnění hrozby Zdeňka Škromacha, že "současná krize koaliční vlády může mít překvapivé vyústění".
Takže po "lidoveckém ultimátu" ve stylu "Abdikuj nebo zůstaň ve funkci, jinak zůstaneme nekompromisně ve vládě!" následuje ultimátum opravdové. To zní:
Buď si zachovejte charakter a postavte se za svého šéfa, pak vás vykopneme, anebo se nahrbte a olízejte panu Grossovi špičky bot, ale dočista do čista!

Ve stínu privatizace Telecomu, tohoto posledního mamuta, ještě více méně volně pobíhajícího po českých pláních, to bude těžké rozhodování.
Gross se mohl takto zachovat jenom proto, že jeho strana se za ním postavila a že jediný veřejně činný a viditelný sociální demokrat, který neúnavně buší sekerou do boku bárky pod čarou ponoru, je Miloš Zeman. Jeho hraběcí rady už jsou zcela mimo - už jenom říká, co se mělo dělat v roce 2002.
Toto politické panoptikum se může zvrtnout v drama za jediného předvídatelného předpokladu: že lidovci prokáží pevný charakter.
Míru pravděpodobnosti této varianty nechť si každý čtenář dosadí sám. Já ji zkoumám lupou, kterou se kontroluje tisk poštovních známek.
Je tu ale i varianta jiná, že i Grossovo ultimátum bude "lidovecké ultimátum", takže když lidovci řekou "my stojíme za Mirkem", tak že Gross řekne: "Tak koukejte na těch svých ministerstvech pořádně přidat do práce!"
Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku