Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 18.2.2005
Svátek má Gizela
  Výběr z vydání
 >VÍKENDOVINY: Děda Herodes, vnuk a tajemný cizinec
 >GLOSA: Jak trestat popírání holocaustu?
 >POLITIKA: Proč Gross nakonec zůstane premiérem
 >EVROPA: Proč je evropská ústava tak objemná aneb Jak feministky k euroústavě přišly
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Holič
 >LETECTVÍ: Nové ostrovní letiště zvedlo kotvy
 >SPOLEČNOST: Evropo – tvoje jméno je Zbabělost
 >ENERGETIKA: Platit za zónu havarijního plánování?
 >PSÍ PŘÍHODY: V pátek má být obleva
 >VIA CAROLINA: Tradiční spojnice českých zemí s evropským západem
 >SPOLEČNOST: Mafie pro neziskový sektor
 >DOKUMENT: Reakce SOCR na omezení prodejní doby
 >PENÍZE.CZ: Jak průhledné jsou sliby stavebních spořitelen?
 >POLITIKA: Jak je to vlastně s tou koalicí?
 >ARMÁDA: Švédská cesta do Evropy - tradičně přes Prahu

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Drogy  
 
18.2. SPOLEČNOST: Mafie pro neziskový sektor
Dušan Dvořák

Článek Mafie miluje neziskovky jsem chtěl původně rozvést na půvabném příběhu o zakládání první komunitní nadace a nadačním životě vůbec. Ale příběh korupčního úředníka ministerstva školství z výše uvedeného článku má pokračování u nás na Hané a ukazuje názorněji, jak je ta česká žumpa malá. A je navíc velmi aktuální. Je totiž 30 dní pro neziskový sektor

Byl jsem tuším v roce 2001 jmenován za autorství InternetPoradny do pracovní skupiny pro vznik dnes jednoho z investičně nejnáročnějších projektů Olomouckého kraje s názvem Multimediální park.

Nebyl jsem sám, kdo vzápětí sdělil, že s tímto projektem nechce být spojován. Smrdělo to až běda. Od dnešního předsedy správní rady nešlo vymámit jedinou kloudnou větu, zápisy z porad raději nekomentuji. Jediné, co pan předseda věděl, byla cena: prý až 5 miliard. Vloni se v novinách psalo, že už jen dvě miliardy.

Před rokem byla na realizaci projektu založena Olomouckým krajem, městem Olomoucí a jakousi pražskou firmou stejnojmenná a naprosto unikátní nezisková organizace Multimediální park o.p.s. Copak asi vědí zastupitelé o téhle akci? Vedle známých českých a olomouckých politiků přihrávajících veřejné peníze k prosperitě statků svých sourozenců nebo přátel milujících golf tu ve statutárních orgánech figuruje žena, přes kterou právě onen vysoký ministerský úředník ministerstva školství z prvního příběhu Mafie miluje neziskovky přeléval prachy na tzv. školící akce.

Když jsem se dozvěděl, že tahle "dáma" figuruje ve statutárních orgánech společnosti Multimediální park o.p.s., jen jsem si potvrdil, že tenhle projekt ve svém vývoji spěje k Internetu do škol Olomouckého kraje.

InternetPoradna je nyní jeden z nejnavštěvovanějších serverů v sociálních službách a možná i přední český dobrovolnický projekt (180 dobrovolníků z celé ČR), na kterém se pod supervizí učí vysokoškoláci. V lednu InternetPoradna propouštěla. Nejsou peníze. Ale služba veřejnosti běží dál. Však ono se to zase nějak udělá a lidi se protlučou. To v neziskovkách založených občany známe.

Na konci roku jsme se rozhodli InternetPoradnu šířit v Evropě a požádali jsme ministra kultury, aby jako olomoucký poslanec a člověk dobře znalý InternetPoradny napsal podpůrný dopis adresovaný zahraniční nadaci. Odpověděl stroze, že to ústavní činitelé nedělají, aby se přimlouvali u cizí firmy.

O pár dní později vyšel v Mladé frontě dnes článek o cestovní kanceláří Sněmovna nabízí. Zde bylo uvedeno, jak poslanci v zahraničí spotřebuji desítky milionů korun s průměrnou taxou kolem 30 tisíc na den a jako argument obhajoby svých cest uváděli podporu českým komerčním firmám.

Pan ministr přitom věděl, že jde o neziskovou organizaci a zaměstnává handicapovaného člověka jako operátora a je žádáno o peníze na nadaci ne soukromou firmu. Člověk by si řekl, že by měl být ministr kultury kulturní člověk.

Ale možná jsem při pohledu na dnešní Národně demogratickou koaličně opoziční frontu papalášů udělal před pár lety chybu já: Na expertní komisi ministerstva práce a sociálních věcí svolané dnešním českým eurokomisařem tuším v roce 2000 jsem sice jako naprostý laik internetu všechny přítomné experty ministerstva, kteří se předtím dokonce písemně dušovali, že InternetPoradna je naprosto nerealizovatelný projekt, přesvědčil, že jde zrealizovat, ale měl jsem se s šéfem internetu šábnout napůl.

Jestli se nepletu v jeho funkci, byl to šéf ministerského internetu, kdo mi šeptal o přestávce do ouška. Na začátku jednání o realističnosti InternetPoradny na mne nejvíce útočil a zesměšňoval, jaká je InternetPoradna kravina, ale pak jeho názor ostatní nepotvrzovali a přidávali se na mou stranu až zůstal sám. Rychle otočil o 180 stupňů. O přestávce mi do ouška zašeptal, že to vidí na příští rok na dotaci takových 15-20 milionů.

A já blbec mu řekl, že mu na stole leží business plán s pětiletým výhledem financování, který dostal jako každý člen komise, protože mi přece dali jeho vypracování jako podmínku schůzky. A že příští rok budeme žádat tuším kolem dvě stě tisíc korun. Ten úředník by InternetPoradnu za ty miliony možná zvládl založit. Asi na to má svoji firmu.

Mafie miluje neziskový sektor. Já taky. Jsem hanácký Capo di tuti capi NNO.

Autor je principál občanského a kulturního projektu Válka je vůl

PS:
Právě jsme v polovině února a v polovině největšího svátku občanských iniciativ - celoročního projektu Měsíc pro neziskový sektor. Ideální poločas.

Který šéf neziskovky si nejméně v tomto období roku neklade otázku: Zavřít provoz? Propouštět? Co bude s klienty? A naznačuje nebo říká otevřeně, že zaměstnanci půjdou na čas "na neschopenku" nebo na úřad práce a současně budou chodit zdarma do práce jako dobrovolnicí, protože jinak by daná služba mohla zaniknout a klienti mohli být poškozeni. Nebo má v lepším případě kapitál, jak dávat minimální nebo základní mzdy, platit taky občas elektřinu, pojištění a sledovat, jak dlouho tohle všechno všichni vydrží. Čekání na dotace na začátku každého roku je delší než na Godota. Jarní deprese a neziskový sektor je stará písnička.

Chudáci, říká si většina veřejnosti. Tohle si přece nezaslouží. Že jim někdo nepomůže, vždyť pomáhají druhým nebo dělají takovou bohulibou činnost.

A co když jsou neziskovky tak neschopné, že si nejsou schopny pomoci samy?

Dotace jsou báječný způsob manipulace a novodobého zotročování lidí. Možná to zní paradoxně, ale vyhovují oběma stranám. Vytváří závislost, na kterou jsme si za bolševika uvykli. Závislost je pohodlná. Dává politikům a úředníkům pocit moci. A v neziskovkách vytváří iluzi obdarování. Představa, že by neziskovky své služby státu (obci, kraji) fakturovaly, je pro obě strany nepřijatelná.

Copak to není dobrý obchod, dělat pro veřejnost bohulibé věci? Pokud to nejde zadarmo, stačí na to zavést ceník. Čistému vše čisté. A dary ať dávají lidé a firmy ze svého.

Kdyby tenhle pro neziskovky ponižující vztah nevyhovoval oběma stranám, jistě by motto některého z ročníků Měsíce pro neziskový sektor takovou věc reflektovalo a neziskovky by udělaly něco, co by si politici velmi dobře zapamatovali.

Třeba to někoho napadne, že jdeme k volbám.
Další články tohoto autora:
Dušan Dvořák

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku