Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 22.2.2005
Svátek má Petr
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Špidlo, vrať se!
 >USA: Hýčkání čtvernožců
 >MÉDIA: Pehe odvádí pozornost - na politickou objednávku?
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Odejděte! Oba
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Mám o zub míň
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Se Stalinem na věčné časy a nikdy jinak!
 >POLITIKA: Nebát se a lhát
 >EKOLOGIE: Česká občanská společnost varuje parlament před podporou větrných elektráren
 >PSÍ PŘÍHODY: Na sněhuláky se nečurá
 >EVROPA: Rozpuštěný a vypuštěný aneb Naše zájmová činnost
 >SPOLEČNOST: Jsou někteří čeští intelektuálové hlupáci nebo je skutečnost ještě horší?
 >ARCHITEKTURA: Richard Meier
 >POLITIKA: Předvede nám pan Gross nový „Vítězný únor“?
 >EVROPA: EU se stále učí česky
 >PENÍZE.CZ: Portfolio, které neprodělá

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
22.2. ŠAMANOVO DOUPĚ: Odejděte! Oba
Jan Kovanic

Tak tu máme docela slušnou politickou krizi. Rozkvétá nám do netušených květů. Kolegové komentátoři už prognózují různé pesimistické scénáře, já teď pro změnu navrhnu jeden optimistický.

Nu, optimistický. Ať tak či tak, ze současných problémů Stanislava Grosse tyjí zejména komunisté. A týti budou. Když se Standa udrží, vymete z vlády lidovce. A bude muset spoléhat na tichou či hlučnou podporu komunistů. Když lidovci vymetou Standu, nastoupí do čela strany a potažmo i vlády její první místopředseda Škromach, který bude s komunisty spolupracovat otevřeně. A to budou muset zase lidovci odejít z vlády. Ani jedna varianta pro ně není teď výhodná - a proto by měli chtít Kalouska odstranit.

Z toho plyne můj optimistický, či snad v současné situaci optimální návrh: Ať z vedení rozhádaných koaličních stran odstoupí oba - Gross i Kalousek. Proč by měl Gross, už víme. A proč by měl Kalousek?

Pro moc věcí, ale nejzásadnější je jeho bývalé působení na místě finančního náměstka ministra obrany. V době, kdy MNO rozhazovalo desítky miliard korun na, řekněme, nesprávné nákupy a investice. Řekněme na podezřelé investice. Na smradlavé nákupy. Já vím, že pan Kalousek nic, on jenom rozhodoval a podepisovat za sebe nechal zásadně své podřízené. Ale má minimálně morální odpovědnost za stav naší armády v některých věcech. Kterých? Zmíním jen jednu: Ty padáky, co padaly.

Vzpomínám na svůj pokořující pocit hanby, který jsem zakusil v červnu 2001 v Dejvicích. Tehdy se tam jako součást vzpomínek na atentát na Heydricha odhaloval v Technické ulici pomník, věnovaný parašutistům československé zahraniční armády. Akce se účastnilo papaláštvo i pamětnictvo, i naši zahraniční letci. Součástí oslav byl i seskok dnešních parašutistů. Divil jsem se, proč vojáci skákají z Anduly. Šikovní, přistáli přesně a bezpečně mezi domy, stromy a pouličními svítilnami i v sílícím předbouřkovém větru. I oni položili k památníku svou kytici. Ale nebyli to vojáci. Musel jsem se před našimi válečnými hrdiny do krve stydět za to, že to byli členové libereckého aeroklubu. Když jsem se optal přítomného vysokého důstojníka z MNO, proč neskákali vojenští paragáni, odvětil že nemají na čem!!! Za války se nějaké ztráty očekávají, takže za války se s "Kalouskovými" padáky skákat může. A za to jsem se musel stydět, a Kalousek se za to nestyděl. A nestydí. Tolik k tomu, proč by (taky) neměl Kalousek vést vládní stranu.

Takže ať Kalousek odstoupí z vedení partaje, než k tomu bude donucen. (On skandál kolem premiéra Grosse vznikl jenom proto, že se jako první politik, dostal do hledáčku odstřelovací pušky ivestidravců z MfD.) Pak mohou lidovci zůstat ve vládě a vláda se nemusí spoléhat na komunisty. Jedině po odstoupení Kalouska z čela KDU-ČSL budou lidovci důvěryhodným kolaličním partnerem pro vítěze budoucích voleb.

No a Gross odstupovat nemusí, stačí, když nebude na blízkém sněmu ČSSD kandidovat na předsedu strany. Z logiky věcí pak prezident republiky najmenuje nového řádně zvoleného lídra ČSSD do čela nové vlády. Když to bude Bohuslav Sobotka, tak bude pokračovat v blairismu, a naší zemi to, doufejme pomůže, když to bude Škromach, tak v příštích volbách vyhraje ODS s absolutní většinou - a naší zemi to, doufejme, pomůže.

To je, řekl bych, optimální návrh. I optimistický. Protože to by skutečně museli odstoupit oba - Gross i Kalousek.

Ale třeba si můj návrh přečtou, a přistoupí na něj.

Psáno v Praze dne 21. února 2005 před večerními zprávami


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku