Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 24.2.2005
Svátek má Matěj
  Výběr z vydání
 >USA: Hillary a Condi
 >SPOLEČNOST: Prokádrujte disidenty!
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Východ, který je nám blízký (Z projevu zápaďana)
 >POLITIKA: Proč skandály v Česku vždy vyšumějí
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Padl jsem až na sám PUK
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Televizní zábava 60. let - test pro pamětníky
 >GLOSY: Rejžek a neznámý nosič & Neštěstí není umění
 >EKOLOGIE: Jak se manipulovalo Kjóto
 >PSÍ PŘÍHODY: Přítel dalmatin
 >SVĚT: Nakrmíme hladovějící mobilním telefonem
 >POLITIKA: ODS se bojí světla
 >EVROPA: Skandální překlad Smlouvy o Ústavě pro Evropu
 >PENÍZE.CZ: Na berňák po internetu
 >EKONOMIKA: Světové trhy se vydaly dolů
 >POLITIKA: Neotřelá tvář v čele - Michal Kraus

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
24.2. ŠAMANOVO DOUPĚ: Východ, který je nám blízký (Z projevu zápaďana)
Jan Kovanic

Je potřebné, aby se zaostalým oblastem na východě poskytovala rozvojová pomoc. Ale je otázkou, jestli se tím podporuje demokracie či spíše klientské vazby. Má přísun rozvojové pomoci aspoň 90% kladné výsledky? Negenerují se tu i další nechtěné boční výsledky? Když Západ věnuje prostředky na technologii čističek vody, například, nemělo by mu vadit, že ta první "čistička" skončí někde jinde. Za dva roky vyroste už spousta nových čističek tam, kde je to potřeba.

Takový klasický místní úspěšný podnikatel je bývalý politik nebo generál - a má stále zajímavé kontakty na důležitých ministerstvech. Ale je pozitivní a nezpochybnitelná věc, že právě svými známostmi může prosadit potřebný projekt. A tím zprostředkovaně podpořit křehkou "formální demokracii", která ve východních zemích panuje.

Sledujeme, že se ve východních ekonomikách objevují dobré makroekonomické ukazatele - růst HDP až 7 %. Ale tato pozitivní data nemají žádoucí dopad na mikroekonomiku. Pozitivním jevem je posilování soudní moci, rostoucí síla práva, zejména pokud jde o majetek. Zůstává tu jistý spor s lidskými právy - když vás už jednou zavřou, tak se právní pomoci nedovoláte. Můžete psát stížnosti na ministerstva spravedlnosti a vnitra, můžete se obracet na neziskové organizace. Pokud však rezignujete na právní cestu a obrátíte se na správného patrona třeba na radnici, pak můžete být venku za, přeháním, za dva dny.

V těchto nových demokraciích jsou byznysmeni přímo kooptováni s vládou. Tato technokratická vláda tvrdí: "Je třeba podporovat byznys". Takže podnikatelé hledají nekonfliktní vztahy se státem, ale obecně není dobře když stát ovlivňuje byznys - a naopak. Čím větší je síla finančních skupin, tím je slabší politická nezávislost státu, dochází ke vzniku jakési "semidemokracie".

Velmi vzrostl počet nevládních organizací. Na Východě je jich už na 60.000. Nacházejí tu uplatnění a smysl života i desítky Zápaďanů. Jezdí na workshopy, pořádají semináře, ale většinou to nikam nevede. Tato občanská sdružení jsou jistým prostorem občanské společnosti, kde se lidem poskytuje osobní, avšak nikoli politická svoboda! Taková organizace se musí nejdřív zapsat na ministerstvu vnitra, a když se v ní objeví nějací "správní lidé" ve vedení, tak dokonce dostane od státu pěkný příspěvek na svou činnost, aby mohla prosazovat ty správné, občanské, názory.

Opsáno z poznámek, které jsem si činil v úterý 22.2.2005 na přednášce Jana Čuříka, tedy jen z části poznámek rozsáhlé a poučné přednášky. Tuto přednášku uspořádala Asociace pro mezinárodní otázky společně s Rozvojovým střediskem Ústavu mezinárodních vztahů v Nerudově ulici 3 na Malé Straně.

Upřesnění: Všude, kde jsem zde psal "východ" znělo v originále "Blízký Východ". Nebylo míněno Česko, Slovensko, Polsko, Ukrajina, ale Maroko, Egypt, Jemen. Ve svém textu jsem vynechal slovo "Blízký" záměrně, abychom si uvědomili, jak moc nám je tento Blízký Východ blízký.


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku