Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 25.2.2005
Svátek má Liliana
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Kdo slouží komunistům
 >VÍKENDOVINY: Dech mrtvé milenky
 >POLITIKA: Problém je hlubší, než hluboký
 >SPOLEČNOST: Odpískáno
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - holič (2)
 >EVROPA: Podpora výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů
 >POLITIKA: Občan Gross
 >ZVĚROKRUH: Ryby (2)
 >PSÍ PŘÍHODY: Hlídači pro kočku
 >DOKUMENT: 25 otázek na premiéra Grosse
 >HISTORIE: V těžkých dobách (2/20)
 >ZDRAVÍ: Tabák nebo lidé?
 >POLEMIKA: Existují racionální vědecké podklady ke Kjótskému protokolu nebo jde pouze o podvod?
 >EKONOMIKA: Sazby beze změny
 >PENÍZE.CZ: Komu se stát chystá sebrat sociální dávky?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zdraví  
 
25.2. ZDRAVÍ: Tabák nebo lidé?
Martin Škapík

Podle nejnovějších informací je meziroční nárůst kuřáků v ČR 15%. Jedná se o historický rekord s velmi smutným dodatkem, že 90% nových kuřáků jsou děti. V naší zemi jich kouří ve velkých městech téměř polovina, dětí mezi 12-14 rokem věku.

Dalším alarmujícím číslem je nový poznatek, že v České republice trpí Chronickou obstrukční chorobou plic 800 000 lidí. Stejně jako u rakoviny plic, která má u nás také pandemický výskyt a tisíce obětí ročně, i chronickou obstrukční chorobu plicní tvoří tabákové výrobky z 90 a více procent. Přesto stále nenazýváme v této věci příčinu a souvislost.

Hlavní, primární příčinou světové úmrtnosti u dospělých i dětí je tabák.. Děti patologizuje už v lůně matky. Děti kuřáků jsou v průměru o 250 g lehčí, než děti z nekuřáckého prostředí. Již dávno není pravdou, že na choroby z kouření se umírá v pozdějším věku. Tabák dominantně stojí jak u chřipkových epidemií, oslabením imunitního, respiračního a krevního systému, tak i u individuálních úmrtí napříč věkovými kategoriemi. Připisuje si každé třetí nádorové onemocnění a přesto dále tuto nejničivější drogu historie, která mimo dalších 4 000 látek, obsahuje také pět desítek prokázaných kancerogenů, spravujeme spolu s potravinami, zemědělskými plodinami a tak jí také obchodujeme. Pokud skutečně nenazveme příčinu zdravotní, politické i kulturní stagnace nejen našeho národa, potom jednoduše prohrajeme, protože podle expertů Světové banky neřešení ochrany dětí od tabáku způsobí civilizační rozpad už v řádech desetiletí.

Velmi smutné je, že na tabáku opravdu vydělává jen absolutní minorita společnosti. Všem nám tabák ukázal nejzranitelnější místo demokracie, svobodu informačních toků. V liberálním prostředí se totiž obchodují i informace na všech úrovních, pokud jich nejvíce nakumuluje nejúspěšnější tržní prostředek historie cigarety, tedy produkt s 50% - ní spotřebitelskou mortalitou a ničivým přesahem genopatologizujícím, musíme se ptát. Jak zajistit ve svobodné, demokratické společnosti kvalitní informace o takto nežádoucím produktu proti silným kapitálovým tokům, které z této závislosti plynou?

Dobrou zkušeností je Itálie, kde zákaz kouření na veřejných místech, v restaruracích, kavárnách a barech podporuje přes 90% obyvatel. Neubylo ani návštěvníků, naopak, jen zisky tabákovém průmyslu klesly o 23%. V naší zemi se ochranný zákon stále odkládá a navíc se zcela mylně prezentuje jako protikuřácký. Ne, je to zákon protitabákový, podmínka další existence našeho národa.

Pokud se po něm nebudeme ptát, stejně jako po konsekventních účincích této hromadné rituální sebevraždy (v ČR kouří nejméně jedním členem 65% rodin), náš politický systém, vzdělávací i zdravotní brzy pozbude jakéhokoliv smyslu, neboť drastické generační účinky tabákových drog jsou již za hranicí pandemické úrovně.

24.2.05 Martin Škapík
Projekt proti dětskému kuřáctví pro ČR garantovaný spisovatelem a hercem Tomášem Hanákem
www.nekurte.cz


Další články tohoto autora:
Martin Škapík

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku