Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 25.2.2005
Svátek má Liliana
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Kdo slouží komunistům
 >VÍKENDOVINY: Dech mrtvé milenky
 >POLITIKA: Problém je hlubší, než hluboký
 >SPOLEČNOST: Odpískáno
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - holič (2)
 >EVROPA: Podpora výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů
 >POLITIKA: Občan Gross
 >ZVĚROKRUH: Ryby (2)
 >PSÍ PŘÍHODY: Hlídači pro kočku
 >DOKUMENT: 25 otázek na premiéra Grosse
 >HISTORIE: V těžkých dobách (2/20)
 >ZDRAVÍ: Tabák nebo lidé?
 >POLEMIKA: Existují racionální vědecké podklady ke Kjótskému protokolu nebo jde pouze o podvod?
 >EKONOMIKA: Sazby beze změny
 >PENÍZE.CZ: Komu se stát chystá sebrat sociální dávky?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Evropa  
 
25.2. EVROPA: Podpora výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů
Miroslav Beneš

V roce 1755 srovnaly se zemí velkou část Lisabonu vlny tsunami, které následovaly po jednom z nejrozsáhlejších zemětřesení novověké historie. O Lisabonu se však dnes u nás mluví především proto, že zde byla před pěti lety vyhlášena strategie růstu EU, vedená touhou dohnat a předehnat Spojené státy. Každému, kdo si pamatuje, jak jsme se dlouhá léta snažili o totéž, to připadá víc než úsměvné. Po pěti letech lze říci, že Lisabonská strategie nezpůsobila žádné "zemětřesení" v mezinárodních ekonomických statistikách. Nová Evropská komise konstatovala, že spíše nevedla k ničemu. Tři pilíře, na kterých je plánován rozvoj Evropy, tedy pilíř ekonomický, sociální a environmentální, podle ní nejsou v rovnováze. Je proto podle ní zapotřebí posilovat především skomírající pilíř první - ekonomický.

Předseda Komise Barroso to přirovnal k situaci, kdy máte tři děti a jedno z nich je nemocné. V takové situaci musíte podporovat především dítě nemocné. Tím je dnes ekonomika, nikoliv environmentální či sociální oblast. Jen na okraj připomenu, že když podobně argumentoval bývalý premiér ČR na počátku 90.let, sklízel pravidelně výsměch a kritiku.

Tento týden se sněmovna věnovala zákonu o podpoře výroby elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů, který transponuje do českého právního řádu směrnici 2001/77/ES. Jednou z absurdit, které vládní návrh obsahoval a které se ODS podařilo zabránit, je například vyškrtnutí velkých vodních elektráren z bilance obnovitelných zdrojů. Něco takového by jiné země neudělaly. Výsledkem zaručených výkupů elektřiny z jinak zatím nekonkurenceschopných zdrojů bude především to, že dojde, údajně v zájmu zlepšení životního prostředí, ke zdražení elektřiny pro domácnosti o 21 haléřů na kWh, tedy o 7 %!

Z nové lisabonské strategie vyplývá, že přístup uplatněný v zákonu o podpoře obnovitelných zdrojů již zřejmě skončí. Skončila tedy doba, kdy jsou enviromentální zájmy nadřazovány zájmům ekonomickým a sociálním. Je možné, že se Evropa umoudřila. Zároveň je však jasné, že ona "bohulibá" směrnice 2001/77/ES, která dává členským státům EU za povinnost podporovat výrobu elektřiny a tepla z obnovitelných zdrojů, nespadla z nebe. V Bruselu ji prosadili lobbyisté (jako např. Evropská asociace pro větrnou energii) podporovaní výrobci větrných a vodních elektráren, a dalšími skupinami, které se postupně nabalily na původní záměr podporovat obnovitelné zdroje. Pokud má skutečně skončit nadvláda environmentalismu, je nutné se střetnout především s těmito lobbyisty.

Ing. Miroslav Beneš, poslanec PS PČR

www.miroslavbenes.cz
Další články tohoto autora:
Miroslav Beneš

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku