Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 26.2.2005
Svátek má Dorota
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Odstraní-li se příčina, zmizí i následek
 >GENTLEMAN: Mlhy v minulosti
 >SVĚT: Zahraniční média o Putinovi
 >PRAHA: Městský policista = nelidský policajt
 >CESTOVÁNÍ: Rozvodí
 >ZÁBAVA: Komunismus a demokracie
 >MOBY DICK: Neviditelná práce v Českých Textárnách
 >MEJLEM: Nejmoudřejší z moudrých…
 >POVÍDKA: Múzák
 >CHTIP: Medvědi a planety
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Skleník Fata Morgana v březnu otevřou Palmové dny
 >POLITIKA: Kdo slouží komunistům
 >VÍKENDOVINY: Dech mrtvé milenky
 >POLITIKA: Problém je hlubší, než hluboký
 >SPOLEČNOST: Odpískáno

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Ekonomika  
 
26.2. POLITIKA: Odstraní-li se příčina, zmizí i následek
Michal Kadlec

Údaje Českého statistického úřadu nám leckdy umí sdělit zajímavá čísla. Na konci roku 2003 činila obecná míra nezaměstnanosti (měřeno dle mezinárodní definice) 8,1%. V tom období bylo 49,5% ze všech nezaměstnaných bez práce déle než jeden rok a 12,7% uchazečů bez zaměstnání déle než čtyři roky. Na konci roku 2004 činila obecná míra nezaměstnanosti 8,2%, ovšem bez práce déle než jeden rok už více jak 52% všech nezaměstnaných (o 14 tis. osob více) a bez práce déle než čtyři roky je už 15% (o 10 tis. osob více). Jen pro srovnání, obecná míra nezaměstnanosti na konci roku 1997 byla dle ČSÚ 4,8%.

Na konci roku 2004 už bylo o 5800 podnikatelů se zaměstnanci méně než v roce 2003. Oproti roku 2003 bylo na konci loňského roku evidováno o 30 600 podnikatelů bez zaměstnanců méně. Tolik čísla a údaje. Co z nich plyne? Že něco není v pořádku.

Sociálně demokratický ministr Škromach je ve funkci ministra práce a sociálních věcí již od roku 2002. Samotná ČSSD pak vládne tomuto ministerstvu již 8 let, od roku 1998. Za tu dobu jsme slyšeli spoustu návrhů, nespočetně řešení a nepočítaně prohlášení, že právě tyto kroky jsou ty správné a jedině tyto povedou ke snížení počtu registrovaných na úřadech práce a povedou k vyšší motivaci při hledání zaměstnání. Bohužel řeč čísel je poněkud odlišná. Je s podivem, že navrhované kroky stále procházejí vládou a že jim může ještě někdo věřit.

Jak uvádí tisková zpráva Ministerstva práce a sociálních věcí, míra nezaměstnanosti byla za prosinec 2004 pod průměrem EU, byť jen o 0,5%. Má to být snad dobrá zpráva, že to v České republice není zase tak špatné? Omyl. Nelze se utěšovat srovnáváním s různými ekonomikami, různými trhy práce a různými přístupy k politice zaměstnanosti v jednotlivých státech.

Na zvyšování zaměstnanosti má jistě nezanedbatelný vliv i příliv zahraničních investic do republiky. Ovšem Česko již delší dobu postupně ztrácí výhody, ze kterých mohlo ještě nedávno těžit. Výhoda levné pracovní síly pro firmy ze západních států byla jednou z nich. Jen těžko to mohou změnit současné investiční pobídky, které vytvářejí čím dál hlubší propast mezi těmi českými firmami, které je nemohou využívat, a zahraničními firmami, které mají výhod někdy až příliš. Nehledě na skutečnost, že i české firmy, pokud se mohou rozvíjet, dokáží, a to bez jakýchkoli pobídek, vytvářet nemálo pracovních míst. Výše zmíněná přednost se tedy pomalu, postupně vytrácí a vláda by už měla oslovovat zahraniční investory dalšími, aktuálními konkurenčními výhodami, které by měly sloužit k soutěži s jinými zeměmi. Bohužel právě v této soutěži vlak pomalu ujíždí a ostatní státy získávají stále větší náskok.

Jak tedy dosáhnout opačného poměru v úvodu uvedených čísel? V prvé řadě je nejdůležitější věcí mít nastaven cílový stav. Ten není možno vyčíslit ideálním počtem nezaměstnanosti či počtem podnikatelů. Měl by spíše zobecňovat jakási pravidla, dle kterých se budou občané individuálně řídit. Obecně a velmi zjednodušeně, nicméně jasně: být zaměstnaný, či podnikat, by mělo být jednoznačně výhodnější než být nezaměstnaný. A to v drtivé většině ohledů. Z tohoto stavu by měli těžit jak zaměstnavatelé, tak současní či potenciální zaměstnanci. Kroky k tomuto cíli by měly být mj. následující: odplevelení legislativy, která v celé řadě případů zbytečně svazuje možnost a podmínky pro podnikání. Zjednodušení a větší liberalizace zákoníku práce, který v současné podobě víceméně deformuje vztah zaměstnavatel vs. zaměstnanec. Snížit cenu práce, která má také svůj nezanedbatelný podíl na míru nezaměstnanosti. Ponechat více prostoru trhu a soutěži. A v neposlední řadě nikoli kosmeticky, ale razantně a důsledně upravit vyplácení sociálních dávek skutečně jen potřebným, kteří pracovat nemohou. Ostatně jak praví jedno latinské moudro: sublata causa tollitur effectus - když se odstranila příčina, odstraní se i následek.

Michal Kadlec

místopředseda jihomoravského Regionálního sdružení ODS
Další články tohoto autora:
Michal Kadlec

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku