Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 26.2.2005
Svátek má Dorota
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Odstraní-li se příčina, zmizí i následek
 >GENTLEMAN: Mlhy v minulosti
 >SVĚT: Zahraniční média o Putinovi
 >PRAHA: Městský policista = nelidský policajt
 >CESTOVÁNÍ: Rozvodí
 >ZÁBAVA: Komunismus a demokracie
 >MOBY DICK: Neviditelná práce v Českých Textárnách
 >MEJLEM: Nejmoudřejší z moudrých…
 >POVÍDKA: Múzák
 >CHTIP: Medvědi a planety
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Skleník Fata Morgana v březnu otevřou Palmové dny
 >POLITIKA: Kdo slouží komunistům
 >VÍKENDOVINY: Dech mrtvé milenky
 >POLITIKA: Problém je hlubší, než hluboký
 >SPOLEČNOST: Odpískáno

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
26.2. SVĚT: Zahraniční média o Putinovi
Miloš Kutina

8. února 2005, ve zprávách německé televize, jak na 1. programu ARD, tak i na 2. programu ZDF byla zpráva včetně záběrů ze zasedací síně v Kremlu:
Za přítomnosti mnoha lidí seděli u zasedacího stolu proti sobě president Putin a atomový odborník Íránu Rohani (samozřejmě v černém plášti s černým turbanem na hlavě, typický vous církevních předáků). Předmět hovorů byla otázka dodávek toho, co Írán k vývoji atomového průmyslu potřebuje. Putin přislíbil a okamžitě připojl, že je přesvědčen o tom, že Írán to užije jen k mírovým potřebám. V záběrech bylo vidět s jakým sebevědomím, nadřazeností a sebevědomím tam Rohani seděl. Udělalo to na mne dojem, že je to jako dříve v zemích socialismu. Na hlavních místech seděli političtí papaláši a skuteční odborníci ("politicky nespolehliví", kteří něco znali) směli jen pracovat.

Potom je diametrálně odlišná zpráva z návštěvy Bushe a Putina v Bratislavě, jak to komentují na svých webových stránkách časopisy Stern a Spiegel:

Stern - 24.02.2005

Výtah z komentáře: Von Katja Gloser, Bratislawa:

President Ruska Vladimír Putin provedl tajný puč. Muž, který začal s reformami, se proměnil v autoritativního představeného korumpovaného režimu. Bez ohledu na setkání s americkým presidentem Bushem je mezi Washingtonem a Moskvou mrazivý chlad.
Vladimír Vladimirovič Putin má udivující vlastnost: každému se dovede přizpůsobit. Přátelsky se usmívající a skromný, dělá dojem spíš jako mladistvý kumpán než mocipán, president Ruské federace, největší země na světě. Vypadá skoro nesměle, na každého, s kým hovoří, dělá dojem, že mu rozumí, je stejného mínění a je tu pro něj. Již mnoho lidí se porozhovoru s ním dokonce ptalo, jaké názory vlastně president má.
Všeobecně se již o něm ví mnohé, o bývalém důstojníkovi tajné služby KGB. Ví se o tom, že si vystavěl na pozemku své residence v Novom Ogarjovu u Moskvy jízdárnu, že každé ráno jezdí na plnokrevníku, potom půl hodiny plave ve své zastřešené plovárně a pravidelně trénuje judo. Dále se o něm ví, že i po půlnoci si zavolá spolupracovníky a nechá je bez hnutí brvou hodiny čekat. Nikdo se ovšem nedozví, jaké mínění, názor vlastně má on.
Vladimír Putin je vlastně muž pro všechny příležitosti. Ví, co dluží tomu, s kým rozmlouvá, a soustředěně poslouchá, vzpomene si vždy na každý detail. Naprosto ovládá každé gesto a úsměv. Pro svůj národ je carem s vlastními webovými stránkami stejně jako autoritativní aparátčík. Věrný důstojník sovětské tajné služby stejně jako moderní politický manažer se slabostí pro Romy Schneider...
Každý je schopen si před Putinem vylít své srdce, to může být také jeden z důvodů, proč ho spolkový kancléř Schröder nazývá svým "přítelem"...
Putin směl Bushe také nazývat přítelem. Před necelými čtyřmi roky ho Bush pozval na svůj ranč v Texasu, pocta, na kterou dodnes čeká francouzský president Chirac.

...
Vladimír Putin provedl tajný puč: muž, který začal jako byrokratický reformátor, je dnes považován za za autoritativního "mocipána" korumpovaného státu. Jako představený zkorumpovaného režimu nedovede občany chránit před teroristy ani pomoci obětem. Autorka vyčísluje oběti v Moskvě a v Beslanu. K Putinovu systému patří ministr obrany Sergej Ivanov, bývalý muž KGB z Petrohradu, šéf tajné služby Nikolaj Patrušev, stejně jako ... autorka jmenuje mnoho dalších.
...a výsledek voleb na Ukrajině zmrazil velmocenské ambice. Mnoho lidí v Rusku to pokládá za cynickou politiku USA. Ovšem hranice mezi východem a západem je nyní již mezi Ruskem a Evropou. Ta staronová propast dá Putinovi mnoho důvodů k přemýšlení, když bude zvát na začátek května hosty do Moskvy. Bude slaveno 60. výročí konce druhé světové války. Za přítomnosti státníků z mnoha zemí se bude vadávat za otce ruského národa...

Spiegel online 24. 2. 2005

Zde uvádím nadpisy článků:
USA a Rusko plánují smlouvu proti atomovému teroru
Americký president Bush a ruský president Putin chtějí společně pracovat proti nebezpečí nukleárního terorismu. Podle zpráv "Washington Post" má v Bratislavě dojít ke společné dohodě.

Tisíce lidí Bushe v Bratislavě oslavují
Obrázky nemohou být rozličnější. Německo se proměnilo v bezpečnostní zónu, president Bush byl absolutně oddělen od veřejnosti. Docela jinak to bylo dnes v Bratislavě, kde se dostal do víru davu a dokonce rozdával polibky.

Bush v rukavicích se provinil proti etiketě
Bezprostředně po přistání v Bratislavě se Bush dopustil fauxpas. Podle protokolu si měl svléci rukavice, ale zdravil své hostitele v plné "polní". Jak se domnívají experti, nkdo Bushe o evropských zvycích neinformoval.

Atomová rozepře
Bush sází na jednání - Írán odmítá
Americký president Bush doufá ve vyřešení atomového sporu s Íránem diplomatickou cestou. V Bratislavě řekl, že je s Evropany zajedno. Vláda v Teheránu nechce, aby se USA účastnily rozhovorů s Německem, Velkou Británií a Francií.

(Přeložil Miloš Kutina)


Další články tohoto autora:
Miloš Kutina

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku