Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 3.3.2005
Svátek má Kamil
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: ČSSD je ještě možné zachránit
 >ROK 2005: Čerstvé nahlédnutí na dvě místa v Asii - 1
 >POLITIKA: Kašpárci české politiky
 >MÉDIA: Bude Vladimír Špidla rezignovat?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Ty zatracený zmetkové
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Dr. Sex neboli Alfred C. Kinsey ve filmu
 >EXULANTI: Oregonská stezka
 >SPOLEČNOST: Aktivisté nám to spočítají
 >PSÍ PŘÍHODY: Kterak Iris pomáhala honit míček
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Bez referenda nelze
 >DOKUMENT: Co neslyšel Stanislav Gross
 >PENÍZE.CZ: Zdravotní pojištění: dani z příjmů v patách
 >EKONOMIKA: Středoevropské trhy se vyvíjejí hekticky
 >EVROPA: Pohádky pana europoslance Leinena
 >KNIHA: Komunismus, nacismus a feminismus? (2)

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Film  
 
3.3. Z MÉHO PODKROVÍ: Dr. Sex neboli Alfred C. Kinsey ve filmu
Albert Salický

„Sexuální akt se skládá z řady fyziologických reakcí, které jsou stejně mechanické jako mrknutí oka.“ Už touto větou, kterou v roce 1938 uvedl své Kurzy přípravy na manželství na univerzitě Bloomington v Indianě, ukázal Kinsey, že jeho přístup k studiu sexu bude vycházet z empirie. Dvacet let se coby biolog věnoval studiu hmyzu a jako seriózní vědec získal skvělé renomé, které pak využil v bezpříkladném projektu výzkumu lidské sexuality.

Alferd C. Kinsey se narodil roku 1884 v New Jersey. Byl spíše churavé dítě a neměl žádné kamarády. Jeho otec, metodistický kazatel, ho každou neděli hnal do kostela, kde pak hřímal svá varování před hříchy těla. Kinsey sám přiznává, že dlouhá léta bojoval s pocity viny. V těch dobách byla masturbace nemocí, orální sex zvráceností a homosexualita zločinem. Kinsey, během života přitahován muži i ženami, přišel o své panictví v 27 letech, už jako vysokoškolsky vzdělaný odborník, a i to až po několika měsících manželství. (Jestli s vlastní chotí, to životopisci kupodivu neuvádějí.)

Už jako skaut vyslechl mladý Kinsey řadu nářků jiných chlapců a stal se jejich zpovědníkem v problémech nejistot a frustrací. Znechucení společností, ve které je sex to, o čem se nemluví, pravděpodobně kombinované vlastnínimi neúspěchy, přivedlo Kinseyho na myšlenku sexuální osvěty. V roce 1938 začal tedy s kurzy, ve kterých se snažil objasnit sexuální akt nikoliv jako něco magického, co vyplývá ze svaté podstaty manželství, ale jako fyziologický proces se zvládnutelnou technologií. Jeho přednášky, doplněné diapozitivy, se staly hitem. Kinsey začal ladit své dotazníky a sbírat první informace.

Velice rychle se kolem něj vytvořila skupina, která, hnána dopředu šéfovou pracovitostí, shromáždila data osob od kolegů a studentů, přes jejich ženy, sousedy, lidi z ulice i polí, až po prostitutky a homosexuály. V lednu 1948, po desetileté práci, byly výsledky publikovány v takzvaném Kinseyho Reportu, nazvaném Sexuální chování muže. Ačkoliv se Kinsey necítil jako revolucionář, jeho kniha se stala hitem a spustila převratné změny v myšlení Američanů. Ti se totiž poprvé dozvěděli, co se to vlastně děje v jejich ložnicích, kancelářích a autech. Některé údaje vyrážely dech. Například že 37% amerických mužů mělo zkušenost s homosexualitou, nebo že 17% obyvatel zemědělských oblastí mělo sex se zvířaty. (Mimochodem, proč je vlastně zdejší rubrika Universum uvedená požadavkem Mějte rádi pejsky?)

Kinsey uváděl veškeré údaje jako suchou statistiku, bez jakýchkoliv spekulací nebo morálního hodnocení. Přesto se stal mediální hvězdou zvanou Doktor Sex. Vystupoval v rozhlase a televizi, vznikly o něm písně a dokonce i komiksy. Podle tehdejšího průzkumu považovalo 75% respondentů jeho studii za dobrou věc. Vědci sice kritizovali metodologii výzkumu, některé způsoby výběru zkoumaných osob byly vskutku nepřesné, ale pro veřejnost byl Kinsey průkopníkem nového přístupu k životu. Známé je i jeho kredo, že totiž „mezi dvěma lidmi je vše dovoleno, pokud jsou s tím oba srozuměni“. My, lidé 21. století, se dnes můžeme s úsměvem pozastavit nad těmi dvěma lidmi...

Pak ovšem přišel rok 1953 a Kinseyův tým zveřejnil obdobnou studii o sexuálním chování žen. To už Američanům nepřipadalo zdaleka tak sympatické. Představa, že by jejich ženy, babičky nebo dokonce dcery mohly mít předmanželský nebo mimomanželský sex, byla hrozná. Představa, že jsou schopny masturbace, a že to skutečně dělají, byla pak zcela nepřijatelná. V souvislosti s nástupem studené války a s ním spojeným návratem k tradičním hodnotám to vyvolalo obrovské pobouření. Korunu všemu dalo Kinseyovo zjištění, že ne vagina, ale klitoris je pravým centrem pohlavního vzrušení ženy. (Vzpoměňme, že Sigmund Freud prohlásil zcela svévolně vaginální orgasmus za jediný pravý, zatímco orgasmus klitoridální označil za nezralý. Chudák tenkrát nevěděl, jak je vše nervově propojeno.)

Kinsey tak ztratil v roce 1954 přízeň veřejnosti, ale co bylo horší, i Rockefellerovy nadace, která jeho výzkumy financovala. Ve snaze nenechat se nepřízní světa zlomit se vrhl do práce s ještě větším úsilím, které mu v roce 1956 přineslo srdeční infarkt a rychlou smrt. Jeho dílo však bylo zde a rovněž zde byla řada těch, kteří nový pohled na sexualitu využili po svém. Například Hugh Hefner, který v roce 1953, současně s druhým Reportem, vydal první číslo Playboye, samozřejmě s Marilyn Monroe s hlubokým výstřihem na obálce.

Pak už to zastavit nešlo. V roce 1957 první antikoncepční pilulka, pak zásadní vědecké dílo Masterse a Johnson(-ové) o sexu v roce 1966, o tři roky později festival ve Woodstocku a s ním celá generace Love & Peace. Až sem to vypadalo, že to jde se sexuální revolucí pěkně vzhůru. Objevily se otázky, kam lze vůbec ještě průkopnicky postoupit, když už je vše dovoleno. Jenomže v roce 1981 byla popsána nemoc, původně označená jako teploušská rakovina, dnes známá jako AIDS, a v roce 1998 se objevila tabletka Viagra. Nelze se zbavit dojmu, že to s tou revolucí jde poslední dobou spíše z kopce.

Života Alfreda C. Kinseye se nyní ujal Hollywood a výsledkem je film režiséra Billa Condona „Kinsey“. V hlavní roli uvidíme Liama Neesona. Kromě něj se ve filmu objeví Laura Linney, John Lithgow, Chris O'Donnell, Oliver Platt a dokonce i Ian McKellen z Pána Prstenů. Pravděpodobně to nebude tak opulentní podívaná, jakou je skvělý Aviator o Howardu Hughesovi, spíše to bude jeden z filmů, který řekne Američanům podstatně víc než nám, tradičně dekadentním Evropanům.

Jeden citát za všechny: Kinsey: Jaká je Vaše nejoblíbenější poloha při milování?" Dívka kolem dvaceti let: "Ono jich je více?"

Do české distribuce přijde film až v srpnu. Pak se budeme moci v kině vesele pohoršovat nad bigotností a prudérií těch druhých, cestou domů si dáme pro jistotu pár piv a půjdeme takto sexuálně osvobozeni spát.

Salzburg, únor 2005
Další články tohoto autora:
Albert Salický

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku