Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 1.3.2005
Svátek má Bedřich
  Výběr z vydání
 >SVĚT: Případné proměny nepředstavitelného v realitu
 >GLOSA: Vážně se v politice nevyznáme?
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Proč mina Claymore vrhá kuličková ložiska
 >SPOLEČNOST: Kádrování policajtů
 >KLIMATICKÉ ZMĚNY: Katastrofa opravdu přijde...
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Mám ji!
 >DETEKTIVKA: Všech pět pohromadě
 >CHTIP: Zkouška z fyziky
 >POVÍDKA: Těžko na cvičišti...
 >PENÍZE.CZ: Legislativní perla motivuje naruby
 >MÉDIA: Klaus : Bush
 >DOPRAVA: Traumatické empirie
 >KNIHA: Komunismus, nacismus a feminismus? (1)
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Velká doba sněhuláků
 >FEJETON: Emigrantské sny

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
1.3. ŠAMANOVO DOUPĚ: Mám ji!
Jan Kovanic

Koho? No přece evropskou ústavu.
Tedy přesněji Smlouvu o Ústavě pro Evropu.
Tedy ještě přesněji, publikaci, obsahující znění Smlouvy o Ústavě pro Evropu. Toto znění slouží pro dokumentační účely a orgány neodpovídají za jeho obsah.*

Kopírování je povoleno pouze se souhlasem autora, autorské právo mají (c) Evropská společenství. (Ještěže jenom opisuju, kdybych chtěl kopírovat, nevím, jak by se mi podařilo získat souhlas jejich Evropských společenstev...:) Printed in Belgium. Vytištěno na neběleném papíře. Kdybych tuto publikaci prodával v Lucembursku, mohl bych za ni chtít 25 EUR (bez DPH). Ale zase - kterého Lucemburčana by zajímala eustava v češtině, že.

Print eustavy jsem nezískal v Lucembursku, avšak v pražské Rytířské ulici**. Euřad pro euřadní tisky vydal pro Čechy 4.700 kousků. 2.500 zůstalo rovnou v Eurgánech pro evropské Čechy, do České republiky jich připutovalo 2.200. Některé šly do parlamentu, některé jsou vyčleněné pro novináře. Do Rytířské jich dorazilo 500. 450 kusů si zamluvili lidé, kteří čtou Šamanovo doupě, chytře předem zatelefonovali, takže nemuseli v neděli večer bivakovat před infocentrem. 50 kusů si ještě dnes (pondělí 28.2.) mohli vzít přímo zájemci z ulice. Za měsíc snad bude dotisk. A za týden budou rozdávat cédéčka - pro ty, pro které je stahování megabajtů v PDF stále ještě velkým dobrodružstvím.

Kniha je pěkná, asi o 3 cenťáky kratší a užší než á čtyřka. Má 482 stran, a obsahuje kompletní soubor souvisejících dokumentů (což jest také eustava) - včetně protokolů a příloh + závěrečného aktu. "Tělo" eustavy sestává z Preambule a částí I - IV. Části se dělí na hlavy, ty na kapitoly, některé kapitoly mají ještě oddíly, některé oddíly mají ještě pododdíly. Základem eustavy jsou ale články, dělené na body a písmena. Pro přehlednost je každý článek označen římskou číslicí podle části, do které patří a pak svým originálním pořadovým číslem. Takže ono tělo eustavy začíná článkem I-1 a končí článkem IV-448.

K tělu patří ručičky (36 Protokolů a 2 Přílohy) a nožičky (30 Prohlášení týkající se ustanovení Ústavy a 20 Prohlášení týkající se protokolů připojených k Ústavě).

To si počtu! Do některých tůní se ponořím i hlouběji. O výsledcích výzkumu vás budu informovat. Prosím však všechny čtenáře, aby mi věřili, že jsem založením euroidealista, v loňském referendu jsem hlasoval pro vstup do EU, ve svých článcích pro něj horoval, a oceán eustavy se snažím objevovat s čistou myslí a přistupovat k ní objektivně. Přesto se děsím už zahlédnutých stínů v hlubinách.

Asi to budu mít s tím euroidealismem těžký, protože ta eustava - to je teda tvrdá realita! Přinesl jsem publikaci domů a pochlubil se rodině. Žena si knížku náhodně otevřela na straně 334 a zvolala:

"Můžeš mi říct, proč je v evropské ústavě ustanovení o umělém přerušení těhotenství na Maltě?"

Psáno v Praze dne 28. února 2005

* Originální a právně závazné znění "Smlouvy o Ústavě pro Evropu" na Úředním věstníku Evropské unie z 16.12.2004 (česky):série C, č. 310, Svazek 47

** INFORMAČNÍ CENTRUM EVROPSKÉ UNIE PŘI MINISTERSTVU ZAHRANIČÍ ČR
Rytířská 31, 110 00 Praha 1
Tel.: (420) 221 610 142-3
Fax: (420) 221 610 144
E-mail: iceu@email.cz
Otevírací doba pro veřejnost:
Po-Čt 10 - 18
Pátek 10 - 16


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku