Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 2.3.2005
Svátek má Anežka
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Pohádky pana europoslance Leinena
 >KNIHA: Komunismus, nacismus a feminismus? (2)
 >LETECTVÍ: GlobalFlyer aneb Non-stop kolem světa
 >MÉDIA: Tištěná nebo elektronická?
 >PSÍ PŘÍHODY: Pes s lidskýma očima
 >ZÁBAVA: Všem starším ročníkům
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Dokončuji knihu o Vernovi
 >ÚVAHA: Slovenským bratrům přestávám rozumět
 >HISTORIE: V těžkých dobách (3/20)
 >CHTIP: Typologie mužů podle informační technologie
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Český rozhlas nabízí Rádio na přání
 >PENÍZE.CZ: Hypoteční úvěry - sliby vs. realita
 >SVĚT: Případné proměny nepředstavitelného v realitu
 >GLOSA: Vážně se v politice nevyznáme?
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Proč mina Claymore vrhá kuličková ložiska

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
2.3. LETECTVÍ: GlobalFlyer aneb Non-stop kolem světa
Jiří Wagner

Historie non-stop přeletů motorovým letadlem je velmi dlouhá a trvá v podstatě skoro 102 roků. Koneckonců, za první takový non-stop let lze klidně považovat i ten první let bratří Wrightů 17. prosince 1903, kdy Orville Wright za 12 sekund uletěl - tehdy nepředstavitelných - 37 metrů.

Po bratrech Wrightových přišly další rekordy - Blériotův přelet kanálu La Manche, my se můžeme pochlubit zase rekordním letem inženýra Kašpara z Pardubic až na pražské dostihové závodiště v Chuchli a přibývaly lety další - tu přes kontinent, tu zase přes moře či oceán a kdybychom chtěli v úvahách jít ad absurdum, dalším rekordmanem by byl Jurij Gagarin, který roku 1961 jako první člověk obletěl Zemi, aby jej o sedm let později překonali američtí astronauté Borman, Lovell, Jr. a Anders non-stop letem okolo Měsíce.

Zůstaňme ale na Zemi. Okolo světa s motorovým letadlem bez mezipřistání už bylo vykonáno hezkých pár letů, ovšem všechny měly jednu vadu, pro niž není tak snadné zařadit je mezi lety rekordní - za letu totiž doplňovaly palivo. Bez doplňování pohonných látek se let kolem světa podařil poprvé dvojici Jeaně Yeagerové a Dicku Rutanovi (bratrovi Burta, návrháře letounu GlobalFlyer).

Vážnou mezeru v rekordních non-stop přeletech - oblet zeměkoule motorovým letadlem s jediným člověkem na palubě - tedy chce v těchto hodinách zaplnit americký miliardář Steve Fossett, který byl zřejmě vždy při svých podnicích samotář (poprvé jako jedinec obletěl svět v roce 2002 v balónu, ale jinak má na svém kontě řadu dalších rekordů, a to nejen ve vzduchu).

Krátce před sedmou hodinou večerní místního času (přesně v 01:47 SEČ, úterý 1.3.2005) se šedesátiletý Fossett vznesl ve městě Salina (západně od Kansas City) z tamního letiště a se svým ultralehkým letounem Virgin Atlantic GlobalFlyer zamířil směrem na východ. Oblet Země plánuje na 66 hodin a má při něm protnout všechny poledníky a uletět nejméně 36 787,5 kilometru - tedy vzdálenost rovnající se délce obratníku Raka. My mu teď můžeme jenom držet palce a čekat, zda se zítra (ve čtvrtek) kolem osmé hodiny večerní objeví ve zpravodajství informace, že Fossett svůj let úspěšně zakončil přistáním ve městě Salina. Zároveň si jistě většina z nás bude přát, aby se v rádiu či televizi do té doby neobjevila zpráva o letcově předčasném přistání. Mezitím můžeme aspoň pomocí MissionControl sledovat, kde se právě nachází.

Dodatek:
Steve Fossett ve čtvrtek 3.3.2005 ve 20.49 SEČ přistál na letišti v Salina a jako první člověk tak obletěl Zemi sám bez doplňování paliva!

Stránky Steva Fossetta a firmy Virgin Atlantic
Další články tohoto autora:
Jiří Wagner

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku