Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 2.3.2005
Svátek má Anežka
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Pohádky pana europoslance Leinena
 >KNIHA: Komunismus, nacismus a feminismus? (2)
 >LETECTVÍ: GlobalFlyer aneb Non-stop kolem světa
 >MÉDIA: Tištěná nebo elektronická?
 >PSÍ PŘÍHODY: Pes s lidskýma očima
 >ZÁBAVA: Všem starším ročníkům
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Dokončuji knihu o Vernovi
 >ÚVAHA: Slovenským bratrům přestávám rozumět
 >HISTORIE: V těžkých dobách (3/20)
 >CHTIP: Typologie mužů podle informační technologie
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Český rozhlas nabízí Rádio na přání
 >PENÍZE.CZ: Hypoteční úvěry - sliby vs. realita
 >SVĚT: Případné proměny nepředstavitelného v realitu
 >GLOSA: Vážně se v politice nevyznáme?
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Proč mina Claymore vrhá kuličková ložiska

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Rodina a přátelé  
 
2.3. RODINA A PŘÁTELÉ: Dokončuji knihu o Vernovi
Ondřej Neff

Tenhle týden dodělám poslední úpravy na knize Jules Verne a jeho svět. Kniha vyjde ještě na jaře a moc se na ni těším.Není to úplně nová kniha - o Vernovi jsem vydal knihu v roce 1978 a tahle z části přebírá původní text, ovšem hodně doplněný o nové poznatky. V její druhé půlce je úplně nová encyklopedie vernovských vynálezů s obrázky Ladislava Badalce.
Jsem zase v kontaktu s verneovkami. Je to už dlouho, co jsem nějakou verneovku opravdu četl - naposledy to asi bylo Dvacet tisíc mil pod mořem, v době, kdy jsem psal rozhlasovou hru na toto téma. Znovu si připomínám to okouzlení, jaké jsem prožíval, když jsem verneovky četl před spoustou času,jako kluk.
Ona ta vzpomínka možná patří do mého seriálu Zlatá padesátá, který tu zveřejňuju vždycky v pátek. Snažim se zpětně odhadnout, co nás tenkrát na těch verneovkách přitahovalo. Dobrodružný děj? Ony nejsou zas tak moc dobrodružné, vždyť i tenkrát se daly sehnat knížky víc nabité běháním, střílením, pronásledováním. Ovšem co je mimo jakoukoli pochybu: verneovky voní světem. Ta fascinující snadnost, s jakou se Vernovi hrdinové pohybují po celé ploše glóbu! Jen v několika verneovkách hrdina je nucen předvést nějakému úředníkovi pas. Vždy je to pokládáno za neslýchanou buzeraci a však taky se to obvykle děje na ruských hranicích.
Možná, že ta volnost, s jakou se můžeme dnes pohybovat přinejmenším po Evropě,tohle kouzlo verneovek definitivně zahubí. Ale proč si tím lámat hlavu! Zatím nezahubilo, zatím jsou verneovky kouzelné i sto let po smrti svého tvůrce.


Další články tohoto autora:
Ondřej Neff

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku