Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 4.3.2005
Svátek má Stela
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Nuda v Praze
 >VÍKENDOVINY: Beni-York
 >PRÁVO: Obyčejná zlodějina
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Kadeřník
 >EVROPA: Demidesatero vad evropské Ústavy z pohledu eurofederalisty
 >PRAHA: O jedné obecně závazné vyhlášce
 >HISTORIE: V těžkých dobách (4/20)
 >PSÍ PŘÍHODY: Jak jsem naštval Iris
 >RECENZE: O kvantových počítačích
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Rozšířené vysílání ČT na internetu
 >PENÍZE.CZ: Doplatek sociálního pojištění - poslední, ale citelný
 >EKONOMIKA: Sazby spíše půjdou dolů
 >POLITIKA: ČSSD je ještě možné zachránit
 >ROK 2005: Čerstvé nahlédnutí na dvě místa v Asii - 1
 >POLITIKA: Kašpárci české politiky

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
4.3. Šaškárna skončila plichtou
(eff)

Dopadlo to přesně tak, jak předpokládala většina obyvatelstva - jak zjistily průzkumy veřejné mínky. Gross se poroučet nebude, bodejť by jo. Lidovci z vlády neodejdou, bodejť by jo. Gross se jakoby omluvil a Kalousek jakoby zůstal na svém.
Gross se omluvil "za výroky, které se mohly někoho dotknout". Ale v tom přece jádro věci nebylo. Jádro věci je v tom, že evidentně jeho rodina disponovala částkami v řádu miliónů, které mají neznámý původ a výmluvy na strýce Vika jsou neprůkazné.
Kalousek měl samozřejmě pravdu, když žádal Grossovo odstoupení. Jenže není možné žádat odstoupení premiéra, aniž bych byl připraven vzdát se vlastních prebend. Právě na prebendách ztroskotalo Kalouskovo odhodlání a ohledy na "zájmy státu" a na hrozbu vlivu komunistů jsou jen plané tlachy. Že hrozí koalice tichá nebo hlasitá s komunisty je výsledek politické aritmetiky pro první třídu obecné školy. S tímto kalkulem musel Kalousek do "boje" jít.
Poučení z toho není žádné a výsledek nulový. Kdo se díval na lidovce jako na tlupu podrazníků a bezpáteřných uživatelů moci, nemá důvod názor měnit. Sociální demokraté si na jedné straně polepšili, protože dokázali zachovat jednotu (zatímco v předchozím případech je charakterizovala sebevražedná rozhádanost), ovšem na druhé straně se nedokázali zbavit ve svém čele člověka, který má ruce poskvkněné nevysvětlitelnými penězi.
Pro občana to má jedinou výhodu: už nikdy nebudou moci sociální demokraté blábolit o "pohledu do očí", o "čistých rukou" a o "upřímnosti", aniž by se jim dostalo zcela zaslouženého výsměchu.
Jiná věc je, že jsou naši politici splachovací a výsměch jim nevadí.
Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku