Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 10.3.2005
Svátek má Viktorie
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Bude to stát, nebude to stát...
 >ROK 2005: Čerstvé nahlédnutí na dvě místa v Asii - 3
 >POLITIKA: Na Kalouska i Grosse stejný metr
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Klausovo jednero
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Útrapy drátové telefonie
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Zahrej mi modrý tón a k tomu smetanový akord
 >INTERNET: Google jako boží oko
 >PSÍ PŘÍHODY: Ona má pravdu, Barte
 >CHTIP: Jak je ta čeština nádherná...
 >EKONOMIKA: Dolar pokračuje v propadu
 >PENÍZE.CZ: Daně 2005 v kostce aneb Stát dosyta nenakrmíš
 >ÚVAHA: Vzestup a pád Stanislava Grosse
 >1968: Odškodňovat by nemělo Česko
 >MÉDIA: Čtvrthodinka nenávisti
 >SPOLEČNOST: Původ korupce v České republice

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
10.3. ROK 2005: Čerstvé nahlédnutí na dvě místa v Asii - 3
Ota Ulč

Víc než patnáct tisíc kilometrů a deset hodin letu do Singapuru před námi. Předpokládal jsem let západním směrem, ale uskutečnil se opačně, což vlastně bylo jedno, zhruba stejná vzdálenost. Tedy přes Atlantik do Frankfurtu, nad Prahu, k Ukrajině, trošku na sever od Černého moře, podél Kavkazu, někde od nás vpravo by mělo být Tbilisi, před námi Baku, Kaspické moře, blíž a níž k někdejšímu Sovětskému svazu („Ty obře, je nám s tebou dobře!“), s nímž vzdor svému značnému globálnímu pobíhání jsem se vždy odmítl intimněji seznamovat. Za Íránem jsme uhnuli jihovýchodním směrem přes Afghánistán, Pakistán, indický subkontinent, k Bengálskému zálivu. Adamanské moře, ostrůvky Nicobar, jež tsunami pořádně poznamenala, pak thajský, důkladně poničený Phuket a konečně Singapur, jeho ultramoderní letiště Changi.

Z okénka nebylo co k vidění. Letěli jsme nad mraky, většinu času za tmy a na zpáteční cestě pořád ve tmě. Trasu jsem tedy sledoval na monitoru, jímž každého pasažéra vybavily Singapore Airlines, mezinárodně velebená společnost svým vzorným servisem a přerozkošným dámským personálem. Být s námi náš rasově pomíchaný synáček, příliš náročný a tedy i dosud neženatý, byl bych mu doporučil jednu takovou vílu si zabalit do celofánu a vzít sebou k celoživotnímu používání.

Při vyplňování imigračního formuláře nutno odpovědět na otázku „Už jste někdy v minulosti přijel do Singapuru s pasem pod jiným jménem?“ a též „Byl jste v posledních šesti dnech v Jižní Americe nebo v Africe?“ Na drogy se nás neptali, ale červenými písmeny oznamovali, že za něco takového se tam trestá smrtí.

Poněvadž tady v Singapuru je ještě brzo ráno, dosud jsme se nepřehoupli přes 30 stupňů Celsia, a na Bali jich už bylo ještě víc, navíc s bouřemi, hrozila předpověď takového počasí. Pro příchozího z mírného klimatického pásma nic takového k rozveselení. Jsme tam necelých sto kilometrů od rovníku, všechno náramně zelené, květinaté, vypiplané, uspořádané. Zdaleko již ne onen třetí svět, jak by se dalo předpokládat. Svištíme do hotelu podél výstavby vynikajících tvarů. Vysokopodlažní bytové komplexy, každý aspoň trošku jiný, mrakodrapy originálního designu, hele, tohle vypadá jako zvětšená verze Gehryho tančícího domu v Praze! V Praze je momentálně 10 stupňů pod nulou a v New Yorku ještě třeskutěji, potomek nám v zápětí telefonoval. Na paralyzovaném Manhattanu se domorodci pohybují na lyžích. Singapurské noviny zveřejnily fotografii lyžaře před hodně Bílým domem ve Washingtonu. Zase ten dopad globálního oteplování, sakramente.

Doprava bezkonfliktně plyne a ta veřejná je známa pochmurnými písmeny SMRT – Singapore Mass Rapid System. Také se tu značně vyskytují písmena STB – Singapore Tourist Board. „STB se vzorně starají!“ tvrdily mnohé titulky. Na letišti Changi minulý rok přistálo víc než 30 milionů zámořských pasažérů. Ředitel organizace PATA (Pacific Asia Travel Association) s neorientálním jménem John Koldowski oznamuje růst zejména počtu turistů mladé generace z oficiálně stále komunistické Číny. Vláda oznamuje, že ze zvláštního rozvojového fondu poskytla přes 100 milionů dolarů více než čtyřiceti leteckým společnostem, aby přivážely hospodářsky užitečné návštěvníky. Forma všimného, této hmotné zainteresovanosti, nebyla blíž specifikována.

Z našich vzdáleností jen s obtížemi můžeme docenit ekonomickou zranitelnost ani ne tolik Singapuru jako okolních zemí, když ohrožen je turismus, vydatný zdroj cizích valut. Není to jen dopad této tsunami, ale daleko trvalejšího mezinárodního terorismu a navíc občasných projevů epidemie SARS a všelijakého slepičího moru. Zrovna v době našeho příjezdu se na malajském ostrově Langkawi sešly dva tisíce delegátů včetně ministrů turismu z jihozápadních asijských zemí, s úkolem, jak přesvědčit svět, že jejich oblast - zdroj příjmu 30 miliard USD ročně - je bezpečná. Pan Pattanapong Aikwanich, prezident turistické asociace z Phuketu, pravil: „Mnoho lidí ze Singapuru a Malajsie si dělá starosti kvůli duchům, přeludům. Již jsme svolali specialisty z Bangkoku, aby uspořádali příslušné obřady buddhistické, muslimské a křesťanské. Jestliže duchové zde skutečně pobývali, teď už by měli být vypuzeni. Thajská letecká společnost Tiger Airways započala s programem „Re-discover Phuket“ a inzeruje lety ze Singapuru za superlidovou cenu necelých deseti mistních dolarů.

Ač tentokrát tsunami Singapur přímo nezasáhla, nepřímý dopad se projevil v jiných podobách. Titulek ve The Straits Times, nejvýznamnějších novinách v anglické řeči (20.1.05): „Pozdní příjezd ovcí oddaluje Hari Raya Haji obřad.“ Loď měla přivézt z australského Perthu 4596 ovcí, jenže musela čekat čtyři dny v indonéské Jakartě na pohonné hmoty, poněvadž přednost měly lodě, vezoucí pomoc do oblasti Aceh. Tím se pozdržely obřady Maghrib, momentálně nelze třiceti již připravenými nákladními vozy rozvážet obětní zvířata do mešit. (Aha! Zde máme další důkaz, zdůrazňovaný v předních vládních novinách v egyptské Kahiře, že tsunami zavinili Židé.)

Michael Eng Cheng Ho, velvyslanec ve Velké Británii a bývalý velitel singapurského letectva, v interview pro publikaci Terrorism Monitor zdůraznil, že po potlačení komunistického povstání v Malajsii před několika dekádami, terorismus se stal reálným nebezpečím. Muslimové v Singapuru tvoří nemalou menšinu, prozatím se uskutečnily čtyři zátahy a všichni zatčení jsou místní lidé, což představuje značně rušivý potenciál pro celou multietnickou společnost.V prosinci 2001 se podařilo včas zlikvidovat záměr unést letadlo a s ním vrazit do letiště Changi, jakož i použít šest nákladních vozů, naložených třaskavinami a jimi zasáhnout vybrané městské objekty. Nejnebezpečněji si počíná fundamentalistická organizace Jemaah Islamiyah, napojená na Al-Kájdu. Klíčovou prioritou je zranitelnost námořní dopravy. Však polovina všeho zboží na světě je přepravována malackou úžinou.

Media pravidelně referují o událostech v Iráku, ale bez poťouchlé zaujatosti, podtónu oné Schadenfreude, zejména pro Evropu tolik charakteristické. Centrem mediální pozornosti jsou ovšem asijské záležitosti – momentálně to byl pohřeb Žao Žanga, v roce 1989 svrženého a čistkou postiženého předáka čínské komunistické strany. Malá země si nemůže dovolit popuzovat velkou Čínu, a proto s ošidným tématem taiwanské nezávislosti se zachází velmi opatrně. Z Číny přijíždějí turisté i gastarbeiteři, kteří získávají úřední povolení nejen k práci, ale i k trvalému pobytu. Tak se i posiluje zachování početní převahy čínského etnika vis-à-vis značně se rozmnožujícím muslimům. Dilema Izraele tím je odvráceno. Tito noví příchozí si ale kazí reputaci svým prý příliš bezohledným, z komunismu přivezeným chováním.

Mezi reklamami značně výrazné jsou nabídky prostředků, jak zvětšovat asijská, nezřídka útlá ňadra. Nabídky prodeje australských nemovitostí pro zájemce do 55 let a se schopností investic aspoň 150.000 dolarů. Leckterý český tunelář mafián by se mohl zajímat. Uveden případ čínského tuneláře Gao Shana, oficiála banky v Harbinu, který s miliardou peněz střadatelů upláchl do Kanady, kam před rokem přesídlil svou rodinu -- čili iniciativa velmi podobná krokům českých tunelářů. Čínskému státu se ale podařilo včas zasáhnout proti podnikavci jménem Chen Kai, představiteli gangu, specializujícímu se na provoz prostituce a hazardních doupat k potěše státních a stranických představitelů v provincii Fujian. Zdatný organizátor obdržel trest smrti. Na domácí singapurské frontě s nízkou kriminalitou: dvojice pachatelů loupeže a únosu - jeden obchodní příručí, druhý taoistický mnich - dopadla takto: příručí dostal 24 roků vězení a 24 ran holí, mnich 15 let a 20 ran. Případný protest mravně rozhořčených ochránců lidských práv v zemích s desetinásobnou zločinností nebyl zaznamenán.

Marně v telefonním seznamu hledám číslo našince, s nímž jsem si minule hezky popovidal. Jméno s počátečními písmeny KV nikde. Na jeho místě jsem ale našel KUNDA INDUSTRIES (tel.63583073). Jaký asi tohle je průmysl?

BUDE POKRAČOVÁNO
Další články tohoto autora:
Ota Ulč

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku