Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 7.3.2005
Svátek má Tomáš
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Staník, ne státník
 >REAKCE: O vypouštění rybníka mimo sezónu
 >POLITIKA: Premiérova "omluva" před státní vlajkou
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Oslíku, otřes se
 >PŘÍRODA: Zombie červ kostižer
 >LITERATURA: Prosté umění vraždy?
 >SPOLEČNOST: Negativně nebo pozitivně
 >PSÍ PŘÍHODY: Patálie s granulemi
 >POLEMIKA: Presumpce čeho?
 >CHTIP: Stupně zimy
 >JEDNOHUBKY: Člověče, nezlob se
 >PENÍZE.CZ: Hypoteční úvěry: zapeklité podmínky
 >PRÁVO: Jednání v EU ve věci softwarových patentů
 >DOKUMENT: Prohlášení k tzv. směrnici o softwarových patentech
 >PRÁVO: Směrnice EU týkající se softwarových patentů

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
7.3. POLITIKA: Staník, ne státník
Jakub Vosáhlo

Když moderátorka Událostí na ČT v sobotu večer oznámila, že k národu promluví předseda vlády České republiky, člověk neznalý poměrů by nejspíš očekával perfektně vycizelovaný projev charismatického státníka. Jenže místo toho se na obrazovce objevil nervózní třicátník vzbuzující spíše soucit než respekt a přečetl neslaný nemastný projev, který nezaujal ani svým obsahem, ani způsobem podání. Divák, který si právě odskočil uvařit kávu, v podstatě o nic nepřišel. Rozhodně se nedá říct, že by předseda vlády něčím zaujal.

Není žádnou novinkou, že Stanislav Gross navzdory fotogenické tváři a perfektně zvládnuté mediální komunikaci není charismatická osobnost, což ho dost handicapuje při jeho snaze napodobit svůj velký vzor, supercharismatického Tonyho Blaira. Nemá to ale žádnou souvislost s jeho věkem a nevyzrálostí, jak se někteří lidé snaží tvrdit. Například vícepremiér Martin Jahn, Grossův vrstevník, se velmi rychle stal respektovanou osobností a když si ministryně zdravotnictví Milada Emmerová dovolila prohlásit, že Jahn by jí neměl mluvit do reformy zdravotnictví, protože je mladý a nezkušený, řada lidí to právem považovala za nehoráznost nejhrubšího zrna. Jahn si skutečně během krátké doby vybudoval velmi slušné renomé (to je hlavní rozdíl mezi Jahnem a Grossem před nástupem do funkce premiéra - Jahn je respektovaný, kdežto Gross byl jen populární) a jen tím dokazuje, že věk v tomto směru není překážkou. Z toho vyplývá, že Stanislav Gross navzdory až 70% popularitě (někdejší – pozn.red.) prostě nemá státnické charisma a nebude ho mít ani v šedesáti letech.

Zdá se, že to pochopili už i premiérovi mediální poradci a v poslední době se rozhodli radikálně změnit styl prezentace Stanislava Grosse na veřejnosti. Názorně jsme to mohli vidět při rozuzlení poslední vládní krize. Sociálními demokraty nám byly tyto události naservírovány tak, že předseda vlády je jakýsi roztomilý popleta, který doplatil na to, že se nevyzná v zákulisních handlech (!!!) a celá vládní krize vznikla proto, že premiér svými nešťastnými výroky udělal z běžné lapálie obří aféru. Takže se vlastně nic nestalo, premiér se prostě jenom uřekl a zlá mediální klika z toho udělala skandál. Tuto hypotézu podpořil i Alexander Mitrofanov v sobotním Právu, když ve svém článku ocitoval dopis jednoho čtenáře, který došel k pozoruhodnému závěru - pánové Tlustý a Kalousek jsou podvodníci, protože si na své finanční transakce opatřili alibi. Stanislav Gross nic takového neudělal a proto je tak křišťálově čistý, že ani křišťál křišťálově čistější být nemůže! Kdyby podváděl, tak si na to přece také opatří alibi. Tento nesmysl cimrmanovského formátu jen potvrzuje novou image beránka mezi vlky, do které se premiér poslední dobou stylizuje. Tomu by odpovídalo i sobotní mdlé televizní vystoupení. Jenže co působilo věrohodně u plachého intelektuála Vladimíra Špidly, to občané těžko uvěří Stanislavu Grossovi, který až doposud vždy prokazoval, že se v kuloárových hrách cítí jako ryba ve vodě.

Těžko říct, zda je nová image premiéra Grosse jeho pravým já nebo jen dalším účelovým divadlem. Stejně tak není jasné, zda si premiér střihl roli naivního zmatkáře jen v této krizi, nebo zda se jedná o dlouhodobější proces. Podstatné ovšem je, že předseda vlády se v krizové situaci neprojevil jako státník, ale spíše jako roztomilý šmudla Staník. A to ho v mých očích velmi výrazně diskvalifikuje.
Další články tohoto autora:
Jakub Vosáhlo

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku