Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 9.3.2005
Svátek má Františka
  Výběr z vydání
 >ÚVAHA: Vzestup a pád Stanislava Grosse
 >1968: Odškodňovat by nemělo Česko
 >MÉDIA: Čtvrthodinka nenávisti
 >SPOLEČNOST: Původ korupce v České republice
 >EVROPA: Deset omylů Václava Klause
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jiné kafe
 >GLOSA: Honička pro šťouraly
 >8. BŘEZEN: Co vlastně máme slavit?
 >PSÍ PŘÍHODY: Ten hnusný flek
 >ÚVAHA: Proč honit pavouky ze starých foliantů?
 >INTERNET: Oběti přesměrování zažalují Český Telecom
 >NÁZOR: Otevřený dopis poslancům Parlamentu ČR
 >HISTORIE: V těžkých dobách (5/20)
 >CHTIP: Alkohol
 >PENÍZE.CZ: Rozměnit? Spíš než v bance, raději v trafice

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Film  
 
9.3. GLOSA: Honička pro šťouraly
Gentleman

V neděli dávala Prima film Bullitův případ. Je v něm známá honička ulicemi San Francisca a opakovaný záběr zeleného volkwagenu Brouk. Od té doby, co na něj jakýsi šťoura přišel a upozornil (existují lidé, kteří založili web plný takových "nelogičností" - lituju je), mi z něj kus potěšení ubyl. Právě kvůli těm šťouralům. U filmu Mission Impossible upozorňovali vševědoucně na to, že se kdosi dostal v Praze odněkud někam způsobem, který je vyloučený. Zajímalo by mě, když se dívají na film odehrávající se v indonézském městečku, jestli jsou vybaveni podrobnou mapkou a zkoumají, jestli jsou reálie v pořádku.

Málokdo z těch, kteří si při zmínce o filmu Bullitův případ pospíší upozornit na zmíněnou nelogičnost, si dal tu práci a tu scénu prohlédl pořádně. V honičce jsou čtyři kamery: po jedné v obou autech a dvě venku. Celá honička je stříhána tak, že se tyto kamery v některých scénách prostřídají - takže opakovaných "nelogických" míst je povícero. Ale to by tito mudrcové museli vědět něco o fimovém střihu a o filmu coby uměleckém díle - kde opakování je jedním ze základních kamenů - vůbec. Nikdo z těchto přechytralých hnidopichů se nesměje tomu, jak vybuchující auto či vlak řítící se ze zničeného mostu vidíme ikskrát a navíc zpomaleně.

Takže nejprve se kolem brouka proženou obě auta, objedou blok a vrátí se na tutéž ulici. Dohoní podruhé brouka, který jede stejným směrem, ale o křižovatku dále. Toto místo vidíme kromě kamery v autě také z pohledu venkovních kamer - brouk je za horizontem, takže je scéna pokaždé jiná.

Gentlemanův deníček


Další články tohoto autora:

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku