Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 10.3.2005
Svátek má Viktorie
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Bude to stát, nebude to stát...
 >ROK 2005: Čerstvé nahlédnutí na dvě místa v Asii - 3
 >POLITIKA: Na Kalouska i Grosse stejný metr
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Klausovo jednero
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Útrapy drátové telefonie
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Zahrej mi modrý tón a k tomu smetanový akord
 >INTERNET: Google jako boží oko
 >PSÍ PŘÍHODY: Ona má pravdu, Barte
 >CHTIP: Jak je ta čeština nádherná...
 >EKONOMIKA: Dolar pokračuje v propadu
 >PENÍZE.CZ: Daně 2005 v kostce aneb Stát dosyta nenakrmíš
 >ÚVAHA: Vzestup a pád Stanislava Grosse
 >1968: Odškodňovat by nemělo Česko
 >MÉDIA: Čtvrthodinka nenávisti
 >SPOLEČNOST: Původ korupce v České republice

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
10.3. POLITIKA: Na Kalouska i Grosse stejný metr
Eva Tylová

V článku Ondřeje Neffa Podobnost čistě náhodná (LN, 5.3.) jsou aféry Kalouska hodnoceny jako méně významné než aféry Grosse. S tím nemohu souhlasit. Z mého pohledu Kalousek pochybil stejně jako Gross. To, že se pochybení udála před delší dobou nebo jejich aktéři jsou mrtví, není pro mě omluvou. Stejně tak nesouhlasím s hodnocením afér jednotlivých pánů podle toho, jak jsou pro média "vyčpělé". Politici jsou odpovědni občanům, kteří je zvolili, nikoli médiím. Úlohou novinářů je informovat pravdivě občany, nikoli hodnotit politiky podle toho, jak jsou jejich kauzy atraktivní pro média.

Podívejme se na aféry Kalouska brýlemi občana. V první kauze působil Kalousek jako náměstek na ministerstvu obrany. Řada jeho bývalých podřízených nyní čelí trestnímu obvinění, stát byl okraden o desítky milionů na zmanipulovaných řízeních. Kalousek nechce za jejich práci převzít odpovědnost, byť za ni bral mzdu. Ano, není trestně odpovědný, ale je odpovědný z titulu svého pracovního poměru. Znamená to, že své podřízené správně nevedl a nekontroloval. Mně jako občanovi je jedno, zda to bylo pro neschopnost, nedbalost nebo z jiných důvodů.

V další aféře si Kalousek půjčil na rodinný dům 860 tis. Kč. od příbramského podnikatele Kašáka, který je podezříván z machinací s nebezpečnými odpady a z ovlivňování rozdělování stavebních zakázek. Zemřel za podivných okolností těsně před předáním trestního obvinění. Kalousek se do poslední chvíle snažil vyhnout zveřejnění, od koho má peníze na byt půjčeny. Zřejmě tušil, že osobou Kašáka veřejnost nadšena nebude. Na půjčku jako u Grosse neexistuje žádný doklad. Obě aféry s bytem se shodují v tom, že neexistují doklady ani hodnověrní svědci.

Od podnikatele Kašáka Kalousek získal další výhodu, a to pronájem luxusního bytu za nájemné 15 tis.Kč, což je několikrát nižší částka, než je za obdobný byt obvyklé. Kdyby Kalousek oproti tržnímu nájemnému ušetřil každý měsíc 20 tis. Kč, tak za rok ušetří 240 tis. Kč. Z pohledu občana Kalousek získával výhody od Kašáka, osoby stejně pochybné, jako je známá Grossovy manželky. Kalousek není nevýznamný politik, např. již druhé období zastává funkci předsedy Rozpočtového výboru Poslanecké sněmovny, proto i pro něj by mělo platit, že na něm nemá spočinout ani stín podezření z korupce.

Kalousek požaduje odchod Grosse, to jistě může, ale pokud je zásadový, měl by jít také. Vždyť jeho aféry jsou stejně závažné jako ty Grossovy.


Další články tohoto autora:
Eva Tylová

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku