Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 10.3.2005
Svátek má Viktorie
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Bude to stát, nebude to stát...
 >ROK 2005: Čerstvé nahlédnutí na dvě místa v Asii - 3
 >POLITIKA: Na Kalouska i Grosse stejný metr
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Klausovo jednero
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Útrapy drátové telefonie
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Zahrej mi modrý tón a k tomu smetanový akord
 >INTERNET: Google jako boží oko
 >PSÍ PŘÍHODY: Ona má pravdu, Barte
 >CHTIP: Jak je ta čeština nádherná...
 >EKONOMIKA: Dolar pokračuje v propadu
 >PENÍZE.CZ: Daně 2005 v kostce aneb Stát dosyta nenakrmíš
 >ÚVAHA: Vzestup a pád Stanislava Grosse
 >1968: Odškodňovat by nemělo Česko
 >MÉDIA: Čtvrthodinka nenávisti
 >SPOLEČNOST: Původ korupce v České republice

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Evropa  
 
10.3. ŠAMANOVO DOUPĚ: Klausovo jednero
Jan Kovanic

Minulý týden zasáhl člen "parlamentní jednotky rychlého nasazení", takto šéf výboru pro ústavní záležitosti v Evropském parlamentu právní expert Jo Leinen "proti lžím, proti zpátečnickému myšlení a hraní dvojí hry", proti "muži minulosti" Václavu Klausovi. Nelíbilo se mu, že když jsme už jednou "členství v unii přijali, je divné teď přicházet s argumenty, které byly relevantní při prvním referendu o vstupu".

"Muže budoucnosti" europoslance Jo Leinena naštval český prezident Václav Klaus svým "desaterem", které bylo uveřejněno v sobotu předtím v Mladé frontě Dnes. Klausovi odvětil Leinen svým desaterem, rovněž první český eurokomisař Pavel Telička vytvořil své antidesatero. Leinenovi hbitě odpověděl svým desaterným rozborem na Psu Pavel Haas, včera se zastal Klause na Psu i Jaroslav Kalenda. (Odkazy viz dole.)

Nemohl bych být členem jednotky rychlého nasazení, tak alespoň zasahuji jako "oddíl pomalé obrany". Z Klause ocituji jenom úvod napadaného článku:

"Prezident Václav Klaus zformuloval své shrnující desatero, proč by Česko mělo odmítnout ústavu EU. "Pro mě je evropská ústava základním, zvratovým krokem, který přeměňuje Evropu států ve stát Evropa. Můžu to rozvinout do pěti set vět, ale toto je základ. Líp to říct neumím," řekl Klaus."

Při krutém zjednodušení a zestručnění mohou některé Klausovy teze působit jako nepřesnosti či chyby, ale naprosto přesně zní jeho základní názor. Bavme se tedy nikoli o pěti stech větách, ale o té první, o tomto Klausově "jedneru" (správně o Klausově "jednu").

IŽurnál Českého rozhlasu uvádí:
"Jo Leinen, který měl před sebou na stole otevřený výtisk evropské ústavy, reaguje takto. "První argument: Evropa se stane státem. To je úplně špatně. V článku jedna ústavy se jasně říká, že Evropská unie je unií členských států a občanů. Takže ji nemůžeme srovnávat s národním státem. Je to spíš určitá síť, mechanismus. Když to považujete za užitečné, přenášíte kompetence na evropskou úroveň, aby se problém řešil společně. A zachováváte kompetence na národní úrovni, pokud je užitečné se tím zabývat tam. V tom článku se říká, že unie respektuje vnitřní organizaci každého státu. Máte federální státy, republiky, království. Je to různé. A Česká republika zůstane Českou republikou."
Pro úplnost (pozn. red.), v ústavě se doslova píše: "Unie respektuje základní funkce státu, zejména ty, které souvisejí se zajištěním územní celistvosti, udržením národního pořádku a ochranou národní bezpečnosti."

Pro úplnost (pozn. Šam.), v ústavě se doslova píše: "Unie má pravomoc vymezovat a provádět společnou zahraniční a bezpečnostní politiku včetně postupného vymezení společné obranné politiky."

Zahraniční, bezpečnostní a obranná politika jsou jasné atributy státu - více než vlajka. TOTO má být nové, TÍMTO se Unie stává státem. Unie sice "respektuje základní funkce (národního) státu", ale "členské státy aktivně a bezvýhradně podporují společnou zahraniční a bezpečnostní politiku Unie v duchu loajality a vzájemné solidarity a respektují činnost Unie v této oblasti. Zdrží se jakéhokoli jednání, které je v rozporu se zájmy Unie nebo může snižovat účinnost jejího působení." (čl. I-16). Takže - státy jsou svobodné v tom, že samostatně musí držet jednu zahraničně politickou linii. (Třeba v otázce dodávek uranu pro íránský reaktor nebo zbraní do komunistické Číny.) Spíše nežli dobu tábora míru a "reálného socialismu" mi to připomíná "realistickou politiku" v době protektorátu - také tehdy nám zůstaly všechny atributy státní suverenity s respektovanou vnitřní organizací, "pouze" nám "přestaly starosti" s obranou, bezpečností a zahraniční politikou...

Takže - Evropská unie se v případě přijetí evropské ústavy proměňuje v jednotný stát. A toto jsme vloni v květnu s členstvím v unii nepřijali! Proto musí být referendum a proto musí být před referendem diskuse.

Můžeme diskutovat, jestli je dobře nebo jestli je špatně být součástí evropského státu. Někdo tím může být nadšen, já nejsem. Hlavně však před touto skutečností nesmíme zavírat oči. Zejména evropští politici by neměli sklouznout do role propagandistů. Všichni bychom přitom měli připustit svobodnou diskusi a zůstat na úrovni demokracie a základní slušnosti.

I když je to někdy těžký...

Psáno v Praze dne 9. března 2005

Odkazy:
Klausovo desatero o evropské ústavě
Klaus se ve svém desateru mýlí (komentář Leinena v Lidovkách)
Leinen: Desatero Václava Klause o evropské ústavě obsahuje lži (rozhovor Leinena pro IŽurnál Českého rozhlasu)
Telička vyvrací Klausovo desatero
Tomáš Haas: Pohádky pana europoslance Leinena
Jaroslav Kalenda: Deset omylů Václava Klause


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku