Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 11.3.2005
Svátek má Anděla
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Světe, div se - krize skončila, demonstrantů přibylo
 >EVROPA: Euroústava zakládá Evropský stát
 >POLITIKA: Bude rok 2005 rokem sjednocení pravice?
 >DOPRAVA: Traumatické empirie - dokončení
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Zima
 >POLITIKA: Proč dělají ostudu liberalismu?
 >EVROPA: Momentka z dnešní situace EU
 >PRÁVO: Otevřený dopis spolku Šalamoun ministru spravedlnost
 >PSÍ PŘÍHODY: Ještě je chráněný přírodou
 >LITERATURA: Poláčkovi Hráči
 >HISTORIE: V těžkých dobách (6/20)
 >FILM: Tajemství Pirátů z Karibiku aneb Proč je kapitán Sparrow tak divný
 >EKONOMIKA: Čeká se snížení úroků ČNB
 >PENÍZE.CZ: Tři škody za noc? Bezva finta!
 >EVROPA: Bude to stát, nebude to stát...

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Film  
 
11.3. FILM: Tajemství Pirátů z Karibiku aneb Proč je kapitán Sparrow tak divný
Pavel Torch

Kolikrát jste viděli film Piráti z Karibiku – Prokletí Černé perly? Já dvanáctkrát. I tak pro mě zůstalo jedno z tajemství filmu nerozluštěno.

Všechny záhady dobrodružného příběhu, který fascinuje děti i dospělé, jsou přitom postupně vyjasněny. Je jasné, proč byla posádka Černé perly prokletá, je jasné, čí krev potřebovala k odstranění kletby, je jasné, že láska odstraní jakoukoli kletbu. Jedna věc jasná není: Proč se kapitán Jack Sparrrow chová tak divně?

A protože jde o jednu z titulních postav, kterou ztvárnil vysoce oceňovaným výkonem Johnny Depp, stojí za to věnovat tomuto tajemství úvahu.

Připomeňme, že Deppův Jack Sparrow se ve filmu pohybuje podivně rozevlátým způsobem, ruce mu zvláštně odstávají od těla a provádějí podivná gesta. Že druhé i sám sebe bláznivě ironizuje. Že slova podivným způsobem vyplivuje z úst.

Hypotéza první: Jack Sparrow je homosexuál! – Můžeme ji snadno vyvrátit. Když se octne na opuštěném ostrově s krásnou Elizabeth Swan (Keira Knightley), při popíjení rumu jí položí ruku na rameno a pokusí se o hlubší sblížení. Také výčitky jeho přítelkyň – prostitutek na Tortuze - svědčí o zkonzumovaných heterosexuálních vztazích. A když uloupí loď Interceptor spolu s Willem Turnerem (Orlando Bloom), má během plavby dostatek času na flirt s pohledným jinochem, ale nepodnikne nic.

Hypotéza druhá, lehce pozměněná: Jack Sparrow je zženštilec! Nasvědčoval by tomu fakt, že pro nedostatečně tvrdé chování přišel o Černou perlu. S gustem mu to připomene kapitán Barbossa (Geoffrey Rush), který se proti němu kdysi vzbouřil. Hypotéza o jemném typu, který se nedopatřením octl v drsné době, však nesedí. Jack Sparrow se dovede chovat patřičně tvrdě a když dojdou argumenty, neváhá tasit.

Hypotéza třetí, vyostřená: Jack Sparrow je bisexuál! Ani ta neodpovídá. Přestože se Jack Sparrow sblíží s Elizabeth a Willem, takto nejpřitažlivějšími osobami ve filmu (zvlášť ve srovnání s neapetitlich piráty), zachovává šarmantní odstup a nadhled. A při závěrečném happy-endu, v němž je svazek Elizabeth a Willa zpečetěn, Jack opět pomine „příhodný okamžik“, kdy by se mohl snadno začlenit do jejich vznikající domácnosti.

Hypotéza čtvrtá: Jack Sparrow si nese následky nervového otřesu respektive šoku způsobeného tím, že ho jeho piráti vysadili na opuštěný ostrov. Tak alespoň jeho přítel vysvětlí Willovi ono „podivné chování“. Sám Jack však při vzpomínkách na tři dny strávené popíjením rumu na ostrově ani na okamžik nepřipustí, že by trpěl.

Hypotéza pátá, čili převlečená hypotéza čtvrtá: Jack Sparrow trpí neurologickým onemocněním, které jeho doba nedovedla ani diagnostikovat, natož léčit. Snadno ji vyvrátíme pozorováním, že ve chvílích vyžadujících bezvadně fungující nervstvo (skoky do vody, balancování na jeřábu, šerm na trámech apod.) projevuje Jack rovnováhu, již by mu mohli závidět i lidé právě diagnostikovaní jako zcela zdraví.

Hypotéze šestá, konečná a platná: JACK SPARROW JE ALKOHOLIK!

No ano! Jak jednoduché! Výkyvy jeho rovnováhy, nálad a schopností jsou přímo úměrné hladině alkoholu v krvi!

Proto mu v úvodních sekvencích na stožáru bárky líbezně padají víčka, proto obřadně zdraví oběšené piráty tam, kde by řadový zločinec uvažoval o mimikry! Ve vězeňské scéně vyjednávání s Willem Turnerem je vlivem detoxikujícího pobytu v cele naopak schopen mluvit zcela srozumitelně a uvažovat racionálně. Stejná racionálnost a rozvaha se projeví při únosu lodi Interceptor. Na Tortuze už máme zase Jacka fanfarónsky namazaného.

Důkazem budiž to, jakým způsobem ho Johnny Depp obdařil řečí! V okamžicích předpokládané intoxikace Sparrow drtí slova napůl huby, jako by ji měl omrzlou (v Karibiku nepravděpodobné), nebo jako by byl právě pod vlivem!

Ostatně jenom přemíra anebo naprostý nedostatek alkoholu vysvětluje logický lapsus v jedné ze závěrečných scén. Jack Sparrow pluje s Willem a Elizabeth na člunu k lodi britského námořnictva i když ví, že úřady s ním udělají „co je správné podle nich“, aniž by podnikl i jen pokus o únik!

Poučení z eskapád Jacka Sparrow? Žádné laciné moralizování ode mě, starého mořského vlka, neuslyšíte. Žádné NEPIJTE. Nikoliv: Pijte ani ne moc, ani ne málo, abyste byli vždycky schopni bláznivých kousků a zároveň vás nezradil zdravý rozum!
Další články tohoto autora:
Pavel Torch

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku