Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 16.3.2005
Svátek má Elena, Herbert
  Výběr z vydání
 >VÝROČÍ: Nebrat všechno příliš vážně - Ota Ulč a jeho komentátoři
 >POLITIKA: Grossovy aféry do zapomnění
 >POLEMIKA: Dočekalova záměna příčiny a následku
 >PRÁVO: Mein Kampf ve zpětném zrcátku I
 >POLITIKA: Smlouva
 >ÚVAHA: Islám, křesťanství a demokracie
 >DOPRAVA: Jede sedlák do mlejna, čtyřma koňma vranejma II.
 >KNIHA: Co způsobila okupace izraelské demokracii?
 >SPOLEČNOST: Rozvody, a co dál?
 >HISTORIE: V těžkých dobách (7/20)
 >MIGRACE: Strpíme uprchlíky?
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Výstava tropických motýlů
 >MEJLEM: Podivná kritéria úspěšnosti
 >PENÍZE.CZ: Penzijní reforma - děti jsou také vkladem do systému
 >POLITIKA: Nová společenská smlouva? Ano, ale bez Grosse!

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Internet  
 
16.3. VÝROČÍ: Nebrat všechno příliš vážně - Ota Ulč a jeho komentátoři
Michaela Swinkels-Nováková

Letos v březnu se publicista a spisovatel Ota Ulč dožívá 75 let. Do internetových novin Neviditelný pes píše pravidelně, a tedy má, jako každý známý autor, své čtenáře, kteří na jeho články regují různými (i nevybíravými) způsoby.
Fragilnější povahy se pod takovým náporem kácejí, prchají do soukromí, na monitor počítače už se podívat nechtěji... ale nakonec jim to stejně nedá a píší dál.
Ota Ulč rozhodně není fragilní ani labilní (to potvrzuji místopřísežně, protože se dobře známe už řadu let). Se svým stoickým klidem a intelektuálním nadhledem si reakce přečte nebo nepřečte, ale hlavně, zahalen v mlčení, píše si své dál, neboť je mu známa lidová moudrost „Není na světě člověk ten, aby se zachoval lidem všem."
Diskutéři (někteří značně temperamentní) se dají se rozlišit podle typů svých reakcí. Absolutní příznivci, kteří čtou nejen jeho články, ale kupují i jeho knihy a oceňují veškeré jeho informace kladnými poznámkami, příznivci částečně kritičtí (idem, ale s logickými připomínkami), čtenáři náhodní (navštěvující stránku většinou bez reakcí), nepříznivci a věční oponenti, které často charakterizují připomínky typu „on o voze, já o koze"- a konečně i pár zatvrzelých úchylků, pardon, úchylek.
Pravidelní diskutéři (pánové a dámo) i ostatní čtenáři, následující citace jsou autentické, bylo jen nutno vybírat a krátit, aby mozaika byla barevná. Aby byla i přehledná, pokusím se ji roztřídit podle výše zmíněných typů diskutérů takto:

A) poznámky ironické, nesouhlasné až útočné,
B) poznámky celkem souhlasné, s připomínkami,
C) poznámky zcela příznivé,
D) poznámky, kterými se příznivci a nepříznivci vzájemně častují.

A)
- Pane Ulč, opět nestranný elaborát hodný soudce z padesatých let minula.
- Kromě jiných blábolů vám možná někdy dojde, jak je to s Braziliskými poprsími, doporučuju nějakou tu vlastní zkušenost, ne jen čumět z okna na Copacabana beach.
- Obzvláště se mi líbí to vaše „KONEC" pod články, zřejmě máte dojem, že čtenář by to nepoznal. Dnes končí váš článek výhružkou, „bude pokračováno" !
- Hey Ulči, napiš to jednou nebo dvěma větami a ten zblblý traktát si nech pro pravnuky.
- Pane Ulč, kecáte! Podpora v nezaměstnanosti v Německu už neexistuje.
- Zajímalo by mě, zdali se pan Ulč na Tchajwanu řídí konfuciánskými zásadami, když tak propaguje to přizpůsobování se domácí většině.
- S třídním bojem začal p. Ulč...

B)
- Článek je pěkný, ale autor by měl používat jednodušší věty.
- Znamenitý postřeh! Mám ale podezření, že současná emotivní rétorika pana Ulče je reakcí na jeho názorovou izolovanost v US universitním prostředí...
- Pane Ulči, obvykle s Vámi vřele souhlasím. Leč to listování chicagskými novinami a věk při úmrtí jste trochu přehnal...
- On pan Ulč je sice někdy hůře srozumitelný a jeho sloh je až barokní, ale myšlenky má srovnané a to, co vidí, umí interpretovat a hlavně vidí i to, co na první pohled není vidět.

C)
- Lahodné počtení. Těším se na pokračování...
- Ať pan Ulč napíše cokoliv, vždycky se najde hodně lidí, kteří mu za to nadávaji. S jeho názory sice nemusí každý souhlasit, ale rozhodně mu za ně nikdo nemusí nadávat!
- Prima, pane Ulči! Ostatně, jako vždy, po celou dobu, kdy jste byl a stále jste osinou v boku XY a YX !
- Pan Ulč má většinou pravdu. Rád čtu jeho články.Mají jiskru i šťávu. - Nějaký soudruh tady skřehotal nad tímto dobře napsaným a poučným článkem pana Ulče – a tak já jsem se rozhodl, že svoji následující pohádku věnuji Ulčovi.

D)
- Evidentně účelem článku nebylo nic jiného než pořádné nas*at rudě vídící komplimentární pito*ce XY s YX. Pokud se u čtení pobryndali kafem, článek dosáhl svého. Červený hadr na bejka je proti tomu bledule.
- XY, vy rudý vo*e, běžte se pomodlit za odpuštění k Leninovu pomníku!
- Dámo, když máte neustále nutkání kritizovat profesora Ulče, kdy se dočkáme, že něco fundovaného o Spojených státech stvoříte Vy?
- Jinak 'topič elektrárenský' je pořád hodnotnější literatura, než ty Vaše selanky s hnědýma laněma, vy motyko na kopání ropovodu!
- X Ypsilone, ty jsi se dnes hooodně špatně vyspal. Nas*anej, kudy chodíš, tudy povykuješ, pliveš a nadáváš . . . Tvoje komentáře jsou konsistentně plné vitriolu !

Tak jsme se podívali do zrcadla, doufám, že i trochu pobavili, a jedeme dál.
Většina z nás jistě profesoru Ulčovi popřeje do dalších let hodně zdraví a bezporuchový textový editor, potažmo kompjutr, abychom se každé úterý a čtvrtek mohli těšit na jeho články.
A co si budeme povídat, i na ty komentáře k nim.


Další články tohoto autora:
Michaela Swinkels-Nováková

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku