Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 15.3.2005
Svátek má Ida
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Nová společenská smlouva? Ano, ale bez Grosse!
 >MÉDIA: Proč mi to vadí
 >ROK 2005: Čerstvé nahlédnutí na dvě místa v Asii - 4
 >POLITIKA: Provinční politici bez politiky
 >GLOSA: Soudci mimo
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Test pro ty mladší - české verze světových hitů
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Prokažte svému národu velkou historickou službu
 >SPOLEČNOST: Stojí prezident nad zákony?
 >ARCHITEKTURA: Historie pražských mostů přes Vltavu I.
 >NAŠINCI: Sopka a doktor
 >CHTIP: Marketing prakticky
 >SPOLEČNOST: Jakou hodnotu má prestiž učitele?
 >PRÁVO: BD Kavčí skála Říčany z pohledu druhé strany
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: V EuroTelu působí ve vrcholném managementu agent STB
 >PENÍZE.CZ: Další návrh důchodové reformy: deponovaný důchod

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
15.3. POLITIKA: Nová společenská smlouva? Ano, ale bez Grosse!
Radek Sárközi

S poněkud shovívavým úsměvem sleduji v poslední době vystoupení Stanislava Grosse v různých sdělovacích prostředcích. Proč? Protože si premiér evidentně neuvědomuje, že cokoliv řekne, nemůže považovat žádný občan České republiky za hodné sebemenší pozornosti. Svým podivně nabytým titulem, způsobem, jakým se dostal mezi špičky ČSSD, lhaním o půjče na byt i podnikání manželky, tím vším se zařadil mezi lidi, kterým není radno dopřávat sluchu. Cokoliv, co Gross řekne, je totiž naprosto nedůvěryhodné! To je zřejmé i z jeho poslední mediální kampaně.

V čem tato kampaň spočívá? Gross se rozhodl, že bude do nebe vychvalovat úspěchy České republiky za jeho vlády. A tak jsou média zaplněna čísly o tom, že se staví nejvíce bytů za posledních deset let, že hospodářský růst je největší za posledních osm let. Navíc roste síla koruny a klesá nezaměstnanost. To všechno samozřejmě díky Grossovi, který je premiérem již celých 6 měsíců… Tyto údaje, s kterými se zázračně roztrhl pytel, mají zakrýt právě Grossovo morální selhání. Je ale zbytečné premiérovi naznačovat, že nelze pokládat na jednu misku vah ekonomiku země, nebo politickou stabilitu a na druhou jeho gaunerství. Poměřovat lze pouze srovnatelné věci. Tedy hospodářský růst s rostoucí zadlužeností země, podporu Grosse v ČSSD s jeho odmítáním koaličními lidovci nebo lhaní s pravdomluvností.

Velmi mě překvapilo, že je premiér stále zván do diskuzních pořadů typu Otázky Václava Moravce. Vždyť cokoliv řekne, je jen pokračováním jeho lží. Divím se, že mu novináři umožňují manipulovat s veřejností. Vždyť platí, že trestně stíhaný zločinec musí skončit ve vyšetřovací vazbě, aby nemohl ovlivňovat svědky! V případě morálního selhání premiéra jsou přímými svědky všichni občané České republiky. Etické priority Stanislava Grosse jsou ale evidentně nastavené jinak. Jeho žebříček hodnot "moc a peníze za každou cenu a co možná nejdéle" postrádá příčky pokory, sebereflexe a služby občanům…

Pokud lhář nabízí občanům novou společenskou smlouvu, určitě nepůjde o korektní závazek, ale o další vylhaný úskok.

Ve zmíněném pořadu mě zklamala i poslankyně Němcová (ODS). Nechápu, proč reagovala na Grossovy výroky a proč se nechala zatáhnout do Grossovy hry. Měla jasně a stále dokola opakovat: "Pane Grossi, v této zemi vám už nikdo nevěří ani slovo, odstupte ze své funkce, jste ostudou České republiky!". Nic jiného totiž po Grossovi občané nechtějí. Nechtějí od něj slyšet, že ekonomika roste, protože z jeho úst to zní stejně nevěrohodně, jako že mu na byt půjčili příbuzní ze zahraničí. Stejně nechtějí nic slyšet o tzv. "nové společenské smlouvě", ať už toto slovní spojení zní sebevznešeněji, protože je to podobně důvěryhodné, jako kdyby nám podvodník, kterému jsme půjčili sto tisíc, tvrdil, že nám je nikdy nevrátí, ale když mu půjčíme milion, za rok od něj dostaneme milionů deset.

A když už jsme u toho Rousseaua a jeho společenské smlouvy. Při svém právnickém vzdělání by Gross mohl vědět, že to není panovník, kdo s obyvateli společenskou smlouvu jednostranně uzavírá, ale jsou tu občané, kteří premiérovi společenskou smlouvu dávno vypověděli a dále je bývalý premiér nezajímá. Jen čekají, kdy skutečně odejde.

Radek Sárközi
autor je šéfredaktorem vzdělávacího portálu www.eucebnice.cz


Další články tohoto autora:
Radek Sárközi

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku