Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 16.3.2005
Svátek má Elena, Herbert
  Výběr z vydání
 >VÝROČÍ: Nebrat všechno příliš vážně - Ota Ulč a jeho komentátoři
 >POLITIKA: Grossovy aféry do zapomnění
 >POLEMIKA: Dočekalova záměna příčiny a následku
 >PRÁVO: Mein Kampf ve zpětném zrcátku I
 >POLITIKA: Smlouva
 >ÚVAHA: Islám, křesťanství a demokracie
 >DOPRAVA: Jede sedlák do mlejna, čtyřma koňma vranejma II.
 >KNIHA: Co způsobila okupace izraelské demokracii?
 >SPOLEČNOST: Rozvody, a co dál?
 >HISTORIE: V těžkých dobách (7/20)
 >MIGRACE: Strpíme uprchlíky?
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Výstava tropických motýlů
 >MEJLEM: Podivná kritéria úspěšnosti
 >PENÍZE.CZ: Penzijní reforma - děti jsou také vkladem do systému
 >POLITIKA: Nová společenská smlouva? Ano, ale bez Grosse!

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
16.3. POLEMIKA: Dočekalova záměna příčiny a následku
Petr Štěpánek

Je to docela legrační, že o fungování politických stran toho u nás obvykle nejvíce namudrují ti, kteří je znají leda tak z jedoucího rychlíku. Posledním z mudrujících je Daniel Dočekal na serveru pooh.cz. Nebo se snad mýlím a pan Dočekal má nějaké bohaté osobní zkušenosti ze stranického života? V tom případě se omlouvám.

Nejdříve sepsali svůj prostomyslný textík pánové Potůček a Komárek. Tomáš Haas, kterého si oba autoři vzali také do úst a - dlužno ještě poznamenat - kterému úrovní svých článků nesahají ani po kotníky, na článek zareagoval (kupříkladu zde): "Svobodnou společnost, pane Potůčku a pane Komárku, netvoří Vůdci, kteří nařídí svým národům, politickým stranám, organizacím, nebo skupinám, jak mají myslet a jaká stanoviska musí k tomu či onomu problému, k té či oné otázce zaujímat, a vynucují si jejich poslušnost. Ve svobodné společnosti je tomu naopak, společnost tvoří lidé s často se lišícími názory," píše Tomáš Haas.

A na něj zase reaguje Dočekal: Docela zajímavé. Bojím se ovšem, že Tomáš Haas žije někde jinde, než v ČR. Zdejší politický systém je založen právě na tom, že "někdo" nařídí své "politické straně" jaký má mít názor a následně jak má hlasovat ve Sněmovně i Senátu. A pokud se náhodou někdo chce lišit (naposledy třeba Hana Marvanová, že), tak je z tohoto elitního spolku nakonec vyloučen. Takže jak to je? Názor, ten mít můžete. Ale v tom ostatním, v tom musíte být poslušní.

Nemohu mluvit za jiné, ani si netroufám psát o mechanismech v jiných politických stranách, pouze o té jediné, ve které jsem kdy byl, tedy o ODS, ale moje čtrnáctiletá zkušenost z fungování demokratické politické strany je úplně jiná. Jenže vykládejte tohle našim "stranickým" expertům - třeba panu Dočekalovi -, zakletým v představách našeho mediálního mainstreamu. Vůbec netuší, že zaměňují příčinu a následek.

Takže nejen pro pana Dočekala - a myslím, že nemluvím pouze za sebe: To, co říkám, neříkám proto, že jsem v ODS. Je to přesně naopak. Protože říkám to, co říkám, jsem v ODS. Kapišto, pane Dočekale? Možná, že v nějakých jiných stranách je to jinak. V tom případě však pana Dočekala - a nejen jeho - prosím, aby byl adresný, respektive aby laskavě ráčil diferencovat. Jestliže ze všech straníků dělá blbečky, kteří poskakují, jak jejich šéfstraník píská, je to mírně řečeno neslušné.

Jako špatný a navíc poněkud demagogický pozorovatel se Daniel Dočekal ukazuje, když se odvolává na oblíbenou novinářskou ikonu Hanu Marvanovou. On snad Marvanovou někdo vyloučil z nějakého "spolku"? Že jsem si nevšiml. (A propos - taková perlička, která s tématem souvisí spíše jen okrajově: Jediný, kdo mě kdy v ODS nutil držet stranickou linii, přičemž za stranickou linii vydával svůj vlastní názor, byla právě "ikona" Marvanová. Byl jsem tehdy relativně novým členem Rady pro rozhlasové a televizní vysílání. Popsal jsem to už vícekrát, naposledy v knížce Válka o Novu.)

Ve své jiné glose k Potůčkovu a Komárkovu článku a reakcím na něj (zde a tady) Dočekal píše, že to není žádná "blogwar", nýbrž "mediawar". Prý že "ti co médii jsou, se začínají bít s těmi, co médii nejsou". To je vážně trefa! Můžeme to personifikovat třeba i takhle: Potůček je, Haas není. A co Daniel Dočekal? Je, nebo není?

Petr Štěpánek, 13. 3. 2005, www.petrstepanek.cz
Další články tohoto autora:
Petr Štěpánek

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku