Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 16.3.2005
Svátek má Elena, Herbert
  Výběr z vydání
 >VÝROČÍ: Nebrat všechno příliš vážně - Ota Ulč a jeho komentátoři
 >POLITIKA: Grossovy aféry do zapomnění
 >POLEMIKA: Dočekalova záměna příčiny a následku
 >PRÁVO: Mein Kampf ve zpětném zrcátku I
 >POLITIKA: Smlouva
 >ÚVAHA: Islám, křesťanství a demokracie
 >DOPRAVA: Jede sedlák do mlejna, čtyřma koňma vranejma II.
 >KNIHA: Co způsobila okupace izraelské demokracii?
 >SPOLEČNOST: Rozvody, a co dál?
 >HISTORIE: V těžkých dobách (7/20)
 >MIGRACE: Strpíme uprchlíky?
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Výstava tropických motýlů
 >MEJLEM: Podivná kritéria úspěšnosti
 >PENÍZE.CZ: Penzijní reforma - děti jsou také vkladem do systému
 >POLITIKA: Nová společenská smlouva? Ano, ale bez Grosse!

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politický cirkus  
 
16.3. Pánbůh s námi a OSA pryč
(JAG)

Česká pobočka Mezinárodní federace hudebního průmyslu podala žalobu na plzeňského podnikatele Rudolfa Matějku za to, že v roce 2000 vypaloval na svých zařízeních zákazníkům kopie kompaktních disků a porušil tak autorský zákon - přestože podnikatel měl na svou činnost živnostenský list a přestože vyráběl pouze po jedné, zákonem povolené kopii.
Okresní soud pana Matějku v říjnu 2004 osvobodil, ale záležitost musel řešit kvůli odvolání až soud krajský, který před pár dny původní rozsudek potvrdil. Soudci byli očividně rozumní, Rudolf Matějka se podle nich choval zcela v intencích zákona a policie mu neprokázala, že by byť jen jedinému zákazníkovi vyrobil víc než jednu kopii - a k tomu jej zákon opravňuje. (Přesto mu byl jeho obchod policií uzavřen a zařízení zabaveno, takže Matějka utrpěl značnou finanční ztrátu.)
Pobočka Mezinárodní federace hudebního průmyslu, s jejímž stanoviskem (pochopitelně) souhlasil ústy své předsedkyně Jany Bärové i Ochranný svaz autorský, tvrdila, že potřebnou kopii svého nosiče si smí vyrobit pouze její vlastník - upírala tudíž právo na kopii lidem, kteří nemají počítač vybavený vypalovačkou nebo jej dokonce nevlastní vůbec. Takový člověk je podle těchto "ochránců" patrně zcela nesvéprávný - může jenom doufat, že se mu předražené cédéčko s jeho oblíbenou skupinou náhodou nepoškodí nebo mu ho někdo neukradne. Pak by totiž nemohl sáhnout po právě k takovému účelu vyrobené kopii, ale musel hezky naklusat do krámu a zaplatit za tentýž nosič znovu plnou sumu.
Můžeme se jen bát chvíle, kdy OSA a jí podobné takyochranné instituce začnou chodit s policejním doprovodem po bytech - vždyť každý z nás mohl vyrobit na svém počítači kamarádovi kopii jeho CD a pak s ním zajít na pivo. Pokud pivo kamarád zalatil, je to forma úplaty, protože, řečeno slovy Bärové, "když někdo profituje na kopírování cédéček, tak to v pořádku není".
JAG


Další články tohoto autora:
(JAG)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku