Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 16.3.2005
Svátek má Elena, Herbert
  Výběr z vydání
 >VÝROČÍ: Nebrat všechno příliš vážně - Ota Ulč a jeho komentátoři
 >POLITIKA: Grossovy aféry do zapomnění
 >POLEMIKA: Dočekalova záměna příčiny a následku
 >PRÁVO: Mein Kampf ve zpětném zrcátku I
 >POLITIKA: Smlouva
 >ÚVAHA: Islám, křesťanství a demokracie
 >DOPRAVA: Jede sedlák do mlejna, čtyřma koňma vranejma II.
 >KNIHA: Co způsobila okupace izraelské demokracii?
 >SPOLEČNOST: Rozvody, a co dál?
 >HISTORIE: V těžkých dobách (7/20)
 >MIGRACE: Strpíme uprchlíky?
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Výstava tropických motýlů
 >MEJLEM: Podivná kritéria úspěšnosti
 >PENÍZE.CZ: Penzijní reforma - děti jsou také vkladem do systému
 >POLITIKA: Nová společenská smlouva? Ano, ale bez Grosse!

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
16.3. POLITIKA: Grossovy aféry do zapomnění
Jiří Wagner

Sjezd ČSSD začíná občanům, kteří se byť jen letmo zajímají o politické dění, připadat jako deus ex machina, událost, která naši politickou scénu radikálně změní a - jak si mnozí toužebně přejí - předsedu nejsilnější vládní strany zcela očistí a dopřeje mu tolik potřebný "klid na práci". Zapomenut má být původ části peněz na Grossův byt, zapomenuto má být podnikání jeho manželky včetně její mnohamiliónové, dosud nesplacené půjčky, a do zapomnění má u veřejnosti upadnout i bordelmamá Barková, rodinná to přítelkyně Grossových.

Kauza Gross se díky premiérově mlžení, omluvě-neomluvě i jeho pokusům odvrátit pozornost sdělovacích prostředků jinam táhne už tak dlouho, že člověk začíná být otráven. Nezřídka jsou proto slyšet názory typu "však oni se mezi sebou stejně nějak dohodnou" nebo "oni jsou beztak všichni stejní", přičemž slovem "oni" jsou míněni všichni politici starostou nejmenší vísky počínaje.

Stanislav Gross přichází i s dalšími fintami - hovoří o takzvané "společenské smlouvě" s osmi prioritami, ačkoli je každému zřejmé, že jde jenom o vypíchnutí několika bodů z vládního prohlášení, na jejichž splnění stejně nebude mít vláda čas, a to ani kdyby se volby konaly v řádném termínu, jako na zavolanou přichází kupříkladu i chystané obvinění možná zcela nevinného ministra Mlynáře. Ten sice ještě nic oficiálně neobdržel, ale všechna média se tím již podrobně zabývají - ostatně stejně, jako se zabývají tím, že Klaus si dovolil odmítnout dvaatřicet z pětapadesáti soudních čekatelů (zejména České televizi leží prezident v žaludku, tak radši - s výjimkou jeho mluvčího - nedá slovo nikomu, kdo by Klause podpořil).

Nyní, ačkoli do sjezdu ČSSD zbývá ještě víc než týden, přichází ministerský předseda s dalším pokusem o přesměrování pozornosti. Zprávu pro stranické delegáty má již hotovou, tudíž z ní může trousit své výhrůžky - na unionisty se vykašleme, do příštího svazku přibereme raději kromě lidovců Zelené, Zeman se neřídí stranickými usneseními a jeho spojenec Škromach je zase zahleděn do minulosti. Jak si Gross poradí s faktem, že Kalousek údajně prosadil odchod lidoveckých ministrů z vlády v případě, že Gross zůstane premiérem, o tom stranický materiál zjevně nehovoří.

Gross a jeho lidé to dělají šikovně - novináři diskutují, zda je společenská smlouva skutečný nebo jen zdánlivý nesmysl, případně rozpitvávají, zda Kalouskův dům byl postaven spřízněnou firmou a jestli firmě lidovecký předseda vůbec zaplatil (je poněkud zvláštní, že ačkoli bylo na Grosse podáno již pět trestních oznámení, policie se dosud neobtěžovala jej kontaktovat, zatímco v pondělí dostala jedno na Kalouska a v úterý už to má vyšetřovatel na stole), a hlavně se píše o nadcházejícím stranickém sjezdu a o tom, co už má na kterého - jemu nepříjemného - politika Gross nachystáno. Kauzy Byt a Escade - o týmech Mlýn či Zubr ani nemluvě - už pomalu nikoho nezajímají a takové prkotiny, jako referendum o evropské ústavě, premiérovi i novinářům očividně nestojí za zmínku.

V jedné věci ale zůstává Gross neoblomný - sociální demokracie nepůjde do žádného svazku s komunisty. Takový zásadový postoj vypadá na první pohled chvályhodně, kdyby ovšem člověk neznal premiérův pragmatismus. Předseda vlády si naprosto jasně uvědomuje, že kdyby se spojil s následníky Gottwalda a Stalina, byl by jedním z prvních, koho by komunisti odstavili od moci. Pokud by ho nádavkem neposlali do kriminálu.


Další články tohoto autora:
Jiří Wagner

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku