Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 16.3.2005
Svátek má Elena, Herbert
  Výběr z vydání
 >VÝROČÍ: Nebrat všechno příliš vážně - Ota Ulč a jeho komentátoři
 >POLITIKA: Grossovy aféry do zapomnění
 >POLEMIKA: Dočekalova záměna příčiny a následku
 >PRÁVO: Mein Kampf ve zpětném zrcátku I
 >POLITIKA: Smlouva
 >ÚVAHA: Islám, křesťanství a demokracie
 >DOPRAVA: Jede sedlák do mlejna, čtyřma koňma vranejma II.
 >KNIHA: Co způsobila okupace izraelské demokracii?
 >SPOLEČNOST: Rozvody, a co dál?
 >HISTORIE: V těžkých dobách (7/20)
 >MIGRACE: Strpíme uprchlíky?
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Výstava tropických motýlů
 >MEJLEM: Podivná kritéria úspěšnosti
 >PENÍZE.CZ: Penzijní reforma - děti jsou také vkladem do systému
 >POLITIKA: Nová společenská smlouva? Ano, ale bez Grosse!

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
16.3. POLITIKA: Smlouva
Karel Vašíček

Odborníci to předpokládali. ÚV ČSSD pana premiéra nevydal, koaliční partneři trochu pohrozili a opozice se také chovala celkem vstřícně. To aby se jí nerozpouštělo máslo na hlavě. Prostě selanka. Stanislav Gross se nám všem omluvil s tím, že už nás má za menší blbce, než jsme si mysleli. Sociální demokraté se semkli, protože svoji ikonu nedají a nenechají si do ničeho mluvit. Ale to by nebyl pan premiér, aby nás nechal do sjezdu ČSSD v klidu. Oprášil své právnické vzdělání, prošel se naší krátkou historií a rázem byla na světě staronová záležitost. Ano, tušíte správně. Společenská smlouva se nazývá tato nabídka pro lid, aby pochopil, že už otravuje se svými směšnými požadavky na odstoupení premiéra.

No, ale bohužel to není premiéra pro premiéra. Smlouvy tu již byly. Opoziční, koaliční a nyní společenská. Možná nás ale pan premiér překvapí. K jeho dokonalosti nám ještě chybí smlouva rezignační, i když možná by zněla lépe pro takovou událost a osobnost abdikační.

Pravdou je, že společenská smlouva zní jako z jiného světa. Je z toho cítit sebeobětování pro blaho nás všech, je balzámem pro citlivé duše přátel i nepřátel a hlavně nám říká, že snad ani neexistoval volební program sociální demokracie. Ten je v podstatě jedinou možnou společenskou smlouvou. V tom případě je ale podezřelé, co se vlastně dělo dosud ve Strakově akademii. Skoro to až vypadá, že mají pravdu ti, co chtějí předčasné volby, protože společenská smlouva je v podstatě jinou formou volebního programu. A ten by měl být svatým do příštích voleb maximálně s určitými korekcemi.

Ale nechme škarohlídství. Buďme rádi, že nám pan premiér podal svoji ruku a má nás pořád rád i přes různá protivenství. Ale co s těmi přibližně sedmdesáti procenty voličů, kteří sociální demokracii nevolili. Ti mohou mít jiný názor na obsah společenské smlouvy. Ale musí si uvědomit, že dnes se bojuje o blaho našich dětí a není možné, aby pan premiér a vláda se nemohli vrhnout do další práce, když se jim jedná i o nás. Navíc co by tomu řekla EU, kdyby se naši politici chovali jako ve vyspělých demokraciích?

A až se pan premiér dočká ve své funkci v příštím roce voleb, tak teprve potom se nám možná přizná, že je již dospělý, že dobře věděl čeho se dopustil, ale že pro blaho republiky se musel nechat urážet a vystavovat mediálním útokům. Potom zopakuje to, co již řekl v jednom z rozhovorů, že totiž nemíní zůstat v politice do smrti a že se chce věnovat tomu, co vystudoval, právům. A proto možná nebude čekat na volební úspěchy další čtyři, osm, dvanáct i více roků. To by již nebyl mladistvý premiér, ale jeden z mnoha neúspěšných politických staříků. Navíc Brusel bude celou tu dobu stejně obsazen. Na závěr nám nabídne poslední společenskou smlouvu. Tentokrát o přejmenování České republiky na jeho památku, na Grossland. Ale tomu nebude pan prezident vůbec, ale vůbec rozumět, takže vše zůstane při starém, pouze s novou vládou.

Škoda, kdyby se pan premiér postavil problémům čelem a odstoupil, tak se mohl dostat do učebnic dějepisu jako kladný hrdina a měl by primát coby dobrý politik nejen v tomto století, ale i tisíciletí. Ale na to je ještě moc mladý.

Ing. Karel Vašíček


Další články tohoto autora:
Karel Vašíček

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku