Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 17.3.2005
Svátek má Vlastimil
  Výběr z vydání
 >PRÁVO: V této zemi není spravedlnost
 >ROK 2005: Čerstvé nahlédnutí na dvě místa v Asii - 5
 >GLOSA: Přírodní život
 >EVROPA: Liberalismus aneb Útok na Ústavu EU zleva
 >SPOLEČNOST: Není soudce jako soudce
 >EKOLOGIE: Klimatická církev
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Senzace! Diskriminace zrušena! Čtěte a uvěřte!
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Je jaro
 >EVROPA: Otevřený dopis panu prezidentovi
 >PRÁVO: Ta naše justice česká
 >POVÍDKA: Kalašnikov aneb Když váš otec sestrojí geniální samopal
 >HUMOR: Oznámení o zrušení nezávislosti
 >DOKUMENT: Prohlášení občanského sdružení Šumava 21
 >EKONOMIKA: Obrat se blíží
 >PENÍZE.CZ: Efektivní úrok hypotečních úvěrů

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Stručně  
 
17.3. Cui prodest?
(JAG)

Ministru Mlynářovi hrozí obvinění týkající se převodu peněz ze státního rozpočtu do společnosti Testcom servis s.r.o., která měla provozovat internetový portál veřejné správy. Policie má od státního zástupce pokyn, aby do 5. dubna ministra obvinila.
Přesto už v pondělí o chystaném trestním stíhání Vladimíra Mlynáře informovala Česká televize, jíž to sdělil státní zástupce Jan Karabec, aby se vzápětí o případu a hrozícím trestu rozepsala a rozhovořila všechna média. Ministr informatiky Mlynář v úterý řekl, že se k obvinění nemůže vyjádřit, protože dosud neobdržel oficiální informaci o svém stíhání.
Vladimír Mlynář (možná oprávněně) vinu necítí, obvinění odmítá a odvolává se na kontrolu z ministerstva financí, jež založení firmy jako chybu nezmiňuje. Ministr k tomu prohlásil: "Mohu pouze v obecné rovině říci, že samozřejmě jsem připraven vyvodit politickou zodpovědnost za své činy, pokud mi bude prokázáno, že jsem udělal něco špatného."
Novináři by se ale měli místo zpovídání ministra daleko spíš věnovat státnímu zástupci Karabcovi, který kauzu zveřejnil, ačkoli si byl vědom, že obvinění dosud neexistuje a ani tedy nemohlo být ministru Mlynářovi doručeno. Všechna média by si nyní měla položit klasickou otázku: Komu to slouží?
Jako hlavní důvod se jeví to, že noviny záměrně dostaly novou potravu, aby se přestaly zabývat problémy premiéra Grosse a jeho manželky - pokud nebude policie s obviněním spěchat, sjezd ČSSD v klidu skončí, nepostradatelný Gross si udrží oba posty a jako šéf kampaně o euroústavě bude ještě nepostradatelnější. Kromě toho ale má zpráva o ministru Mlynářovi i další účinky: Ono tajemné obvinění sice bude v tichosti staženo, nicméně na Mlynářovi ulpí stín podezření, že jeho ruce nejsou zdaleka tak čisté, jak se mnozí dosud domnívali. Předčasně zveřejněná informace rovněž poslouží k zastrašení všech unionistů, kteří před pár dny prohlásili, že bez lidovců v koalici podporované nutně komunisty nezůstanou.
V naší republice to není nic nového. Zastrašování politického soupeře (nebo kolegy) pomocí policejního či soudního nátlaku už známe dokonale a skoro ho nevnímáme - ostatně, kdo si dnes třeba vzpomene na nějakou kauzu Kořistka?

JAG


Další články tohoto autora:
(JAG)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku