Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 17.3.2005
Svátek má Vlastimil
  Výběr z vydání
 >PRÁVO: V této zemi není spravedlnost
 >ROK 2005: Čerstvé nahlédnutí na dvě místa v Asii - 5
 >GLOSA: Přírodní život
 >EVROPA: Liberalismus aneb Útok na Ústavu EU zleva
 >SPOLEČNOST: Není soudce jako soudce
 >EKOLOGIE: Klimatická církev
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Senzace! Diskriminace zrušena! Čtěte a uvěřte!
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Je jaro
 >EVROPA: Otevřený dopis panu prezidentovi
 >PRÁVO: Ta naše justice česká
 >POVÍDKA: Kalašnikov aneb Když váš otec sestrojí geniální samopal
 >HUMOR: Oznámení o zrušení nezávislosti
 >DOKUMENT: Prohlášení občanského sdružení Šumava 21
 >EKONOMIKA: Obrat se blíží
 >PENÍZE.CZ: Efektivní úrok hypotečních úvěrů

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
17.3. ŠAMANOVO DOUPĚ: Je jaro
Jan Kovanic

Je jaro. Mnoho jar. První jaro jest jarem kalendářním a nastává úderem prvního dne prvního jarního měsíce, totiž 1. března. V tomto dni začínával kdysi, ve starém Římě, v "Romulově kalendáři", i Nový rok. Jarem totiž obecně začíná rok zemědělský, a kdysi, když ještě lidé byli na zemědělství zavislí (přesněji - kdy věděli, že jsou na zemědělství životně závislí), a nemohli si potraviny nakoupit v hypermarketech, tak pro ně nové jaro znamenalo i naději na další život.

Dalším jarem je jaro astronomické, které udeří, když Slunce (jeho střed) projde jarním bodem (průsečíkem ekliptiky a nebeského rovníku, tedy vzestupným uzlem ekliptiky). Ne, děti, astronomické jaro nezačíná 21. března, jak máte špatně napsáno ve vašich učebnicích, ale právě průchodem (geometrického středu) Slunce přes jarní bod. V tomto (jednadvacátém) století to bude naposledy v roce 2011 - a pak sbohem, jednadvacátý březne. Když si pár tisíc let počkáte, začne jaro třeba 1. ledna - a konečně nastane kalendářová spravedlnost.

Ale ne. Tak by tomu bylo, kdyby nebyl zaveden juliánský kalendář, který ve třech "stovkových" letech ze čtyř ruší přestupný rok a tak věc zase napraví. V tomto století ale ne, protože právě rok 2000 byl mimořádně přestupný. A v roce 2048 začne astrojaro dokonce už 19. března! To už si asi soudružky učitelky nechají přepsat učebnice, ale marně, neboť rok 2100 bude mimořádně nepřestupný, stejně jako roky 2200 a 2300 - a 21. března se rehabilituje jako první jarní den - a soudružky učitelky to zase budou učit špatně... A než se zorientují v nečekaně nové situaci, vypukne překvapivě pětadvacáté století a rok 2400 bude zase mimořádně přestupný a 21. březen jako první jarní den opět padne.

Toto jaro letos nastane v neděli 20.3. ve 13h 33min středoevropského času.

Pak tu máme jaro vegetační, a to již v nižších polohách nastalo. Pro toto jaro je začátkem dosažení denních průměrných teplot 5° Celsia. A to bych řekl, že teď právě je. Na kopečkách si budou muset ještě měsíc počkat, na horách možná až dva měsíce.

Meteorologické jaro začíná, když "začíná převládat likvidace vysokého tlaku a zesílení cyklonální činnosti nad pevninami středních zeměpisných šířek a nastupuje převládající proudění ze západního kvadrantu". No dobře, počítá se taky od těch pěti stupňů denní průměrné teploty.

Existuje i "fenologické jaro", které se vztahuje k počátku setí ovsa. Vzhledem k rozmoklým polím se ho asi dočkáme až na konci března, tedy na Hané.

Zavedu k těm všem jarům ještě jaro biologické. A to začalo sichr dnes, kdy jsem v našem parku uprostřed sídliště sledoval párující se kačenky. Na rybníku pod tubusem metra je ještě led, jen malá okénka vody u mostního sloupu poskytují osvěžení vodnímu ptactvu. Pozoroval jsem lužinskou čtyřku: Kačenu a tři kačery. Kačeři dělali, že jen tak postávají na břehu, ale jakmile kačenka trochu popošla, popošli taky. Kačena zastavila, kačeři též. Nakonec jim moje očumování začalo vadit a odletěli všichni někam mimo můj dohled. Společně.

Takže je jaro, kdo nemá partnera, nechť si ho hledá. Při tom párování ale pozor, pokud se zatím nehodláte rozmnožovat. Jméno měsíce "březen" prý nepochází od bříz, které například v Poohří začínají kvést až v půli dubna, avšak od slova "březí", neboli oplodněný.

Psáno v Praze dne 16. března 2005

(Prameny: archiv autora:)


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku