Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 22.3.2005
Svátek má Leona
  Výběr z vydání
 >ROK 2005: Čerstvé nahlédnutí na dvě místa v Asii - 6
 >ŠKOLSTVÍ: Spiknutí líných a neschopných
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Moje společenská smlouva se sociálními demokraty
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Vyženeme Satana - za peníze z vašich daní
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Kde jsou ty kosti?
 >SVĚT: Kuba 20. května 2005
 >SPOLEČNOST: Spí Gott v hrobě?
 >ARCHITEKTURA: Pražské mosty přes Vltavu II
 >PSÍ PŘÍHODY: Irisčino epochální vítězství
 >SVĚT: Medaile Marie Dickinové
 >SPOLEČNOST: Naší úžasní policisté
 >JEDNOHUBKY: V zajetí Viagry
 >ZÁBAVA: Nedbalost ouřadů v EU
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Veselé Velikonoce v botanické zahradě
 >PENÍZE.CZ: Spoření na důchod: dobrovolně nebo povinně?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Svět  
 
22.3. SVĚT: Medaile Marie Dickinové
Jiří Staněk

Dickin Medal

Zvířata člověku už po staletí dělají společníky při nejrůznějších kratochvílích i při práci. Hodně jich slouží i za války, ale až do nedávna zpravidla jejich mimořádné zásluhy, věrnost a statečnost zůstávaly bez zvláštního ocenění. Od roku 1943 se situace změnila. Již 60 jich od té doby obdrželo meaili Marie Dickinové, zvířecí obdobu Viktoriina kříže, britského vyznamenání za chrabrost .

Marie Dickinová byla zakladatelkou zvířecího útulku v Londýně a během druhé světové války byla natolik unesena důkazy statečnosti, které denně podávala nejrůznější pernatá a chlupatá stvoření, že se rozhodla zavést tento řád.

Jako první obdrželi medaili poštovní holubi. Holubice jménem Winky sloužila na palubě letadla. Tomu se porouchal motor a zřítilo se do vln oceánu. Winky se z vraku osvobodila a dolétla na své domovské letiště. Majitel byl schopen podle toho, v jak žalostném stavu se holubice nacházela, určit jak dlouho byla asi na cestě. To spolu s poslední známou polohou letadla stačilo k určení místa ztroskotání a spuštění úspěšné záchranné operace. O něco později prožil svůj slavný moment holub jménem Gustav. Byl prvním, kdo doručil zprávu o vylodění v Normandii na domovskou základnu na ostrově Thorney blízko Portsmouthu.

Jedinou kočkou, která dostala řád, je kocour Simon kapitána britské lodi HMS Amethyst. Loď byla na čínské řece Jang-ce napadena nepřátelskou palbou, měla díru v trupu, kapitán byl zabit a posádka i s kocourem byla sto dní v obklíčení. Simon, ač sám raněn, dělal posádce společnost a pomáhal jí přečkat do doby, než se vysvobodila.

Není mnoho psích výsadkářů, ale nejméně jeden by se našel. Kólie jménem Rob absolvovala víc jak dvacet seskoků v Itálii a severní Africe. Původně ovčácký pes držel hlídku, když si jeho jednotka potřebovala při plnění tajných úkolů na chvíli zdřímnout. Další psí hrdinka se jmenovala Beauty. Ta se specializovala na hledání v troskách po náletech. Byla jedním z prvních psů záchranářů.

Doufejme, že světové války v plné síle máme definitivně za sebou. I tak je ale svět stále plný místních konfliktů a zvířata pokračují ve své neocenitelné pomoci lidem. Události 11. září vedly k udělení dalších tří Medailí Marie Dickinové. Dostali je dva psí společníci, kteří dovedli své pány ze sedmdesátého patra hořícího Světového obchodního centra do bezpečí, a v zastoupní více jak 300 psů záchranářů hledajících v troskách dostal medaili Appolo, patřící k jednotce K-9 newyorské policie. Nejčerstvějším držitelem medaile je kokršpaněl Buster z Královského veterinárního oddílu operujícího v Iráku.

Zdroj: BBC 4

Stránky autora

SimonDalší články tohoto autora:
Jiří Staněk

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku