Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 22.3.2005
Svátek má Leona
  Výběr z vydání
 >ROK 2005: Čerstvé nahlédnutí na dvě místa v Asii - 6
 >ŠKOLSTVÍ: Spiknutí líných a neschopných
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Moje společenská smlouva se sociálními demokraty
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Vyženeme Satana - za peníze z vašich daní
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Kde jsou ty kosti?
 >SVĚT: Kuba 20. května 2005
 >SPOLEČNOST: Spí Gott v hrobě?
 >ARCHITEKTURA: Pražské mosty přes Vltavu II
 >PSÍ PŘÍHODY: Irisčino epochální vítězství
 >SVĚT: Medaile Marie Dickinové
 >SPOLEČNOST: Naší úžasní policisté
 >JEDNOHUBKY: V zajetí Viagry
 >ZÁBAVA: Nedbalost ouřadů v EU
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Veselé Velikonoce v botanické zahradě
 >PENÍZE.CZ: Spoření na důchod: dobrovolně nebo povinně?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Školství  
 
22.3. ŠKOLSTVÍ: Spiknutí líných a neschopných
Václav Vlk

Silná slova? Ale jak jinak nazvat nový systém přijímání na střední školy ve světle výsledků? A jak jinak mohou to, co se stalo, nazvat studenti a jejich rodiny, kteří byli tímto předpisem poškozeni? Ukazuje se, že se přesně stalo to, co rodiče dětí, někteří předvídaví pedagogové a mnoho rozumně myslících lidí prohlašovalo. Nový systém přihlášek na střední školy je systémem v zásadě neobolševickým, namířeným proti žákům a vyhovujícím jen ředitelům málo kvalitních středních škol a línému úřednictvu, které nechce mít "problémy".

Vynikající školy, na něž by mělo být ctí se dostat, zívají prázdnotou a školy študáky zvané "tramvajové", které absolvuje každý posluchač, pokud ho v době studií "nepřejede tramvaj", mají přeplněno. Ředitelé těchto škol, kteří, jak tvrdilo vedení ministerstva školství, prý po této "úpravě" volali, a ministerští úředníci, kteří jim vyšli vstříc, tak doslova spáchali zločin na naší mládeži a na budoucnosti nás všech.

Říkám to naprosto vážně na základě vlastní traumatizující zkušeností s bolševickým ministerstvem školství. Jen úředníci hluboce prolezlí bolševickým duchem jsou schopni vytvořit něco takového. Mistryně školství, jak se zdá z jejích projevů, není naprosto schopna nebo ochotna pochopit, do čeho ji její úředníci nacpali a co vlastně obhajuje. Presidentu republiky, který tuto hrůzu stvrdil svým podpisem, to nejlépe napsal sám jeho syn, pedagog z praxe.

Zabránit komukoli studovat školu v oboru který jej zajímá - pod jakoukoli, obzvláště tak nejapnou záminkou jako v tomto případě - musí být pro každého mladého člověka otřesná zkušenost.

Stát, který je schopen pro úzké a nemravné zájmy skupiny svých úředníků likvidovat budoucnost mladých lidí, není a nemůže být jejich státem. Vláda, která se mladým nadaným lidem snaží znemožnit cestu ke vzdělání, kterou oni sami chtějí absolvovat, nemůže být jejich vládou. President, který podepíše takovýto zákon, není jejich president. Jsou to už navždy jejich nepřátelé. Protože se jim pokouší vzít jejich budoucnost.

Vím to, protože i mně komunističtí úředníci zabraňovali nastoupit na střední školu více než 8 let a další léta mi bránili studovat vysokou školu. Když už jsem si studia vymohl, nikdy mne nenechali vystudovat tu školu, o kterou jsem měl zájem. Budu si navždy pamatovat, že obě vysokoškolská studia, která jsem nakonec absolvoval, mi dala daleko méně práce, než sysifovské úsilí zvítězit nad bolševickými úředníky.

To, že dnes nejde o ideologické "zásady" nepouštět na školy třídní nepřátele, ale že jde od těch, kteří zákon vymysleli, prosadili a uvedli v život, jen o nechutnou směs lenosti, povýšenosti a neschopnosti, je snad ještě horší než ideologická diskriminace.

Jak odhalují výroky mluvčí ministerstva školství M. Lagronové - prý jde jen o "štvavou kampaň ODS" a nejedná se o špatnou práci ministerstva či chybu v přístupu k vzdělávání -, mluvčí zde veřejně vyznává ideologickou bolševickou mantru. Ta zní, že studium je něco "mimořádného" a že je to vlastně výsada, kterou podle vlastního uvážení poskytuje "moudrý stát" zastupovaný ministerskými úředníky.

Domnívám se, že rodiče dětí, které chtějí a budou chtít studovat anebo se kvalitně vyučit, by si měli pamatovat, kdo a jak přistupuje k otázce budoucnosti jejich potomků. Ti, kteří nemají čas čekat na to až se věc "ustálí", by měli jit osobně vysvětlit před ministerstvo školství, co si o celé věci myslí.

Ministryně školství se projevila jako osoba, kterou je nutno držet za každou cenu daleko od jakékoli funkce. Neříkám odvolat, protože ona jen vyjadřuje přesvědčení značné části takzvaných odborníků na vzdělání ve vedení ČSSD.

Rodiče žáků by pak měli udělat to, co by se mělo v podobných případech dělat vždy. Požadovat důrazně okamžitou a ihned provedenou nápravu, a to tak, aby se žáci mohli dostat na ty školy, na které chtějí (a pokud v konkurenci obstojí).

Dále myslím nazrála doba na požadavek veřejně žádat informaci o tom, kteří úředníci zákon připravili, prosadili do vlády a parlamentu. A požadovat, aby byli za své činy "ohodnoceni". Dnes už se totiž dá docela přesně spočítat, kolik který stát stojí, když zanedbá vzdělání své mládeže. Natož když mu záměrně brání. Jedině tak se dají do budoucna tihle "rušitelé" gymnázií, likvidátoři soukromého školství zaměstnaní na ministerstvu školství atd. zastavit. Jedině tehdy, bude-li jim hrozit nebezpečí, že za své činy se budou zodpovídat, je možné zajistit nápravu.

Teď, když se ukázalo, jak šílené výsledky má tento mičurinský experiment, je potřeba jednat. Nečekat na "někdy jindy" na nějaké "vyhodnocení" třeba za rok, jak se takovou věc vždycky snaží odpovědní politici a úředníci zahrát do autu.

Mladí lidé, ta skutečná budoucnost národa, by snad politikům, novinářům a nám všem žádajícím spravedlivé a rovné podmínky ve vzdělání za to měli stát.
Další články tohoto autora:
Václav Vlk

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku