Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 23.3.2005
Svátek má Ivona
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Bude Gross hrobníkem ČSSD?
 >PRÁVO: Základy presumpce neviny
 >MÉDIA: Umělý lesk & příslovečná bída druhé série SuperStar
 >GLOSA: Svoboda slova neohrožená
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Kšá, kšá
 >MÉDIA: Lavina
 >INTERNET: Nevlídný virtuální svět českého internetového chatu
 >SPOLEČNOST: Britská chudoba - náš vzor?
 >PSÍ PŘÍHODY: Bartovi začala cyklistická sezóna
 >POLEMIKA: Šumavě 21 – z cesty...
 >HISTORIE: V těžkých dobách (9/20)
 >VÝSTAVA: Pravidla hravosti
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: ČT a Febiofest 2005
 >PENÍZE.CZ: Daně: kolik zaplatíme za převod družstevního bytu?
 >ŠKOLSTVÍ: Spiknutí líných a neschopných

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Politika  
 
23.3. PRÁVO: Základy presumpce neviny
Vít Blaha

Když ruka ruku myje, tak se dílo podaří…

V roce 1992 začal v Miláně italský soudce Antonio di Pietro akci "Mani pulite" zaměřenou proti korupci mezi politickými stranami. Miloš Zeman její českou verzi "Čisté ruce" slíbil odstartovat hned po vítězných volbách v roce 1998. Když pomineme poněkud nechtěné úlovky v podobě ministra financí v Zemanově vládě Ivo Svobody a jeho poradkyně Barbory Snopkové, tak výsledky antikorupční kampaně socialistů jsou podobné jako výsledky jiných kampaní této strany - mizerné.

Jeden téměř modelový případ by ovšem neměl zapadnout a věřím, že bude v budoucnu osvětlen poněkud více.

Milanem Šrejbrem vedené investiční fondy, na rozdíl třeba od těch Kratochvílových a Kocábových, vykázaly v privatizaci jedny z nejvyšších zisků. Jako sponzor ODS byl ale vhodným obětním beránkem, takže pár měsíců po nástupu ČSSD do Strakovky byla s patřičnou medializací akce "Šrejber do tepláků" spuštěna.

Trestní stíhání se opíralo především o posudek soudního znalce Ivo Strejce, v němž bylo uvedeno, že normální prodej akcií poškozoval akcionáře Šrejbrovou společností ŠTI spravovaných investičních fondů. Osm dalších odborných posudků sice hovořilo naopak ve prospěch obviněného a tvrdilo, že k žádné škodě nedošlo, ale to na další postup policie a soudu nemělo žádný vliv. Nejpikantnější ovšem je, že v době kdy pan Strejc psal posudek, byl sám vyšetřován kvůli trestnímu oznámení. To bylo měsíc po vypracování posudku bez obvinění odloženo a pracovali na něm policisté z odboru pro hospodářskou kriminalitu. Kolegové těch, kteří řešili případ Šrejbra.

Šéf pražského úřadu vyšetřování Milan Křenek, nadřízený vyšetřovatelů z případů Strejce i Šrejbra, v angažování Strejce tehdy neviděl vůbec nic podivného:

"…Ctíme základy presumpce neviny. Nevím, proč by Strejc nemohl posudek zpracovat…"

Absurdní obvinění, Šrejbrův návrat z USA, kterým chtěl zamezit obvinění z vyhýbání se soudnímu procesu, jeho následné teatrální vyvlečení speciální policejní jednotkou z nemocnice pár dnů po operaci, soud a pětiletý rozsudek, 131 dnů ve vězení, zrušení rozsudku Nejvyšším soudem v roce 2002. Zatím poslední kapitola Zemanova boje proti korupci byla napsána minulý týden prostřednictvím ČTK:

"…Policie navrhla zastavit stíhání bývalého tenisového reprezentanta Milana Šrejbra…"

Po sedmi letech policejního a soudního šikanování, po sedmi letech poškozování podnikání Milana Šrejbera tak zůstávají jen poněkud zapáchající Zamazané ruce aSociálních demokratů.

21. března 2005

Vít Blaha, blaha@angle.cz, www.angle.cz
Další články tohoto autora:
Vít Blaha

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku