Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 23.3.2005
Svátek má Ivona
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Bude Gross hrobníkem ČSSD?
 >PRÁVO: Základy presumpce neviny
 >MÉDIA: Umělý lesk & příslovečná bída druhé série SuperStar
 >GLOSA: Svoboda slova neohrožená
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Kšá, kšá
 >MÉDIA: Lavina
 >INTERNET: Nevlídný virtuální svět českého internetového chatu
 >SPOLEČNOST: Britská chudoba - náš vzor?
 >PSÍ PŘÍHODY: Bartovi začala cyklistická sezóna
 >POLEMIKA: Šumavě 21 – z cesty...
 >HISTORIE: V těžkých dobách (9/20)
 >VÝSTAVA: Pravidla hravosti
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: ČT a Febiofest 2005
 >PENÍZE.CZ: Daně: kolik zaplatíme za převod družstevního bytu?
 >ŠKOLSTVÍ: Spiknutí líných a neschopných

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  
 
23.3. GLOSA: Svoboda slova neohrožená
Gentleman

Předesílám, že H. Vondráčková není moje oblíbená zpěvačka a že jsem nevlastnil a nevlastním žádnou její desku. Vyjímám z toho dobu tak do roku 1970, kdy šla veškerá populární hudba do kytek. Předesílám také, že ač J. Rýžka rád nemám pro jeho zaslepenost a zapšklost, v tomto případě není důležité, že o spojení Vondráčkové s mafiány psal zrovna on.

Vím, že tento úvod je pro lidi s jasným názorem zbytečný, ale to je jejich problém.

"Vondráčkové se zřejmě podařilo neztratit kontakt na mafiány, kteří ji v sedmdesátých letech tlačili do rádií, do televize, na desky."

Tak zní věta, kterou o ní napsal. Tato věta je podle Ústavního soudu "hodnotícím" projevem a stíhat za ni někoho je omezování svobody slova. Slovo "mafiáni" prý bylo použito v nadsázce, obrazně. Takto je ta věta prezentována v médiích - v kontextu, kdy mafií označujeme jakékoli zájmové skupiny s vlivem větším než malým, do kterýchžto bychom se často rádi dostali, ale nejde to. A je jedno, jestli ony skupiny působí kale či nekale. Prostě se nám nelíbí.

Rýžkova formulace není podle mého tak neutrální, aby se člověk mohl necítit s nějakou mafií bližší původnímu významu spojován. "Mafie" se dá brát obrazně mnohem snadněji než "mafián". Řada lidí ví o řečech o - neprokázaném - spojení Vondráčkové a Štrougala. Faktem je, že Vondráčková za totality vystupovala, jenže nebyla jediná. Ani v tom, že vystupuje dosud. Nevím nic o tom, že by Rýžek či jiní označovali jiné exsocialistické hvězdy za spojené s mafiány. A že jich je. Jenže speciálně Rýžkovi leží v žaludku nejvíc ona. I Gott či Zagorová jsou na tom u něj líp.

Názor soudce, že "je především na čtenářích, aby posoudili, jestli Rýžkovo hodnocení populární hudby je rozumné a přesvědčivé" (volná nezkreslená citace), zavání alibismem. Zmíněným výrokem nebyla hodnocena populární hudba, ale Vondráčková. Jestliže lid došel k závěru, že zpěvačka má dnes úspěch jen kvůli předlistopadové mafii - a to bez ohledu na soud - proč na ni chodí? Bez diváků by zapadla rychleji než cihla do závěje. V dnešní komerční společnosti by ji nezval nikdo. Takže je někde chyba. Buďto lidé u ní oceňují něco jiného než mafii, bez ohledu na kvalitu jejího umění, nebo lidem spojení s předlistopadovou mafií nevadí.

V žádném případě tady nejde o ohrožení svobody slova: jde jen o hodnocení stavu společnosti. Tedy nás.


Gentlemanův deníček


Další články tohoto autora:

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku