Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 24.3.2005
Svátek má Gabriel
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Sjezd politických autistů
 >ROK 2005: Čerstvé nahlédnutí na dvě místa v Asii - 7
 >POLITIKA: Stanislav I. Virtuální
 >SPOLEČNOST: Svoboda je, nebo není?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Setkání s mistrem
 >GLOBÁLNÍ OTEPLOVÁNÍ: Mýtus vědeckého konsenzu
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Tři oslnivě logické úvahy
 >PRÁVO: Případ „Vondráčková“ je obrazem našeho soudnictví
 >PSÍ PŘÍHODY: Nemístné zdržován
 >SVĚT: Vzpomínka na jeden letní den v Massachusetts
 >VĚDA: Jak je krásné být bachařem
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Slepá cesta červích děr
 >CHTIP: Už vás nebaví platit pokuty za rychlost?
 >PENÍZE.CZ: Ze staré penze do nové: dobrovolně, nebo povinně?
 >EKONOMIKA: FED zvýšil sazby

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Rodina a přátelé  
 
24.3. RODINA A PŘÁTELÉ: Setkání s mistrem
Ondřej Neff

Steve Bloom je jeden z nejvýznamnějších fotografů, kteří se zabývají zvířaty ve volné přírodě. Firma Canon ho pozvala mezi partu novinářů, které vytáhla do rezervace Masai Mara, aby si tam mohli vyzkoušet v opravdu polních podmínkách zrcadlovku EOS 350 D.
Snadno se můžete přesvědčit, jak Bloom fotí - má výborně udělanou webovou stránku, která slouží k prodeji snímků k publikačním účelům.
Čekali byste, že to bude ostřílený chlapík, vysušený z pouští a pak zase rozmáčený z bažin a vymrzlý z antarktických ledovců. Což o to, pouští, bažim a ledovců si užívá dost, ale jinak vypadá nenápadně, jako nějaký kavárenský bonviván: pomenší, s vousem, který vznikne prostě tak, že se přestanete holit, bez "výtvarného záměru". Ano, má cosi jako bříško. Těžko si ho představit, jak se někde plíží za leopardy - a on se fakt plíží za leopardy!
Řekl mi: "Při fotografování zvířat nikdy nevstanete moc brzy." Pětasedmdesát procent svých snímků pořídil brzy po východu slunce a patnáct před západem - takzvané "pořádné slunce" nemá smysl, je ploché, jsou krátké stíny, není to k ničemu.
Jak poznáte velkého fotografa? Všelijak, mimo jiné i tak, že se kolem něho točí asistenti včetně muže s videokamerou: když je Bloom na lovu (beze zbraně), dokumentarista snímá, jak Mistr pořídil svůj snímek. Hodně fotografuje pro časopisy jako je National Geographic a tento magazín také vyrábí televizní filmy!
Takže... Bylo nás tam osmdesát novinářů, někteří z nás velmi dobří fotografové. Jenže, co je to platné, přišel večer pan Bloom, měl přednášku s prezentací svých snímků, začal nádherným obrázkem lva a povídá - "tak tohle jsem tu vyfotil dneska ráno". Kdo umí, ten umí...
Jeho poslední kniha se jmenuje UNTAMED, mrkněte se na ty fotky, stojí za to! Nějaké nakladatelství by ji mohlo vydat v češtině, myslím.


Další články tohoto autora:
Ondřej Neff

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku