Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pátek 25.3.2005
Svátek má Marián
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Strana, která není
 >VÍKENDOVINY: Jak jsme v našem komunálním podniku podlehli kouzlu počítačů
 >EVROPA: Skandální summit EU
 >GLOSA: Ten dělá to a ta zas tohle
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Zlatá padesátá - Gottwaldovo mauzoleum
 >PRÁVO: Dies irae
 >GLOSA: Jak jsem šel zmlátit bezdomovce
 >ŠKOLSTVÍ: Těm, kdo hájí nový systém přijímaček aneb S křížkem po funuse
 >HISTORIE: V těžkých dobách (10/20)
 >MÉDIA: Nezlobme se na Helenku, zlobme se na sebe
 >HISTORIE: Mozart a Pražané
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: V botanické zahradě bude o víkendu pěkně živo
 >EKONOMIKA: Prostor pro snížení úroků tu existuje
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Český rozhlas připomene 200. výročí narození H. Ch. Andersena
 >PENÍZE.CZ: Klame Buřinka svou reklamou?

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
25.3. Velké klánie a porubanie
(JAG)


Program XXXII. sjezdu ČSSD uveřejněný na stranickém webu je pouhou sbírkou suchopárných vět typu Volba pracovních orgánů, Dovolba žen a mladých, Zpráva o činnosti něčeho nebo někoho a tak podobně. Přesto je tu jedna řádečka zajímavá - sociální demokraté se budou zabývat problémem, který hýbe nejen jejich stranou, ale v posledních měsících i všemi médii a v podstatě celou naší společností. V sobotu se totiž bude volit i předseda jejich partaje a tudíž by se do programu sjezdu hodil spíš v titulku uvedený citát z Bohatýrské trilogie pánů Rady a Žáka.
Ještě před pár měsíci se totiž zdálo, že diskuse je zbytečná. Jasným favoritem byl úřadující předseda Stanislav Gross a ačkoli si o něm mnozí myslí své, nikdo o jeho potvrzení na předsednickém postu nepochyboval. Jenže pak vypukly aféry Mlýn a Zubr (skoro zapomenuté), aby je nahradily aféry další - Byt a Šárka, resp. Bordel. V tu chvíli jasně zářící lampa premiérovy slávy začala prskat a možná zhasne docela, abychom parafrázovali jiného klasika.
Vyrojily se úvahy, že by Grosse mohl nahradit jediný další oficiální kandidát, někdejší komunista Škromach, ba někteří uvažují i o tom, že Gross by mohl protrpět svou úlohu v křesle předsedy vlády až do řádných voleb, zatímco na postu šéfa strany by jej nahradil zmíněný Škromach. Jiní politici, kteří by přicházeli jakžtakž ještě v úvahu, jakékoli ambice na post nejvyšší apriorně odmítají, takže zůstalo jen u spekulací o dvou jménech, případně o jejich kombinaci.
Situaci však před pár dny zamotal ten třetí vzadu - mnoha straníky stále obdivovaný a ctěný Miloš Zeman. Člověk, který sociálním demokratům nezanechal po svém odchodu jediného důstojného nástupce, o těch, kteří byli jím vychováni, neřekl nikdy nic lichotivého a po debaklu na Hradě už po nich jenom plive.
Oficiálně jsou tedy na předsednické křeslo stále jen dva kandidáti: Gross, jenž stranu přivedl na okraj propasti, a Škromach, který ji z toho okraje chce postrčit - rovnou do komunistické náruče. Nesmíme ale zapomínat na Zemana, který sice popírá, že by chtěl kandidovat na vedoucí funkci, ale u něj člověk nikdy neví a stranická pravidla jeho případnou kandidaturu nevylučují. Platforma za renesanci ČSSD si jej představuje jako pohádkového rytíře, který stranu opět vyvede z mizérie téměř porevolučních preferencí, a tak nejenže v Brně prosadí jeho pozvání, ale už teď pro něj jistě shromažďuje hlasy nerozhodných spolustraníků.
Na sjezdu se tedy patrně střetnou tři frakce a výsledek nelze samozřejmě předem odhadnout. Ani jedna eventualita není lákavá, natož aby byla přijatelná pro volební většinu. Sociální demokraté zkrátka stojí před malérem, na který jim před léty Zeman zadělal a který oni za tři roky nedokázali vyřešit.

JAG


Další články tohoto autora:
(JAG)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku