Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 30.3.2005
Svátek má Arnošt
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Nechápete , pane poslanče, nechápete
 >POLITIKA: Kdo zastaví Václava Klause?
 >EVROPA: Chystá se Topolánek zradit národní zájmy a program ODS?
 >POLITIKA: Škromach kosti nesbírá, je tu pro lidi
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jaká je Barcelona?
 >MÉDIA: Vary neprofesionálního filmu
 >FOTOREPORTÁŽ: Chudáci stromy
 >PSÍ PŘÍHODY: Na Barta jde jaro
 >DETEKTIVKA: Kdo je ten vrah?
 >CHTIP: Drobnosti
 >HISTORIE: V těžkých dobách (11/20)
 >RECENZE: Horizonty nekonečna
 >PENÍZE.CZ: Na 365 dní kolem světa nebo za zahraniční výplatou
 >SVĚT: Bushovi to vychází
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Zatím...

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kultura  >>  Film  
 
30.3. MÉDIA: Vary neprofesionálního filmu
Pjeer van Eck

Již tento víkend máte možnost navštívit přehlídku toho nejlepšího co v našem nezávislém filmu za uplynulý rok vzniklo. Festival Vysněná zem v kině Lucerna pořádaný Under filmem vás uvede do nové dimenze vnímání, ukáže nečekané a předestře nepopsané. A to vše bratru za pouhých 60 Kč (slovy šedesát korun). Poděkujme sponzorům, kteří konečně dokázali rozlišit umění od škváru a přihodili hrstičku drobných. Široké veřejnosti utlučené brakem seriálových kašírek a papundeklo-softwarovým kýčem se tak dostává možnosti dotknout se čehosi, co ani nedokážu popsat (hle, toť mistrovská klička).

Uvážím-li, že například rozpočet mého filmu Sedlák ve městě byl necelých tisíc korun, a porovnám-li tuto sumu s náklady na jeden díl raději nejmenovaného pondělního seriálu za nějakých bratru 8 milionů, mohu směle prohlásit, že " Za ty prachy natočím Bitvu u Slavkova a postavím barák v Jevanech," aniž bych příliš přeháněl. Samozřejmě podmínky pro herce v produkcích XXL blues filmu nejsou standardní. Naši neherci (raději použiji tento termín, který je adekvátnější předváděným výkonům) pracují většinou hladoví (prozíravější si nosí kedr z domova), a tudíž mají hlad jako herci (a to je skutečné tajemství jejich úspěchu). Tuto svoji zájmovou činnost vykonávají ve volném čase zcela zdarma. Jelikož jsem spravedlivý nečiním mezi nimi žádné rozdíly, takže ani ti, kteří nebyli kvůli nedostatku talentu přijati na uměleckou školu, nemohou čekat nějaké výhody.

Příkladem mé cílené vychovatelské práce na tomto poli je pak Pietro Zatliáni. Neherec, o němž ještě uslyšíme. Když jsem ho poznal, byl to Petr Zatloukal z Prostějova. Jeden z toho davu mladých, co k nám do Města jedou na zkušenou a trochu se otřískat. Zkušeným okem jsem hned rozpoznal, že v něm není ani špetka hereckého talentu, a tudíž se hodí do připravovaného movie. Jen to jméno mi vadilo hned od počátku. Citlivým odchýlením jsme dokázali tento nedostatek odstranit. Pietro Zatliáni se pak pod mým vedením během nastalého hladovění, dokázal přiblížit ideálnímu ztvárnění postavy. A co navíc, nyní byl jeho xicht vybrán i do série spotů, jež poběží díky neznámému mecenášovi (tisíceré díky, dobrý muži) v TV. (No budiž, já mu to přeju a uznávám, že můj xicht není až tak jímavej.)

Vás ostatní jenom prosim, abyste laskavě zvedli svý líný zadky a šli se na ten tyjátr do kina Lucerna podívat… (když už nás to stálo tolik času a energie).

Pjeer van Eck, pjeer_van_eck@quick.cz
Další články tohoto autora:
Pjeer van Eck

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku