Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Sobota 26.3.2005
Svátek má Emanuel
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Premiér je nahý
 >MÉDIA: Dobře vám tak, hoši!
 >PRAHA: Motýli a kraslice - skoro fatamorgána
 >INTERNET: Telecom hraje mrtvého brouka
 >MOBY DICK: Jak jsme to zase (málem) zvojtili
 >Z TISKU: Vztah, svatba, sex a video
 >ÚVAHA: Smrt Ježíše jako naplnění principu práva
 >ZÁBAVA: Večerní kurzy pro muže
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Turnaje v kuličkách 2005
 >SPORT: Tomu se říká věrnost
 >MÉDIA: TV Nova ke schválení Zákona o elektronických komunikacích
 >POLITIKA: Strana, která není
 >VÍKENDOVINY: Jak jsme v našem komunálním podniku podlehli kouzlu počítačů
 >EVROPA: Skandální summit EU
 >GLOSA: Ten dělá to a ta zas tohle

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
26.3. Nic není křišťálové
(JAG)


Stanislav Gross se svou ženou doslova na poslední chvíli - těsně před sjezdem ČSSD - začali plnit, co premiér slíbil. Gross poslal NBÚ svůj dotazník se žádostí o prověrku pro styk s přísně utajovanými skutečnostmi, půjčil si 900 tisíc na vrácení dluhu a Grossová předala dům na Proseku firmě Egidas, jež za ni ve středu zaplatila pětimiliónový dluh u eBanky.
Vše by tedy mohlo být křišťálově průhledné, ale opak je pravdou. NBÚ bude Stanislava Grosse prověřovat minimálně devět měsíců, ale může mu to trvat klidně i dva roky, takže Gross - pokud vůbec bude prověřen - se pak se svým eventuálním prověřením může vytahovat leda jako řadový poslanec (bude-li znovu usilovat o poslanecký mandát) nebo taky jako ředitel společnosti vlastněné dosud státem, do níž jej "strana a vláda" za odměnu posadí. Pro půjčku na vrácení půjčky si musel dojet až do Zlína, půjčoval si totiž u spořitelního družstva Moravský Peněžní Ústav, přičemž se podle výpisu z Obchodního rejstříku nejdřív musel stát jeho členem. Šárka Grossová sice musela jet jenom na pražské Karlovo náměstí, ale zato firma Egidas spol. s r.o., která jí z nesnází pomohla, zas figuruje v kauze nevýhodného pronájmu Českého domu v Moskvě a zpracovávala pro společnost Hotel Český dům účetnictví, o němž se policie domnívá, že bylo zfalšováno. Na poslední pokusy rodiny Grossových o očištění se tedy hodí ono známé "z deště pod okap".
Deník Mladá fronta Dnes navíc ve čtvrtek zveřejnil zprávu o podivném financování stavby vysokoškolské dietní jídelny a zároveň s tím stejnou firmou prováděné rekonstrukci restaurace Hybernia v Lidovém domě, kde byl jedním ze dvou hlavních aktérů - světe, div se - Stanislav Gross. Že by během sjezdu přišla řeč i na tento problém, nelze předpokládat, v kauze se totiž objevila i jména Zdeňka Škromacha a Petry Buzkové.
Stanislav Gross to dnes každopádně nebude mít lehké. Nejen díky svým problémům a konkurentu Škromachovi, nad nímž drží ochrannou ruku Miloš Zeman, ale také díky svým soukmenovcům, kteří určitě čtou i jiný tisk než jenom stranické Právo. Gros se sice v obsáhlém rozhovoru pro tento deník (čirou náhodou zrovna dnes) znovu snaží odvést pozornost jinam, například výmysly o Miroslavu Kalouskovi a jeho údajných plánech ohledně privatizace Telecomu, ale uvidíme, nakolik mu bude tato jeho "upřímná" taktika platná.
Stále si totiž neuvědomuje, že jeho problémem není Kalousek nebo ODS, ale Gross sám.
JAG

Těsný výsledek, žádné vítězství
Necelých 53 procent získal Stanislav Gross v zásadně důležitém hlasování na sjezdu sociální demokracie. Neopomenutelný hrobař této strany Miloš Zeman k tomu neopomněl poznamenat jednak že to předvídal, jednak že to znamená politickou sebevraždu této strany. Předvídal to prý ve své knize o politických omylech. Je to jeho další politický omyl.
Politickou sebevraždou by bylo zvolení odboráře Zdeňka Škromacha, který vnímá stát jako rozdělovnu hodnot, které vyprodukoval někdo jiný. Kterému není proti mysli spolčení s komunisty - třebaže v hodině dvanácté v sobě objevil ducha "komunistobijce". Který by si k sobě přivolal lidi typu Jana Kavana, člověka tak málo důvěryhodného, že by Stanislav Gross musel vyšmelit celou vilovou čtvrť, aby dosáhl jeho mohutnosti.
V tomto smyslu je dosavadní jednání sociálně demokratického sjezdu volbou menšího ze dvou zel. Což neznamená, že setrvání Grosse v čele strany není zlo. Je, a velké. Znamená totiž, že tato strana nemá žádnou alternativu. Odjakživa trpěla nedostatkem vůdčích osobností a je politováníhodné, že ani po sedmi letech u vládního vesla nemá nikoho důvěryhodného, který by mohl stanout v čele poté, co by se Stanislav Gross odebral tam, kam patří, a sice do vechtrovské budky na patnácté koleji.
Nicméně ne vše, co signalizuje tento sjezd, je pochmurné. Nadále platí bohumínské usnesení o nepřípustnosti vládního paktu s komunisty a k tomu je dlužno v tento posvátný čas Kristova zmrtvýchvstání říci: "Bůh zaplať!"
Aston


Další články tohoto autora:
(JAG)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku