Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 28.3.2005
Svátek má Soňa
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Co bude dál aneb "Gauner nebo hrdina, všichni jedna rodina!"
 >FEJETON: Eureka, pane premiére!
 >SPOLEČNOST: Protigrossovská demonstrace v Brně aneb Žijeme v policejním státě?
 >POLITIKA: Otevřený dopis řadového člena ČSSD
 >USA: Cayenne for Canines
 >POLITIKA: Premiér je nahý
 >MÉDIA: Dobře vám tak, hoši!
 >PRAHA: Motýli a kraslice - skoro fatamorgána
 >INTERNET: Telecom hraje mrtvého brouka
 >MOBY DICK: Jak jsme to zase (málem) zvojtili
 >Z TISKU: Vztah, svatba, sex a video
 >ÚVAHA: Smrt Ježíše jako naplnění principu práva
 >ZÁBAVA: Večerní kurzy pro muže
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Turnaje v kuličkách 2005
 >SPORT: Tomu se říká věrnost

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
28.3. FEJETON: Eureka, pane premiére!
Tomáš Haas

Vážený pane premiére,

se zájmem jsem četl oznámení vaší právní zástupkyně, že hodláte jejím prostřednictvím hledat, komu vlastně dlužíte těch zhruba milion korun, které se záhadně objevily na vašem kontě a kterými jste vyřešil svou bytovou situaci.

I když nejsem premiérem a dokonce ani politikem, i já, musím se přiznat, jsem ve svých finančních záležitostech sem tam konfrontován s překvapením, i když je tím překvapením většinou poznání, že mi na to či ono peněz nezbývá, a ještě se mi nestalo, že by se mé konto náhle záhadně rozrostlo.

Proto jsem po přečtení oznámení vašeho právního zástupce otevřel výpis z konta, který mi pravidelně banka posílá, a začal jsem porovnávat a pátrat.

Stejně jako vy bych rád bydlel důstojněji, vzpomínaje na známý výrok císaře Nera po tom, co se nastěhoval do svého nového příbytku, zvaného Domus Aurea Neroni: "Konečně bydlím jako člověk".

Protože chci, stejně jako vy, být upřímný, musím pane premiére přiznat, že pan císař byl vlastně jedním z prvních evropských socialistů a pochopil, že blahobyt se dá vybudovat jedině přerozdělováním, jemuž ovšem musí předcházet, aby bylo co přerozdělovat, nejprve koncentrace majetku a rozhodování o jeho využití do jedněch rukou, nejlépe státních, což ovšem v jeho době znamenalo jeho ručky vlastní. Předběhl tak i klasiky socialismu, Marxe a Lenina. Toho Lenina, kterého jste citoval ve svém památném projevu k delegátům loňské konference vaší strany, která stranu reformovala odstřelem jejího tehdejšího předsedy. Vzpomínáte na ten vámi tehdy citovaný Leninův výrok "kdo chce zapalovat, musí napřed sám hořet". Tako toho Lenina Nero dokonce předstihl i co se toho spalování týká. Jenom to, jistě jen proto, že Lenina narozdíl od vás neměl naučeného, trošičku pootočil, a napřed pilně zapaloval, hořelo až potom.

Nepochopený císař bohužel stačil naplnit jen první část velkého socialistického snu, stačil pouze majetek koncentrovat, a byl ve svém historickém díle přerušen tím, že mu jeho vlastní pretoriáni doslova vrazili kudlu do zad. Jeho osudu jste pane premiére zatím o fous unikl, jsa na rozdíl od vašeho předchůdce a od nebožtíka císaře poučen, skoro by se dalo říci že i z jejich příkladu, a své pretoriány máte bezpečně pod palcem.

K dokončení jeho historického díla, k tomu přerozdělování, došlo až po jeho smrti, kdy jeho příbytek, který zabíral vělkou část tehdejšího Říma, byl postupně během generací následujících císařů rozparcelován a mnoho z nich tak dostalo příležitost vejít do historie jako lidumilní vládci dbající na veřejné blaho tím, že na bývalém Neronově, pardon zestátněném, stavebním pozemku postavili užitečné veřejnosti sloužící stavby, fóra, lázně, chrámy a památníky svých historických a vojenských úspěchů. Dokonce se trochu dostalo i na méně majetné společenské třídy, v jednom z prvních socialistických projektů státní bytové výstavby v dějinách.

Ale abych se vrátil od té historické odbočky, pane premiére, stejně jako vy a ten probodnutý císař, jsem i já uvažoval o své bytové stuaci a o svých financích. A uvědomil jsem si, že i já si zasloužím bydlet daleko lépe a že mi k tomu scházi zhruba tolik, co přebývá vám. I já jsem poučen z historie, tentokrát velmi nedávné, a proto nebudu zkoušet najít prostřednictvím strýčků, které už ostatně ani nemám, nějaké ochotné a štědré usměvavé ošetřovatele kraviček s kulichem. Mohlo by dojít k nepochopení mých upřímných úmyslů, a nechci se nechat vláčet novinami, jako se to stalo vám.

Z tohoto zjištění, a ze studia výpisu z konta, mi vyplynulo, že věc je čistější než křišťál, a řešení vaší i mé situace je na dlani. Vám, pane premiére, milion přebývá, a na mém kontě není, což mohu těmi výpisy lehce dokázat. Z toho je jasněji než jasno, že ten milion přistál na vašem kontě jen vámi nezaviněným omylem. Na mém kontě naopak ten potřebný milion schází, a to velmi pravděpodobně proto, že mám, jak vidíte, ve financích stejný maglajs jako vy a ty peníze jsem vám vlastně půjčil já, a stejně jako jste vy zapoměl od koho je máte, jsem si já nepovšiml, kam jsem je sakra založil. Tomu nasvědčuje i to, že mi kromě toho milionu scházi i jedna igelitová taška.

Takže vás prosím, abyste mě zařadil na první místo v té listině tajemných věřitelů, kterou kompiluje vaše právní zástupkyně. Nemusíte posílat paní Šárku, nebo strýce Vika s igelitkou, tu vám nechám na památku, pošlu vám číslo mého konta, vaši pretoriáni je, pokud se tak už nestalo, podrobí důkladné kontrole, aby snad, nedej bože, nedošlo k něčemu nezákonnému, a vy mi ty peníze na to konto převedete.

Nejste taky rád, že jsme to tak křišťálově čistě vyřešili?

Tomáš Haas thaas@rogers.com


Další články tohoto autora:
Tomáš Haas

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku