Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Úterý 29.3.2005
Svátek má Taťána
  Výběr z vydání
 >SVĚT: Bushovi to vychází
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Zatím...
 >SVĚT: Nepříjemnost v sousedství
 >POLITIKA: Panoptikum sjezdu brněnského
 >EVROPA: Turecko v osidlech západní dekadence
 >Z MÉHO PODKROVÍ: Beatles ve vzpomínkách Klause Voormanna
 >SPOLEČNOST: Nářez pro ministra zdravotnictví
 >JEDNOHUBKY: Hemingwayův labužnický výlet do Prahy
 >TRAGÉDIE: Prosba o pomoc
 >EKONOMIKA: Nevěřme mýtu o Lafferově křivce
 >PENÍZE.CZ: Chystáte se na mateřskou? Připravte se na almužnu.
 >POLITIKA: Co bude dál aneb "Gauner nebo hrdina, všichni jedna rodina!"
 >FEJETON: Eureka, pane premiére!
 >SPOLEČNOST: Protigrossovská demonstrace v Brně aneb Žijeme v policejním státě?
 >POLITIKA: Otevřený dopis řadového člena ČSSD

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Šamanovo doupě  
 
29.3. ŠAMANOVO DOUPĚ: Zatím...
Jan Kovanic

"Tuto debatu moderuji já," snažil se při svých včerejších televizních otázkách zastavit premiéra Grosse Václav Moravec. "Zatím," odvětil první muž výkonné moci. Moravec nemohl uvěřit vlastním uším. Já taky ne.

Ale být Moravcem, začal bych si hledat dobrého advokáta. Protože svým neetickým chováním, kdy se tvářil, že neporozumněl (hodně špatnému) vtipu, by mohl zavdat příčinu k, ...nu ono se už něco najde. Třeba trestné stíhání za předkládání nepěkných informací o panu Grossovi a přerušování toku jeho frází.

Pamatujete si ještě na předvolební akci ČSSD "čisté ruce", kde se tehdejší ministr vnitra a exekutivní vůdce policie (tak se totiž choval) Stanislav Gross angažoval?

Největším úlovkem této akce byl sponzor ODS Milan Šrejber - to byla totiž jeho skutečná vina. Obratnost policejních vyšetřovatelů vedla soud k rozhodnutí, že když Šrejber dokázal vydělat svým akcionářům 25 tisíc korun na jednu akciovou knížku, pak je "poškodil". Bylo k tomu potřeba jenom najít vhodného odborného znalce. Osm znalců tuto fabulaci nepodpořilo, až policie našla někoho, na kterého měla páku: Devátý "znalec" Ivo Strejc řekl - ano, akcionáři byli poškozeni. Aniž by se jediný akcionář cítil poškozen, rozhodl za něj tento stát že poškozen byl. Šrejber vyfasoval pět a půl roku, policisté z odboru pro hospodářskou kriminalitu si odfajfknuli ministerský úkol a odložili jiné obvinění, pro které ve stejné době vyšetřovali pana Strejce...

Nebylo to poprvé ani naposled, kdy byl policií použit vyšetřovaný či obviněný člověk nebo dokonce policejní konfident. Jako jediný "vhodný" či "důvěryhodný" svědek...

A soudcové Městského soudu taktéž byli poněkud pod vlivem levicové ideologie, když si mysleli, že prodávat akcie za jinou cenu, než se nakoupí, je zločin. A podivuhodně přihlédli pouze k tomuto jednomu posudku. Bylo-li skóre osm ku jedné, pak ke zmanipulovanému posudku. Rozsudek zněl na pět a půl roku nepodmíněně "za zneužívání informací". Toho se prý Šrejber dopustil "nezákonnými obchody s cennými papíry, jimiž obohatil svoji společnost o 13 milionů Kč". Nebyl to první ani poslední případ, kvůli němuž pohrdám mnoha českými soudci (ne "soudy" jakožto institucemi, ale konkrétními soudci) a publicisty (ne "médii", ale konkrétními redakcemi).

Odvolací vrchní soud pouze trest o půl roku zmírnil. Pravomocně odsouzený zločinec však ze zdravotních důvodů neúspěšně žádal o odklad nástupu do vězení. Dokonce se skryl v březnu 2002 v plzeňské vojenské nemocnici, kde si nechal svévolně operovat nosní dutiny. Policisté ho však vypátrali a druhý den po operaci eskortovali do pražské vězeňské nemocnice na Pankráci. Mimořádná horlivost! Ministr vnitra Gross prohlásil, že považuje postup policie za správný, jeho zdravotní stav byl prý při zatýkání vzat v úvahu a byl při něm i lékař (vězeňský).

Případ byl natolik obskurní, že ministr spravedlnosti Jaroslav Bureš podal dovolání k Nejvyššímu soudu, který zrušil verdikt s tím, že vyšetřování musí pokračovat. A v nynějších dnech se dozvídáme z úst mluvčího pražského městského státního zastupitelství Martina Omelky, že policie navrhla zastavit trestní stíhání Martina Šrejbera. Ne kvůli nedostatku důkazů, ale protože další odborné posudky, včetně vyjádření znaleckého ústavu potvrdily, že nešlo o žádné trestné jednání.

Nicméně jeden z nejkvalitnějších správců kupónových fondů strávil 131 dnů ve vězení, z toho měsíc ve vazbě, když ho v lednu 2001 na letišti v Ruzyni zatkla při neuváženém návratu z Londýna cizinecká policie. A v tomto Česku je jeho jméno již navždy spojeno s odérem "tunelování". Dnes není takový křik médií, jako byl před několika lety! Aniž bych zaznamenal nějakou omluvu od bývalého ministra vnitra Grosse, například.

A máme opět před volbami. Mluvčí pražského městského státního zastupitelství Martin Omelka prohlašuje, že policie má od státního zástupce pokyn, aby ministra informatiky Vladimíra Mlynáře (US-DEU) obvinila ze dvou trestných činů do 5. dubna. "Ještě se musí něco doladit, ale do tohoto termínu by mělo být obvinění vypracováno a odesláno". Musí se doladit, ze kterých trestných činů má být ministr z řady nespolupracující koalice vlastně obviněn, a je potřeba najít nějakého kriminálníka, který za slib beztrestnosti už něco poví.

Být Mlynářem, tak bych se nesmál. Být Moravcem, tak taky ne, i když se mu směje sám premiér. Zatím.

Zatím se směje. Zatím je premiér.

Psáno v Praze dne 28. března 2005

O Milanu Šrejberovi a "korupci ODS" viz i Šamanovo doupě v NP 22. června 2000, opakované tamtéž 6. dubna 2002


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku