Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 30.3.2005
Svátek má Arnošt
  Výběr z vydání
 >EVROPA: Nechápete , pane poslanče, nechápete
 >POLITIKA: Kdo zastaví Václava Klause?
 >EVROPA: Chystá se Topolánek zradit národní zájmy a program ODS?
 >POLITIKA: Škromach kosti nesbírá, je tu pro lidi
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jaká je Barcelona?
 >MÉDIA: Vary neprofesionálního filmu
 >FOTOREPORTÁŽ: Chudáci stromy
 >PSÍ PŘÍHODY: Na Barta jde jaro
 >DETEKTIVKA: Kdo je ten vrah?
 >CHTIP: Drobnosti
 >HISTORIE: V těžkých dobách (11/20)
 >RECENZE: Horizonty nekonečna
 >PENÍZE.CZ: Na 365 dní kolem světa nebo za zahraniční výplatou
 >SVĚT: Bushovi to vychází
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Zatím...

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
30.3. Černý Petr odpovědnosti
(eff)

Zatímco má Stanislav Gross po velikonočním sjezdu na nějaký čas vystaráno, neboť on svůj boj o politický "příští den" vybojoval, Miroslava Kalouska střetnutí teprve čeká. Sjezd sociálních demokratů věru nebyla žádná selanka: výsledkem je do jisté míry upevněná pozice Stanislava Grosse a dosavadní trhlina uvnitř strany se rozšířila do podoby pořádné průrvy. I odštěpení levice, pokud to bude menšinová akce a vše tomu nasvědčuje, může Grossovu křídlu dlouhodobě prospět.

Jestliže tedy Gross patří ke straně vítězů sjezdu, pak je třeba hovořit o tom, kdo je na straně poražených. Zdeněk Škromach, to nepochybně. Miloš Zeman, muž v pozadí, jemuž se nepodařilo straně vnuknout nic ze svých geniálních myšlenek, i ten si potvrdil statut politické mrtvoly. Ovšem velkým poraženým se stal i Miroslav Kalousek, přestože si to navenek nepřipouští.

Slabé síly

Poražený nemusí být jen ten, kdo sbalí fidlátka a uteče, jako Škromach ze sjezdu nebo Zeman z Hradu po Klausově vítězství. Poražený je i ten, kdo nevyhrál, kdo neprosadil svoji vůli. Miroslav Kalousek nasadil veškeré síly, aby Grosse složil. K abdikaci ho nepřiměl, ač pro to udělal vše, co mohl. Ukázalo se, že síly jsou malé. Vyhlásil klid zbraní do sjezdu, samozřejmě v naději, že Grosse svrhne sjezd. Delegáti však dali přednost reformnímu křídlu, byť vedeného mužem pokrytým skvrnami od bláta. Lidovecké síly byly i zde slabé. Každý, kdo se o politiku zajímá, čekal, co na to Kalousek. První termín vystoupení byl v neděli. Nestalo se dohromady nic. Druhý byl v úterý, na koaliční schůzce. Nestalo se nic - jen to, že Kalousek vyhlásil další malý odklad. O eventuálním odchodu lidovců z vlády rozhodne ve středu celostátní konference.

To zní velmi čestně a demokraticky, ovšem ve skutečnosti je to další ne-vítězství. Situaci vyhrotil až na kraj koaličního štěpení bez nejmenších pochyb Miroslav Kalousek, snad za přispění Jana Kasala jako sekundanta. Ovšem to hrocení probíhalo v naději, že skutečný čin udělá ten druhý: buď odejde Stanislav Gross, anebo vyhodí lidovce z vlády a vezme odpovědnost za pád koalice na sebe. Nestalo se ani jedno, ani druhé, Černý Petr odpovědnosti zůstal v Kalouskově hrsti. Takže teď má být svolána celostátní konference a ta rozhodne, zda s Grossem dál anebo proti Grossovi do opozice, rok a něco před volbami.

Tři možnosti

Celostátní konference, to je Kalouskova poslední ústupová linie. Tato konference může mít v podstatě trojí výsledek. Buď podpoří Kalouska v jeho energickém "buď Gross anebo my". Odpovědnost vezme na sebe. Poté, co předseda komunistů Grebeníček dal najevo, že by jeho strana mohla při pátečním hlasování o důvěře vládě vystoupit proti vládě, je tato první možnost velmi pravděpodobná. Bylo by přece směšné, kdyby se po tom všem lidovci stáhli a vládu vedenou obecně odsuzovaným předsedou nechali sundat někoho jiného.

Stát se ale může vše, i to málo pravděpodobné, jako třeba to, že konference Kalouska odmítne a zvolí "odpovědný přístup", tedy spolknutí hořké pilulky jménem Gross v čele a pokračování v koalici. To ovšem by byla zásadní a tvrdá Kalouskova prohra. Po divadle tak dlouho provozovaném by konference zatáhla oponu. Tím, by ovšem zároveň prohlásila kus za nepodařený a odmítla by autora a režiséra v jedné osobě. Kalousek je mistr slova a snažil by se pro sebe vyždímat maximum i z tohoto neúspěchu. Budoval by si image jediného spravedlivého, kterýž, Bohu budiž žalováno, zůstal se svými žulově pevnými zásadami osamocen. Ale i přes všechny rétorické snahy, jež můžeme očekávat, by to byla prohra zcela zásadní.

Nu a konečně je tu i varianta třetí, možnost jakési české plichty. Od vypuknutí aféry uplyne další voda a ve veřejnosti opět o něco zesílí hlas řkoucí něco ve smyslu "však ti druzí nejsou o nic lepší". Jakousi únikovou cestu nabízí projekt předčasných voleb. Na ně by se mohla upoutat pozornost veřejnosti a pokud by k nim nedošlo, vina by se dala svést na někoho jiného.

Sám Miroslav Kalousek odmítá názory, že vede osobní spor s Grossem. Pouze "tlumočí názory strany". V politice jsou ale rozdíly mezi "tlumočníkem" a "vůdcem" velmi malé. Třebaže Kalousek tezí o svém tlumočnictví přenáší odpovědnost na celou lidovou stranu, jsou to jen slova. Proto bude jistě s velkým napětím čekat, jak středeční konference dopadne.

Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku