Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 31.3.2005
Svátek má Kvido
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Dodělávající kobyla nejvíc kope…
 >SVĚT: Za užitečnou informaci plno peněz
 >EKOLOGIE: Špinavé tajemství čisté energie
 >INTERNET: ČSSD na cestě do minulosti
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Výstup na Sagradu
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Ukončete diskriminaci ženských příjmení!
 >POLITIKA: Dilema ČSSD - s Grossem, nebo zpátky
 >GLOSA: Jak Standa Gross vytřel zrak všem korupčníkům
 >PSÍ PŘÍHODY: Psí charakter taky charakter
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Prodloužená motýlů až do 17. dubna!
 >KNIHY: O nevěře a Průjezd
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: České hlavy v České televizi
 >EKONOMIKA: Razantní korekce na akciových trzích
 >PENÍZE.CZ: Jak rozmrazit regulované nájmy
 >EVROPA: Nechápete , pane poslanče, nechápete

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Ekologie  
 
31.3. EKOLOGIE: Špinavé tajemství čisté energie
Ivan Brezina

Jdete si koupit dokřupava vypečené rohlíčky po koruně, ale v obchodě mají jen připálené gumové housky za tři koruny. "Podle zákona musíme povinně odebírat výrobky z ekologické pekárny," vysvětluje prodavačka. Že to odporuje zdravému rozumu? To samé nás možná čeká s elektřinou.

Nekalá soutěž

Evropská unie v roce 2001 České republice nařídila přijmout zákon, který zaručí, že v roce 2010 budeme vyrábět nejméně 8 % energie z obnovitelných zdrojů (OZE). Koncem února vládní poslanci proti vůli opozice a řady občanských sdružení tento zákon schválili. Silný tlak lobbystů v pozadí dokazovala pochvala od firmy CzechVenti, která se chystá zamořit Chomutovsko dvěma stovkami větrných elektráren. Novodobým zlatokopům totiž zákon o podpoře OZE přinese obrovské zisky. Rozvodné společnosti od nich budou muset po dobu patnácti let vykupovat energii za ceny, které jsou násobkem cen tržních.

Propagátoři OZE požadovali „podnikatelskou jistotu“. Ale proč by ji měli mít? Proč zákonem nezaručit "přiměřený zisk" třeba i pekařům, vyrábějícím připálené gumové housky? Elekřina z OZE je mnohonásobně dražší než ta z tepelných či jaderných elektráren. Kdyby jí nepomohli zlobbovaní zákonodárci, na volném trhu by se neprosadila.

Vývoz životního prostředí

Zatímco před rokem 1989 nám plánovači z Moskvy vnucovali pětiletky, moskviče a Mičurina, dnes nám plánovači z Bruselu vnucují větrníky, solární kolektory a kotle na biomasu. Balí je do vzletných frází o ochraně přírody.

„Čistá" energie z OZE má ale svá špinavá tajemství. Větrníky ničí krajinný ráz a zabíjejí ptáky, kolektory obsahují jedovaté těžké kovy a v kotlích na biomasu vznikají karcinogenní dioxiny. Tyto tzv. externality nám propagátoři OZE zamlčují, do výsledné ceny “čisté” nergie nejsou započítány. Vzpomínáte na hlavní "zelený" argument proti dostavbě Temelína? Prý ho nepotřebujeme, protože Česká republika třetinu své energetické produkce vyváží. Pro OZE jakoby tento argument neplatil. Jsou přitom zcela nadbytečné a jejich masívní rozvoj bude znamenat další vývoz českého životního prostředí.

Vládní poslanci nepřiznali, že podpora OZE bude stát 8 miliard ročně. Průměrná česká rodina tak na technický experiment každoročně přispěje částkou 3200 Kč. Energetický regulační úřad loni v srpnu v Lidovkách odhadl, že by OZE mohly do roku 2010 zdražit energii až na pětinásobek.

Zákon navíc otevírá prostor pro korupci při povolování výstavby a pro podvody při prodeji předražené energie. Princip může být podobný jako u lehkých topných olejů - záměna produktu, lišícího se jen názvem. Už dnes se na internetu objevují žertovné nápady postavit proti větrníku ventilátor, který by za bezvětří poháněla třikrát levnější "konvenční" energie ze sítě. Proud vyrobený takto roztočeným větrníkem by pak jeho vlastník prodával za cenu, dotovanou z našich kapes.

Až zafouká...

Že rozvoj OZE umožní zavřít část uhelných elektráren a sníží tak české emise skleníkových plynů? Omyl! Nepřestane kvůli nim čoudit ani jediný domácí komín. Větrná elektrárna v českých podmínkách vyrobí jen asi 15 % svého nominálního výkonu. Většinu času prostě stojí. Jenže lidé chtějí svítit a topit i v době, kdy nefouká a kdy se slunce schová za mraky. Nespolehlivé OZE proto musejí být zálohovány - neustále musí být zatopeno pod kotly tepelných elektráren o stejném výkonu, které najíždějí v okamžiku, kdy OZE "nestíhají".

V Německu už podpora OZE začíná ohrožovat stabilitu elektrické sítě. Když se kvůli rozmaru počasí přestanou točit tisíce větrníků, cena proudu astronomicky vyskočí (za bezvětří loni v lednu se zvýšila až desetkrát). Že jde o slepou uličku si začínají uvědomovat i v Dánsku, které jejich propagátoři dlouho dávali za vzor. Ministr hospodářství Bendt Bendtsen před časem prohlásil, že jeho země přestane OZE subvencovat. Jsou prý moc drahé a snižují konkurenceschopnost dánské ekonomiky. Ministr financí Thor Pedersen dodal, že Dánové kvůli podpoře OZE platí za energii až pětkrát víc, než by platili na volném trhu.

Místo aby se z cizích chyb poučili, prosadili vládní poslanci zákon, na který doplatí čeští spotřebitelé i příroda. OZE nepřinesou užitek nikomu jinému, než svým vlastníkům – zlatokopům, podle jejichž plánů mají v ekologicky nejcennějších horských partiích ČR vyrůst celé lesy větrníků. Své by o tom mohli vyprávět třeba obyvatelé Vítkova u Chrastavy, bojující s bezohlednými investory a úřady. Změnu jejich domova v průmyslovou zónu snad dnes zastaví senátoři ODS, kteří se netají záměrem škodlivý zákon zamítnout. Chybí jim k tomu pouhé čtyři hlasy.

(Psáno pro Lidové noviny a Neviditelného psa)
Další články tohoto autora:
Ivan Brezina

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku