Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 31.3.2005
Svátek má Kvido
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Dodělávající kobyla nejvíc kope…
 >SVĚT: Za užitečnou informaci plno peněz
 >EKOLOGIE: Špinavé tajemství čisté energie
 >INTERNET: ČSSD na cestě do minulosti
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Výstup na Sagradu
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Ukončete diskriminaci ženských příjmení!
 >POLITIKA: Dilema ČSSD - s Grossem, nebo zpátky
 >GLOSA: Jak Standa Gross vytřel zrak všem korupčníkům
 >PSÍ PŘÍHODY: Psí charakter taky charakter
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Prodloužená motýlů až do 17. dubna!
 >KNIHY: O nevěře a Průjezd
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: České hlavy v České televizi
 >EKONOMIKA: Razantní korekce na akciových trzích
 >PENÍZE.CZ: Jak rozmrazit regulované nájmy
 >EVROPA: Nechápete , pane poslanče, nechápete

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Zábava  
 
31.3. ŠAMANOVO DOUPĚ: Ukončete diskriminaci ženských příjmení!
Jan Kovanic

V belgickém parlamentu se prý bude projednávat zákon, který by každému dítěti přiřkl příjmení obou rodičů. Ano, jistě, i dnes si mohou ponechat při svatbě dámy své dívčí příjmení, případně ho dozdobit příjmením manžela, takže se pak můžete jmenovat klidně Anežka Hodinová-Spurná. Taktéž je možno ženichovi převzít příjmení manželky, takže diskriminace nehrozí. Ale protože je příliš málo mužů, kteří takto činí, jest na ně připravován zákon. Belgičané (neboli Vlámové, Valoni, Němci a Bruselané, prostě zástupci hostitelské země orgánů Evropské unie) se rozhodli takto osvobodit děti. Aby nebohé robátko nebylo uzurpováno jménem otce. Muže. Pošlapávajícího tímto nechutným otrokářstvím svobodu svého dítěte.

Takže dítko se již nebude jmenovat Peter Ernst, ale třeba Peter Ernst Young.

A brzo můžeme očekávat, že se najdou obdivovatelé "evropského myšlení" a "lických práv", kteří to u nás budou chtít zavést taky. Cožpak o to, taková třeba Marie Kolben-Daňková by to nemusela mít špatný.

Ale co za dvacet let, až se Marie shlédne v Peterovi? Jejich dítě nesmí být diskriminováno, takže se bude jmenovat po obou rodičích třeba Františka Ernst-Young-Kolben-Daňková.

Horší to budou mít potomci rodičů, kteří mají dvojité jméno už dnes, jako třeba Brzobohatá a Vítámvás, nebo Skočdopole a Nejezchlebová. A co když se ti potomci vezmou a budou chtít mít další potomky! Tady by měla svoboda jména zaručit i možnost pozpřeházet ty dvojice, takže by mohlo vzejít jméno Alexander Bohatýbrzoskočdochlebavítámpolenejezvás.

A po dalších dvaceti letech se Františka zamiluje do Saši a jejich dítě se bude jmenovat... Veliký-Bouřkový-Mrak-Jenž-Zahaluje-Celou-Zemi Od-Černých-Hor-Až-Po-Veliké-Jezero-Tam-Na-Severu.

A budou mu říkat Mirku...

Psáno v Praze před aprílem 2005. Ale ten zákon v belgickém parlamentu fakt leží. S omluvou Nejezchlebům a dalším Jan Šam-A-N-Kov-A-Nic


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku