Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Pondělí 4.4.2005
Svátek má Ivana
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Komunisté venku z izolace
 >GLOSA: Tato úloha nemá řešení
 >POLITIKA: Nebát se a nekrást
 >POLITIKA: Kdo tuneluje Stranu Zelených?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Jak jsem byl rozhodný a energický chlapík
 >ANALÝZA: Proč sociální demokracie padá ke dnu?
 >SPOLEČNOST: Vše, co jste chtěli vědět o sexu na veřejných záchodcích
 >PSÍ PŘÍHODY: Pejsek a kolotoč
 >POLITIKA: Úvaha prognostická
 >ÚVAHA: Proč je těžké vésti válku?
 >POLITIKA: Schyluje se k integraci menších pravicových stran?
 >DETEKTIVKA: Melancholický vrah
 >FEJETON: Velikonoční hod
 >CHTIP: Ze soudních síní...
 >PENÍZE.CZ: Když jste místo na lůžku u sousedů na kafi

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Kronika dne  
 
4.4. Gross propásl chvíli ke slušnému odchodu
(eff)

Vládní krize se sune dál. Vláda, kterou Stanislav Gross sestaví, požádá sněmovnu o vyslovení důvěry. Pak je to ovšem všechno jasné: bez podpory komunistů, tedy nikoli bez nějakého alibistického, komunisticky proradného "zdržení se hlasování", vláda neprojde. Usedne na lopatu jasně a bezpodmínečně - a že se už teď Grebeníček vyjadřuje k takovým věcem, jako je prodej státního podílu v Telecomu, naznačuje, kam to povede. Sociální demokrat se stane vazalem bolševika.

Miroslav Kalousek udělal osudnou chybu, když ve svém projevu před sněmovnou užil hrubých výrazů a tak devalvoval pravý obsah svého sdělení. Byl totiž jediný, kdo vyjádřil podstatu věci. Koaliční vláda sociálních demokratů, lidovců a unionistů nebyla sice koncepční, ale byla to vcelku solidně fungující udržovací vláda, která nezhatila v současné době převládající tendenci k prosperitě. Tato vláda padla kvůli osobním problémům Stanislava Grosse. Je tragické, že sociální demokracie jako strana tak strašně selhala, když nedokázala najít náhradu na svém brněnském sjezdu. Když neuměla pochopit míru nedůvěry veřejnosti ve Stanislava Grosse. Když podlehla dojmu, že jde o jakési mediální spiknutí, jemuž je třeba čelit drzým čelem. Přitom varianty existují - je to Hrad, kdo sune do popředí Jiřího Rusnoka jako variantního předsedu vlády, zatím neveřejně, kuloárně. Kdyby na toto řešení přišli mudrcové v Brně, bylo by po krizi. Nebo jinak: Není krize; je jen Gross a jeho lhaní.

Pokud Gross protáhne svoji novou vládu za pomoci komunistů, bude to Pyrrhovo vítězství. Jen vzpomeňme, pod jakou palbou se stala vláda opoziční smlouvy, přičemž oposmlouva ČSSD-ODS byla jen dětské broukání pokud jde o míru padoušství ve srovnání s oposmlouvou II., kterou Gross je ochoten uzavřít s Grebeníčkem. Gross nechápe, jak se mu zužuje manévrovací prostor. Ještě před týdnem by stačilo, aby abdikoval coby premiér a mohl fungovat dál jako předseda své strany. Teď už taková možnost není. Gross ztratil smysl pro realitu. Brzy, snad už tento týden, nastane situace, kdy pro slušného člověka přestane být únosný jakýkoli kontakt s Grossem, natož pak účast na jeho vládě. Odcházejí i ubozí pauperizovaní unionisté. Svoji podmínku položil Martin Jahn. Tipuji, že bude následovat Pavel Dostál a pravděpodobně i Petra Buzková. A nastane chvíle, kdy "účast v Grossově vládě" bude mít podobný cejch, jako podpis Anticharty.
Gross propásl chvíli pro slušný ústup. On snad opravdu čeká, až ho vyhodí z okna.
Aston


Další články tohoto autora:
(eff)

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku