Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 6.4.2005
Svátek má Vendula
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Jak to bylo s příjmy pana Grosse
 >PRÁVO: Zpráva pro veřejnost
 >POLITIKA: Kléma by na Hrad ani nemusel jezdit...
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Ne, nevyplácí se to
 >POLITIKA: Dekontaminace ministerstva životního prostředí
 >ÚVAHA: Svatý otče, díky!
 >EVROPA: Franko-německý superstrát a Češi
 >GLOSA: Rodina v krizi
 >PSÍ PŘÍHODY: Tak tohle bylo moc!
 >MOBILY: Za SMS kulturnější!
 >ÚVAHA: Proč je dnes v ateistickém kurzu truchlit nad smrtí papeže?
 >DOKUMENT: Dopis hejtmanovi Jihomoravského kraje
 >HISTORIE: V těžkých dobách (13/20)
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Soutěž Má vlast v srdci Evropy
 >PENÍZE.CZ: Český systém penzijního připojištění je divný

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Telekomunikace  
 
6.4. MOBILY: Za SMS kulturnější!
Jan Handl

Nepodařilo se mi zjistit, zda existuje nějaký kodex, který by standardizoval styl a strukturu SMS zpráv. Každý si píše, jak se mu líbí...

Chceme-li napsat úřední dopis, žádost nebo stížnost, měli bychom dodržovat určitá pravidla. Oslovení má vypadat tak a tak, vše končí podpisem a tak dále. Dá se říci, že se většinou těchto pravidel držíme, abychom nevypadali jako barbaři. "Esemesek" se ovšem žádná pravidla zatím netýkají, a podle toho také textové zprávy vypadají. Každá si píše jak chce, se strukturou si nedělá hlavu. Oslovení často chybí, podpis jakbysmet. Proč se podepisovat, když příjemci na displeji stejně vyskočí moje jméno? Na co oslovovat? To je přece ztráta času. Těch pár znaků se dá využít účelněji!

Já osobně při psaní textových zpráv vycházím z toho, že by zpráva měla být jakýsi kraťoučkým dopisem. Proto nezapomínám pozdravit a za samotné sdělení přidám přání všeho dobrého a samozřejmě podpis. Takže běžná textovka může vypadat například takto:

Ahoj Petre, diky za zpravu, pocitam s Tvoji ucasti. Budu se tesit, mej se fajn. Honza

Ovšem v praxi skoro všichni píšeme a dostáváme například takovéto zprávy:

Plati, budu cekat.

Ano, sdělení je jasné a stručné. Dalo by se říci, že tato zkrácená verze plně nahradí předchozí příklad. Pokud jsme nezdvořáky a lenochy, tak jistě ano. Ovšem co nám to udělá, představit se, prohodit "zdvořilůstku" a podepsat se?

Zdá se mi, že druhá varianta je přímo nezdvořilá a naznačuje, že nám adresát nestojí ani za těch pár písmenek. Zkusme si představit, že někomu odešleme dopis bez oslovení a rozloučení. To by bylo přeci jen trochu divné, že? Uznávám, že textové zprávy nebyly vynalezeny kvůli tomu, aby si uživatelé mobilních telefonů navzájem posílali romány, ale těch původních 160 znaků zase není tak málo. Zkuste si ve svém mobilu mezi odeslanými zprávami udělat takový malý průzkum. Najděte zprávy, které nemají mnou zmiňované náležitosti. Máte je? Tak teď se podívejte, kolik znaků jste vypotřebovali. Nezbylo by vám místo na pozdrav a podpis?

Vsadím se, že většinou by místo bylo. Co takhle zahájit akci "Za SMS kulturnější" a začít zdravit a podepisovat se? Možná tím adresát mile překvapíte a také trochu přispějete k tomu, abychom přestali být neuctivými a nezdvořilými odesílateli textových zpráv…

Osobní stránka Jana Handla
Další články tohoto autora:
Jan Handl

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku