Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Středa 6.4.2005
Svátek má Vendula
  Výběr z vydání
 >POLITIKA: Jak to bylo s příjmy pana Grosse
 >PRÁVO: Zpráva pro veřejnost
 >POLITIKA: Kléma by na Hrad ani nemusel jezdit...
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Ne, nevyplácí se to
 >POLITIKA: Dekontaminace ministerstva životního prostředí
 >ÚVAHA: Svatý otče, díky!
 >EVROPA: Franko-německý superstrát a Češi
 >GLOSA: Rodina v krizi
 >PSÍ PŘÍHODY: Tak tohle bylo moc!
 >MOBILY: Za SMS kulturnější!
 >ÚVAHA: Proč je dnes v ateistickém kurzu truchlit nad smrtí papeže?
 >DOKUMENT: Dopis hejtmanovi Jihomoravského kraje
 >HISTORIE: V těžkých dobách (13/20)
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Soutěž Má vlast v srdci Evropy
 >PENÍZE.CZ: Český systém penzijního připojištění je divný

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Ekologie  
 
6.4. POLITIKA: Dekontaminace ministerstva životního prostředí
Ivan Brezina

S lidovci, odcházejícími z Grossovy vlády, opouští svůj post také ministr životního prostředí Libor Ambrozek. Zanechává za sebou smutný účet. Jen pár příkladů: ve vládě protlačil silně lobbystický zákon o podpoře obnovitelných zdrojů energie, na který doplatí jak česká příroda, tak peněženky domácích spotřebitelů. Na žádost skupin, placených dřevařskými firmami, vyměnil vedení Národního parku Šumava. Zkušeného odborníka Ivana Žlábka v něm nahradil nekomunikativním Aloisem Pavlíčkem, který v parku přes odpor obcí pustil z řetězu nebezpečného škůdce a rozpoutal tak kůrovcovou kalmitu. Při projednáváním vládního návrhu zákona o podmínkách obchodování s povolenkami na emise skleníkovch plynů Ambrozek své kolegy nazval "čuráky". Navíc prosazoval variantu, která by poškodila české firmy a zabrzdila domácí hospodářský růst.

Snad nejhorším Ambrozkovým "hříchem" jsou ale jeho klientelistické vztahy s ekologisty. V tzv. Brandýské deklaraci (jejímiž iniciátory byl Jan Beránek a Jakub Patočka z Hnutí Duha) koaliční politici na podzim 2001 slíbili aktivistům tři a půl miliardy korun na "rozvoj občanské společnosti". Na jaře 2002 se Hnutí Duha Koalici odvděčilo "masívní předvolební kampaní", ve které se pokusilo zdiskreditovat ODS jako jejího hlavního politického rivala. Když se stal koaličním ministrem životního prostředí Libor Ambrozek, radikálně Duze zvýšil dotace. Svou tiskovou mluvčí navíc jmenoval tiskovou mluvčí Duhy Karolínu Šůlovou a svým tajemníkem aktivistu Duhy Daniela Vondrouše (podrobnosti zde).

Pokud je krize, vyvolaná skandálem kolem Grossova bytu, k něčemu dobrá, pak je to šance, že tento podivný systém vzájemných služeb a protislužeb skončí. Řečeno odborným žargonem: Ambrozkovu "starou ekologickou zátěž" je třeba neprodleně sanovat a ministerstvo životního prostředí důkladně dekontaminovat.
Další články tohoto autora:
Ivan Brezina

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku