Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 7.4.2005
Svátek má Heřman, Hermína
  Výběr z vydání
 >ANALÝZA: Symboly a idoly
 >USA: Rovnost, stejnost za každou cenu
 >POLITIKA: Česká politická turistika
 >MÉDIA: Přichází jaro, „Literárky“ se zelenají?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Vernovské orgie
 >POLITIKA: Česká cesta k sociálně-demokratickému postkomunismu
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Děvčata a kluci z Terezína
 >SPOLEČNOST: Namísto humanitární pomoci bude obilí spáleno
 >PSÍ PŘÍHODY: Zmýlená neplatí
 >DETEKTIVKA: Smrt staré paní
 >CHTIP: Ty ódésácí jsou fakt děsný swině!
 >FILM: Reportáž z Varů neprofesionálního filmu
 >POZVÁNKA: Allen & Overy Prague Debate Tournament 2005
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Motýli jsou i ke čtení
 >EKONOMIKA: Útlum na akciových trzích

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Školství  
 
7.4. POZVÁNKA: Allen & Overy Prague Debate Tournament 2005
Martin Jambor

Vážené dámy a páni,

dovolte nám, abychom Vás co nejsrdečněji pozvali na debatní turnaj Allen & Overy Prague Debate Tournament 2005. Turnaj je mezinárodním setkáním studentů evropských vysokých škol, kteří si přijdou změřit své řečnické a argumentační schopnosti v soutěžní debatě. Jedná se již o třetí ročník turnaje, který je organizován Debatním klubem studentů a přátel Univerzity Karlovy. Turnaj proběhne od pátku, 8. dubna do neděle 10. dubna 2005 na půdě Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Budeme rádi, pokud se přijdete podívat na některé ze základních kol nebo na slavnostní finále, které se bude konat v prostorách Senátu Parlamentu ČR.

Co je Allen & Overy Prague Debate Tournament 2005?

Debatní turnaj navazuje na úspěšný loňský Allen & Overy Prague Debate Tournament 2004, pořádaný Debatním klubem studentů a přátel Univerzity Karlovy. V minulém roce se turnaje zúčastnilo 24 týmů z dvanácti evropských zemí. V tomto roku jsme otevřeli turnaj až pro 32 týmů z celé Evropy. V současnosti je registrován již plný počet týmů z 14 evropských krajin od Chorvatska, Slovinska přes Německo až po Estonsko, Lotyšsko a Litvu. Samozřejmě nechybí ani zástupci České republiky. Celkem se na turnaji zúčastní 90 studentů.

Debaty v základních kolech se budou konat v pátek, 8.4. 2005 od 16:00 hodin a v sobotu, 9.4. 2005 v průběhu celého dne. Prostory pro debaty jako již tradičně poskytla Právnická fakulta Univerzity Karlovy (PF UK) a turnaj se koná za cenné podpory právnické kanceláře Allen & Overy, která poskytla potřebné finanční prostředky na organizaci turnaje. Nemenší poděkování patří také Senátorskému klubu Občanské demokratické strany a Kanceláři Senátu Parlamentu České Republiky, která nám umožnila uspořádat finále turnaje v prostorách Senátu PČR. Slavnostní finále se bude konat v Jednacím sále dne 10.4. 2005 od 10 hodin.

Jak turnaj probíhá?

K účasti ve finále musí soutěžící projít 4 základními koly a semifinále. Formát, ve kterém se debaty odehrávají, je modelovaný podle procedurálních pravidel schůzí britské Dolní sněmovny. V debatě se střetají dva "vládní" a dva "opoziční" týmy. V každém týmu jsou dva řečníci, kteří v debatě pronesou svou řeč. Kromě řečí je možné také vznášet faktické poznámky a tak reagovat na řeči dalších řečníků.

Neméně důležitým aspektem každého debatního turnaje je kromě soutěže samotné i příležitost pro setkávání mladých lidí. Účast na podobné akci tedy není jen záležitost "profesionální ambice", ale i způsob, jak si rozšířit obzory, poznat zajímavé lidi a navštívit nová místa.

Další informace o turnaji Vám rádi poskytneme na kontaktní adrese nebo uvedeném telefonním čísle. Podrobný program a mnoho dalších informací najdete také na internetových stránkách turnaje.

DKUK - Základní informace

Debatní klub studentů a přátel Univerzity Karlovy (DK UK), první formálně registrovaný vysokoškolský debatní klub v ČR, sdružuje studenty Univerzity Karlovy se zájmem o akademickou debatu už od r. 1999.

Co děláme?

Parlamentní debata je soutěžní diskuse podle přesných pravidel, ve které se dvoučlenné týmy snaží přesvědčit rozhodčí a publikum o platnosti předem zadaných tezí. Témata debat odrážejí zásadní otázky lidské společnosti, legalizací eutanázie počínaje a strategií boje proti terorismu konče. Debatování tříbí schopnosti analytického myšlení, kultivovaného mluveného projevu a týmové spolupráce. Program si zároveň klade za cíl vyváženě vzdělávat, formovat osobnost debatéra a podporovat smysl pro fair play.

Naše cíle

Posláním DK UK je přispívat k rozvoji svobody projevu, demokracie a občanské společnosti, a to např.:
1. zkoumáním místních, národních i mezinárodních témat prostřednictvím debaty,
2. šířením debaty jako formy komunikace,
3. organizací debat, debatních turnajů, seminářů a konferencí,
4. pomocí při doplnění nadstandardních vzdělávacích aktivit.

Kdo jsme?

DK UK tvoří momentálně 30 aktivních členů ze sedmi fakult Univerzity Karlovy v Praze. V čele klubu stojí předseda (v současnosti Tomáš Kovařík, MFF UK), který klub řídí a reprezentuje navenek.

Kdo nám v tom pomáhá?

DK UK spolupracuje s národními debatními asociacemi (ADK - Asociace debatních klubů ČR, SDA - Slovenská debatná asociácia) a s mezinárodní organizací IDEA - International Debate Education Association, která sdružuje víc než 70 000 členů.

Čeho jsme dosáhli?

Navzdory relativně krátké existenci dosáhl DK UK mnohých významných úspěchů, které jemu i univerzitě vynesly v této oblasti velmi dobré jméno.

Mistrovství světa se naši členové účastní od r. 1999, hned v následujícím roce se náš tým probojoval na Mistrovství Evropy ve Skotsku až do finále v soutěži zemí, jejichž mateřským jazykem není angličtina. V roce 2002 se podařilo v izraelské Haifě tento úspěch zopakovat, navíc měl náš klub dokonce své zástupce i ve "velkém" semifinále, tedy v konkurenci debatérů z anglicky mluvících zemí.

O kvalitě debaty na naší univerzitě a o velkém renomé, které v Evropě má, svědčí také to, že místo zástupce hlavního rozhodčího na mistrovství Evropy 2003 v Záhřebu bylo svěřeno Milanu Konrádovi, který je naším členem.

Chcete vědět více?

Ozvěte se nám e-mailem na dkuk@dkuk.wz.cz nebo telefonicky na čísla: 777/566 904 (Martin Jambor), 776/300 658 (Tomáš Kovařík) nebo 776/695 226 (David Satke).
Další články tohoto autora:
Martin Jambor

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku