Neviditelný pes  |  Zvířetník  |  Ekonomika  |  Věda  |  SciFi Čtvrtek 7.4.2005
Svátek má Heřman, Hermína
  Výběr z vydání
 >ANALÝZA: Symboly a idoly
 >USA: Rovnost, stejnost za každou cenu
 >POLITIKA: Česká politická turistika
 >MÉDIA: Přichází jaro, „Literárky“ se zelenají?
 >RODINA A PŘÁTELÉ: Vernovské orgie
 >POLITIKA: Česká cesta k sociálně-demokratickému postkomunismu
 >ŠAMANOVO DOUPĚ: Děvčata a kluci z Terezína
 >SPOLEČNOST: Namísto humanitární pomoci bude obilí spáleno
 >PSÍ PŘÍHODY: Zmýlená neplatí
 >DETEKTIVKA: Smrt staré paní
 >CHTIP: Ty ódésácí jsou fakt děsný swině!
 >FILM: Reportáž z Varů neprofesionálního filmu
 >POZVÁNKA: Allen & Overy Prague Debate Tournament 2005
 >TISKOVÁ ZPRÁVA: Motýli jsou i ke čtení
 >EKONOMIKA: Útlum na akciových trzích

 >>> HLAVNÍ STRÁNKA  >>  Společnost  >>  Školství  
 
7.4. ŠAMANOVO DOUPĚ: Děvčata a kluci z Terezína
Jan Kovanic

Včera nepadla vláda, bylo rozhodnuto o prodeji Českého Telecomu, papež a monacký kníže se chystali na vlastní pohřeb. Včera se v Národním domě na Vinohradech sešel sněm Terezínské iniciativy. V Majakovského sále zasedly desítky lidí, kteří za války prošli Terezínem. Sál trochu připomínal louku s odkvetlými pampeliškami, totiž při pohledu na hlavy převážně se šedivými vlasy. Ale bylo cítit i elán a určité kamarádství. Však se většinou jednalo o děvčata a kluky, tedy tehdy, před šedesáti lety. Komu bylo při osvobození Terezína nebo koncentráků patnáct, tomu je dnes sedmdesát pět. Ale evidentně zůstal děvčetem či klukem.

Občas už nemocným děvčetem či klukem. Terezínská iniciativa rozděluje stovkám svých potřebných členů s nižšími příjmy příspěvky na zdravotní péči od Claims Conference. Nejde jen o "rozdělování", ale o vyplňování dotazníků a složité papírování. TI má i vlastní prostředky, ze kterých zabezpečuje další pomoc svým potřebným členům, tisk časopisu, plat jediné profesionální síly a podobně.

Avšak nejvíc peněz věnuje na zájezdy chlapců a děvčat do Terezína. Dnešních chlapců a dnešních děvčat. Žáků vyšších tříd základních škol a studentů gymnázií a dalších středních škol. Vloni jely výpravy ze 70 škol z celé republiky do Terezína zadarmo. Skoro tři tisíce dětí. Autobusy jim zaplatila Terezínská iniciativa. V Terezíně se dětem věnují průvodci a lektoři z Památníku Terezín. Asi třetina škol využije možnosti zúčastnit se dvoudenních projektů. Ty pak dostanou ještě příspěvek na nocležné a další slevy přímo v Terezíně.

V Majakovského sále jsme si mohli prohlédnout ukázky obrázků, básniček, zamyšlení i celých sborníků, které vznikly v Terezíně. Rukama dnešních dětí. A bylo překvapivé, jak výrazně a výstižně dokázala nastupující generace zachytit svoje pocity. Působilo to pravdivě a autenticky. Skoro, jako ty dávné obrázky a texty od dávných jejich vrstevníků, kteří ale v Terezíně trávili dlouhé měsíce a roky a po nichž většinou nezůstalo nic než ty obrázky a zachycené dojmy.

Samozřejmě - do Terezína jedou jenom třídy, kde mají učitele nebo profesora, který umí dětem podat tuto naši nedávnou historii, takže tyto děti vědí už něco předem. Navzdory ministerstvu školství, které zmizíkuje hodiny dějepisu k nule.

Terezínská iniciativa pomáhá školám, ale vlastně i rodinám dětí, pro které může být každý školní zájezd dalším, třeba už nesnesitelným finančním břemenem. Ale může vydat jen tolik peněz, které má. Takže vloni na podzim byl po utracení 700.000 korun vyhlášen stop stav, a pro letošek bude, vzhledem ke zvýšeným nákladům, počet škol, kterým bude moci být příspěvek poskytnut, snížen.

Letošek je - kromě demisí ministrů, smrti papeže a přípravy na ratifikaci Evropské ústavy - také významný šedesátým výročím konce druhé světové války. Proto zamrzí, že vzdělání mládeže o tomto období místo ministerstva školství zajišťuje občanské sdružení, jehož valná většina členů je ve věku kolem osmdesáti let. Ministerstvo školství tuto snahu TI nemůže finančně podpořit, protože, bohužel, nejde prý o "součást výuky dějepisu" ale pouze o "mimoškolní činnost"...

Ještěže těm dnešním klukům a holkám mohou pomoci jejich o šedesát let starší vrstevníci...

Psáno 6. dubna 2005 v Praze

PS: Vážení komentátoři, nelajte, prosím, ve svých příspěvcích, ministerstvu školství. Kdy vy jste byli naposledy v Terezíně? Nebo v Lidicích? Mezi návštěvníky Malé pevnosti a Muzea Terezínského ghetta je asi jenom 3 procenta Čechů...

Web: Terezínská iniciativa


Další články tohoto autora:
Jan Kovanic

Počet přístupů na stránku:

Komentáře ke článku